Yoklama Kaçakları Üzerine Sıkça Sorulan Sorular

Yoklama kaçağı veya bakaya durumunda olan ziyaretçilerimizden çokça sorular alıyoruz. Herkese tek tek cevap vermek yerine tüm soruları tek sayfada topladık.

Yoklama Kaçakları Üzerine Sıkça Sorulan Sorular

Yoklama Kaçakları Uçağa Binebilir mi 2017?

Yoklama kaçakları ve bakayalar haklarında çıkarılmış bir mahkeme kararı olmadığı sürece uçağa binebilir ve herhangi bir sorunla karşılaşmazlar.

Yoklama Kaçağı Yurt Dışına Çıkabilir mi 2017?

Eğer haklarında mahkeme tarafından çıkartılmış arama kararı yoksa yoklama kaçakları ve bakayaların yurt dışına çıkmasında herhangi bir engel yoktur. GBT’de asker kaçağı olarak gözükürsünüz ancak yurt dışına çıkma hakkınız mahkeme kararı olmadığı sürece engellenemez. Seyahat özgürlüğü kapsamında değerlendirilirsiniz.

Yoklama Kaçakları GBT’de Çıkıyor mu 2017

2005 yılı ile 2013 yılları arasında bakayalar ve yoklama kaçakları GBT’de çıkmıyordu. Ancak 2013 yılında MSB ile İçişleri Bakanlığı arasında imzalanan protokolle beraber artık yoklama kaçakları ve bakayalar, GBT’de çıkıyor. Ancak hakkınızda bir yakalama kararı olmadığı sürece hiçbir polis gelip evinize baskın yapmıyor. Yalnızca polis çevirmelerinde ve kontrol noktalarında kimlik kontrolünde yakalanıyorsunuz. GBT uygulamasında yakalandığınızda eğer mesai saatleri içerisinde ise polisler sizi askerlik şubesine götürüyor, mesai saatleri dışında yakalanmışsanız size bir tutanak imzalatıp 15 gün içerisinde askerlik şubesine gitmeniz gerektiğini tebliğ ediyor ve serbest bırakıyor.

Yoklama Kaçağı Otelde Kalabilir mi?

Otelde kalmasının önünde bir engel yok yalnızca oteller her gece kayıtlarını Emniyet Genel Müdürlüğü ile paylaştığı için otelde kaldığınız gece ya da sabah polis baskını yiyeceksiniz ve tutanak tutulacaktır.

Yoklama Kaçağı Pasaport Alabilir mi?

Yoklama kaçağı ve bakaya durumunda kalanların pasaport almalarının önünde bir engel yoktur. Tek yapmanız gereken GBT uygulamasında hakkınızda tutanak tutulduktan sonra gidip başvurunuzu yapmak. Çünkü tutanak tutulduktan sonra 15 gün süreyle artık GBT sorgulamalarında çıkmıyorsunuz.

Yoklama Kaçağı Ehliyet Alabilir mi?

Pasaport için yazdıklarımızın aynısı ehliyet içinde geçerlidir. Ehliyet alabilirsiniz, yalnızca ehliyet için başvurmadan önce herhangi bir yerde polis aramalarında yakalanıp tutanak tutuluyor ve 15 gün daha GBT uygulamalarında adınız çıkmıyor. Daha sonra ehliyet işlemlerini hallediyorsunuz.

Yoklama kaçağı sigortalı işte çalışabilir mi?

Yoklama kaçağı durumuna düştüğünüzde eğer sigortalı bir işte çalışıyorsanız, çalıştığınız iş yerine bir ay içerisinde yazı gelir. Bu yazının gelmesinden sonra çalıştığınız iş yeri iş akdinize son vermek durumundadır.

Yoklama kaçağı ve bakaya durumundaki ziyaretçilerimizin deneyimlerini paylaştığı konumuz
Ziyaretçilerimizin deneyimlerini okumak için buraya tıklayın.

Yoklama kaçağı ve bakaya ile ilgili sorularınız askerlik şubesi çalışanı yöneticimiz tarafından cevaplanacaktır.

Kimler Neler Demiş?

