Yoklama Kaçakları Üzerine Sıkça Sorulan Sorular

Yoklama kaçağı veya bakaya durumunda olan ziyaretçilerimizden çokça sorular alıyoruz. Herkese tek tek cevap vermek yerine tüm soruları tek sayfada topladık.

Yoklama Kaçakları Üzerine Sıkça Sorulan Sorular

Yoklama Kaçakları Uçağa Binebilir mi 2017?

Yoklama kaçakları ve bakayalar haklarında çıkarılmış bir mahkeme kararı olmadığı sürece uçağa binebilir ve herhangi bir sorunla karşılaşmazlar.

Yoklama Kaçağı Yurt Dışına Çıkabilir mi 2017?

Eğer haklarında mahkeme tarafından çıkartılmış arama kararı yoksa yoklama kaçakları ve bakayaların yurt dışına çıkmasında herhangi bir engel yoktur. GBT’de asker kaçağı olarak gözükürsünüz ancak yurt dışına çıkma hakkınız mahkeme kararı olmadığı sürece engellenemez. Seyahat özgürlüğü kapsamında değerlendirilirsiniz.

Yoklama Kaçakları GBT’de Çıkıyor mu 2017

2005 yılı ile 2013 yılları arasında bakayalar ve yoklama kaçakları GBT’de çıkmıyordu. Ancak 2013 yılında MSB ile İçişleri Bakanlığı arasında imzalanan protokolle beraber artık yoklama kaçakları ve bakayalar, GBT’de çıkıyor. Ancak hakkınızda bir yakalama kararı olmadığı sürece hiçbir polis gelip evinize baskın yapmıyor. Yalnızca polis çevirmelerinde ve kontrol noktalarında kimlik kontrolünde yakalanıyorsunuz. GBT uygulamasında yakalandığınızda eğer mesai saatleri içerisinde ise polisler sizi askerlik şubesine götürüyor, mesai saatleri dışında yakalanmışsanız size bir tutanak imzalatıp 15 gün içerisinde askerlik şubesine gitmeniz gerektiğini tebliğ ediyor ve serbest bırakıyor.

Yoklama Kaçağı Otelde Kalabilir mi?

Otelde kalmasının önünde bir engel yok yalnızca oteller her gece kayıtlarını Emniyet Genel Müdürlüğü ile paylaştığı için otelde kaldığınız gece ya da sabah polis baskını yiyeceksiniz ve tutanak tutulacaktır.

Yoklama Kaçağı Pasaport Alabilir mi?

Yoklama kaçağı ve bakaya durumunda kalanların pasaport almalarının önünde bir engel yoktur. Tek yapmanız gereken GBT uygulamasında hakkınızda tutanak tutulduktan sonra gidip başvurunuzu yapmak. Çünkü tutanak tutulduktan sonra 15 gün süreyle artık GBT sorgulamalarında çıkmıyorsunuz.

Yoklama Kaçağı Ehliyet Alabilir mi?

Pasaport için yazdıklarımızın aynısı ehliyet içinde geçerlidir. Ehliyet alabilirsiniz, yalnızca ehliyet için başvurmadan önce herhangi bir yerde polis aramalarında yakalanıp tutanak tutuluyor ve 15 gün daha GBT uygulamalarında adınız çıkmıyor. Daha sonra ehliyet işlemlerini hallediyorsunuz.

Yoklama kaçağı sigortalı işte çalışabilir mi?

Yoklama kaçağı durumuna düştüğünüzde eğer sigortalı bir işte çalışıyorsanız, çalıştığınız iş yerine bir ay içerisinde yazı gelir. Bu yazının gelmesinden sonra çalıştığınız iş yeri iş akdinize son vermek durumundadır.

Yoklama kaçağı ve bakaya durumundaki ziyaretçilerimizin deneyimlerini paylaştığı konumuz
Ziyaretçilerimizin deneyimlerini okumak için buraya tıklayın.

Yoklama kaçağı ve bakaya ile ilgili sorularınız askerlik şubesi çalışanı yöneticimiz tarafından cevaplanacaktır.

Kimler Neler Demiş?

306 Yorum - "Yoklama Kaçakları Üzerine Sıkça Sorulan Sorular"

Bildir
avatar
1 2 3 13
wpDiscuz