Yoklama Kaçakları Üzerine Sıkça Sorulan Sorular

17.05.2016, 09:39

Yoklama kaçağı veya bakaya durumunda olan ziyaretçilerimizden çokça sorular alıyoruz. Herkese tek tek cevap vermek yerine tüm soruları tek sayfada topladık.

Yoklama Kaçakları Uçağa Binebilir mi 2017?

Yoklama kaçakları ve bakayalar haklarında çıkarılmış bir mahkeme kararı olmadığı sürece uçağa binebilir ve herhangi bir sorunla karşılaşmazlar.

Yoklama Kaçağı Yurt Dışına Çıkabilir mi 2017?

Eğer haklarında mahkeme tarafından çıkartılmış arama kararı yoksa yoklama kaçakları ve bakayaların yurt dışına çıkmasında herhangi bir engel yoktur. GBT’de asker kaçağı olarak gözükürsünüz ancak yurt dışına çıkma hakkınız mahkeme kararı olmadığı sürece engellenemez. Seyahat özgürlüğü kapsamında değerlendirilirsiniz.

Yoklama Kaçakları GBT’de Çıkıyor mu 2017

2005 yılı ile 2013 yılları arasında bakayalar ve yoklama kaçakları GBT’de çıkmıyordu. Ancak 2013 yılında MSB ile İçişleri Bakanlığı arasında imzalanan protokolle beraber artık yoklama kaçakları ve bakayalar, GBT’de çıkıyor. Ancak hakkınızda bir yakalama kararı olmadığı sürece hiçbir polis gelip evinize baskın yapmıyor. Yalnızca polis çevirmelerinde ve kontrol noktalarında kimlik kontrolünde yakalanıyorsunuz. GBT uygulamasında yakalandığınızda eğer mesai saatleri içerisinde ise polisler sizi askerlik şubesine götürüyor, mesai saatleri dışında yakalanmışsanız size bir tutanak imzalatıp 15 gün içerisinde askerlik şubesine gitmeniz gerektiğini tebliğ ediyor ve serbest bırakıyor.

Yoklama Kaçağı Otelde Kalabilir mi?

Otelde kalmasının önünde bir engel yok yalnızca oteller her gece kayıtlarını Emniyet Genel Müdürlüğü ile paylaştığı için otelde kaldığınız gece ya da sabah polis baskını yiyeceksiniz ve tutanak tutulacaktır.

Yoklama Kaçağı Pasaport Alabilir mi?

Yoklama kaçağı ve bakaya durumunda kalanların pasaport almalarının önünde bir engel yoktur. Tek yapmanız gereken GBT uygulamasında hakkınızda tutanak tutulduktan sonra gidip başvurunuzu yapmak. Çünkü tutanak tutulduktan sonra 15 gün süreyle artık GBT sorgulamalarında çıkmıyorsunuz.

Yoklama Kaçağı Ehliyet Alabilir mi?

Pasaport için yazdıklarımızın aynısı ehliyet içinde geçerlidir. Ehliyet alabilirsiniz, yalnızca ehliyet için başvurmadan önce herhangi bir yerde polis aramalarında yakalanıp tutanak tutuluyor ve 15 gün daha GBT uygulamalarında adınız çıkmıyor. Daha sonra ehliyet işlemlerini hallediyorsunuz.

Yoklama kaçağı sigortalı işte çalışabilir mi?

Yoklama kaçağı durumuna düştüğünüzde eğer sigortalı bir işte çalışıyorsanız, çalıştığınız iş yerine bir ay içerisinde yazı gelir. Bu yazının gelmesinden sonra çalıştığınız iş yeri iş akdinize son vermek durumundadır.

Yoklama kaçağı ve bakaya durumundaki ziyaretçilerimizin deneyimlerini paylaştığı konumuz
Ziyaretçilerimizin deneyimlerini okumak için buraya tıklayın.

Yoklama kaçağı ve bakaya ile ilgili sorularınız askerlik şubesi çalışanı yöneticimiz tarafından cevaplanacaktır.


Kimler Neler Demiş?

306 Yorum - "Yoklama Kaçakları Üzerine Sıkça Sorulan Sorular"

avatar
  Subscribe  
Bildir
Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Merhabalar. 2 senedir ailevi durumumdan dolayı yoklama kaçağıyım, ve yeni açık öğretim lisesine kayıt oldum. Okuldan tecil belgesi (EK-C2) alsam askerliğimi tecil ettirebilir miyim? Bundan 1-2 ay önce de GBT’ye yakalanarak karakola gidip kağıtta imzalamışlığım var. Tecil konusunda herhangi bir problem yaşar mıyım acaba? 1995 doğumluyum.

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Arkadaşlar yakın dönemde yoklama kaçağı olup pasaport alan varmı? Bilgi verilirse sevinirim

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Merhaba ben 2014 yilinda on lisans bitirdim ve yurt disina ciktim 2016 temmuz ayindan beri yoklama kacagi gorunuyorum ancak dgs gecis yapip tecil sansim var midir okuduklarima gore askerlik durum belgesi almam gerekiyor ancak yoklama kacagi icin boyle bir durum soz konusu degil belge vermezler askere alirlar deniyor dogrumudur?

batuhan
Ziyaretçi
batuhan

bakaya durumundayım agustos ayında bakaya kaldım herhangi bir mahkeme işlemi yapıldımı bilmiyorum hakkımda ama uçak ile seyehatte bir sıkıntı çıkarmı onu öğrenmek istiyorum

Mert
Ziyaretçi
Mert

Merhaba ben bakaya durumundayım ve yeni açık ögretime kayıt oldum şuan mebde ögrenci durumu aktif olarak gözüküyor 96 lı dogumluyum tecil ettirebilirmiyim bilgisi olan varmı acaba rica etsem bi yardımcı olurmusunuz

1 3 4 5