296 Yorum - "Yoklama Kaçakları Üzerine Sıkça Sorulan Sorular"

Bildir
avatar
Mert
Ziyaretçi
Mert

Merhaba ben bakaya durumundayım ve yeni açık ögretime kayıt oldum şuan mebde ögrenci durumu aktif olarak gözüküyor 96 lı dogumluyum tecil ettirebilirmiyim bilgisi olan varmı acaba rica etsem bi yardımcı olurmusunuz

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Merhaba 94 doğumluyum tecilim 2015 nisan ayında bitti 2015 mayıs ayında otelde kaldım ve polisler tutanak imzalattı o günden sonra uyuşturucudan dolayı komaya girdim 10 gün hastahanede yattım ve karaciğerim ağır şekilde hasar gördü hastahane çıkarmadığı halde imza atıp çıktım karaciğerim hala problemli sürekli ağrıyo sizce çürük alabilirmiyim ve gbt girersem tekrar ne olur 2 buçuk yıl geçti ilk tutanaktan sonra

Erhan
Ziyaretçi
Erhan

Selamün aleyküm
Arkadaşlar ve sayın Admin
Ben 3 yıldır yoklama kaçağıyım
3 yıl içerisinde 3 defa tutanak yedim ve
Geçen gün İstanbul a gittim uçak ile hiçbir sıkıntı yaşamadım
Seyda hanım bir arkadaşım dediki yurtiçi ile hiçbir sıkıntı yaşamıyorsun ama yurtdışına çıkarken alıp direk askere yolluyorlarmış bu kanun 1 yıl önce çıkmış doğrumu bana net bi cevap verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Yoklama kaçağıyım , üniversite kaydım için askerlik durum belgesi gerekli (ilk kez üniversiteye kaydoluyorum) sevk tehirinden yararlanıp üniversite kaydı yapabilir miyim?

sercan yıldırım
Ziyaretçi
sercan yıldırım

merhabalar,ben 4 yıldır yurtdışında öğrenciyim ve tecil işlemlerimi aksattım bundan 3 ay önce tr giriş yaptım ve tutanak imzaladım evime idari para tebliği geldi yakalanma kararı yazıyor ve 1486 lira ceza,2 gün sonra yurtdışına çıkcam ve askerliğimi okudugum ülkeden tecil ediceğim,merak ettiğim pasaport kontrolünde mutlaka tutanak imzalatırlarmı yoksa direk çıkma şansım varmı ?
teşekkürler

yurdaer orta
Ziyaretçi
yurdaer orta

Merhaba 2009 yilinda tecilim bitti ve 10yildir yoklama kacagi durumundaydim bu pazar gunu kalp krizi gecirdim ve anjiyo ve stend takildi ve yogun bakimdayken polis geldi ve 1. Tutanagi imzalattilar ve kalp krizi ve stend oldugu icin curuk raporu alabilirmiyim acil bana donermisiniz lutfen

yiğit doğan kadter
Ziyaretçi
yiğit doğan kadter

1 senedir yoklama kaçağı olduğumu yeni öğrenmiş bulunup dgs yaptığım halde tecil ettiremeyeceğimi öğrendim birde üzerine çevirmede yakalanıp tutanak yedim 15 gün içerisinde tecil etmemi söylediler şimdi 1. sorum dgs ile 4 yıllığa geçiş yaparsam tecil etme mecburiyetleri var mı?
2. sorum ise eğer muayeneye girersem d.k. olarak mı alırlar? yoksa bir sonraki dönemle mi alırlar

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

4 tutanakdan sonra yurt dışına cıkabilirmiyim heran gibi sorun teşgil edermi mesajlarınızı bekliyorum saygılarımla.

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Merhaba arkadaşlar ve admin sorum olucak sizlere.
25 yaşındayım tecilim yeni bitti 7 ay kadar oldu. Şuanda yoklama askere kacagıyım. 3 kere tutak yedim hepsinde se gittim askeri şubeye şimdi pasaport cıkarmam gerekiyor yurt dışına gitmem icin. Bu 4cü tutakda heran gib bişey oluyormu arkadaşlar mahkeme olayından bahsetmiş anlayamadım pek ben acıklarmısnız bilen birileri yazsın lütfen teşekkür ederim

Serkan
Ziyaretçi
Serkan

Hayırlı akşamlar, 3 temmuz tarihinde yoklama kaçağı olduğum icin tebliğ kağıdı doldurdum 15 gün içinde askerlik işlemlerimi yapmam söylendi, fakat işlerimden sebeb şu dönem askere gitme şansım yok. Yarın 5 yıldızlı bir otelde tatile gideceğim öğrenmek istediğim gbt’ye takıldığımda zorla tutup götürme varmı yoksa tekrar tutanak tutulup imzalatılıyor mu ? Ayrıca Jandarma gbt’sine takıldığımda durum değişiyor mu ?

Çok teşekkür ediyorum bilgi için.

1 2 3 13
wpDiscuz