logo
Ziyaretçi

Yoklama Kaçakları Üzerine Sıkça Sorulan Sorular


Yoklama kaçağı veya bakaya durumunda olan ziyaretçilerimizden çokça sorular alıyoruz. Herkese tek tek cevap vermek yerine tüm soruları tek sayfada topladık.


İÇİNDEKİLER

SIKÇA SORULAN SORULAR

1- Yoklama Kaçakları Uçağa Binebilir mi 2016?

Yoklama kaçakları uçağa binebilir ve yurtiçi uçuşlar yapabilir. Herhangi bir sorun olmuyor.

2- Yoklama Kaçağı Yurt Dışına Çıkabilir mi 2016?

Eğer haklarında mahkeme tarafından çıkartılmış arama kararı yoksa yoklama kaçaklarının yurt dışına çıkmasında herhangi bir engel yoktur. GBT’de asker kaçağı olarak gözükürsünüz ancak yurt dışına çıkma hakkınız mahkeme kararı olmadığı sürece engellenemez.

3- Yoklama Kaçakları GBT’de Çıkıyor mu 2016

2005 yılı ile 2013 yılları arasında bakayalar ve yoklama kaçakları GBT’de çıkmıyordu. Ancak 2013 yılında MSB ile İçişleri Bakanlığı arasında imzalanan protokolle beraber artık yoklama kaçakları ve bakayalar, GBT’de çıkıyor. Ancak hakkınızda bir yakalama kararı olmadığı sürece hiçbir polis gelip evinize baskın yapmıyor. Yalnızca polis çevirmelerinde ve kontrol noktalarında kimlik kontrolünde yakalanıyorsunuz. GBT’de yakanladığınızda eğer mesai saatleri içerisinde ise polisler sizi askerlik şubesine götürüyor, mesai saatleri dışında yakalanmışsanız size bir tutanak imzalatıp 15 gün içerisinde askerlik şubesine gitmeniz gerektiğini tebliğ ediyor ve serbest bırakıyor.

4- Yoklama Kaçağı Otelde Kalabilir mi?

Otelde kalmasının önünde bir engel yok yalnızca oteller her gece kayıtlarını Emniyet Genel Müdürlüğü ile paylaştığı için otelde kaldığınız gece ya da sabah polis baskını yiyeceksiniz ve tutanak tutulacaktır.

  Kimler Neler Demiş?

  178 Yorum - "Yoklama Kaçakları Üzerine Sıkça Sorulan Sorular"

  Bildir
  Burak

  Merhaba. 1977 doğumluyum, yoklama ve muayene olmadım. Fakat 2 defa biri öteki tarafta diğeri de yol kontrolünde olmak üzere gbt ye takıldım. Yol kontrolü mesai saatleri içinde olduğu için askerlik şubesine götürürdüm ve 15 gün içerisinde yoklama yaptırmam gerektiği söylenip serbest bırakıldım. Şimdi asıl sorun şu ben ikametgah kaydımı bir şekilde sildirdim. O yüzden bana ulaşamıyorlar. Hem kimlik yenileme hem de ehliyet almak istiyorum. Izlemem gereken yasal prosedür nedir. Bilgi verebilirseniz sevinirim.

  Soner

  26 mayıs cuma günü çevirmeye düştüm polis tutanak tuttu 15 gün içerisinde şubeye gitmen gerekiyor dedi bende tamam dedim ve ayrıldım. Ama maddi sıkıntılarım olduğu için gitmek istemiyorum bi süre şuan sigortalı bir işte çalışıyorum beni gelip burdan alırlar mı yardım edin lütfen konu hakkında ?

  Anonim

  1973 doğumluyum üniversite mezunuyum 44 yaşında askere çağırıyorlar şimdi mahkeme açılmış ne yapılması gerekiyor

  Anonim

  askerlik çağı 41 yaş haddiyle ilğili net bilğisi olan varmı

  yusuf

  Arkadaş herkes ayrı birşeyler söylüyor tam bilen birisi yokmu yurtiçi uçuşlar yoklama kaçağı birisi herhan gibi bir sıkıntıyla karşılaşırmı gbt kontrolü felan yapiliyor mu checkin işleminden sonra bilen birisi yardımcı olsun.

  Anonim

  Merhaba benim nisanlim 1986 doğumlu yoklama kaçağı iki ay içinde nikah yapamk istiyoruz sorum olur mu bi defa tutanak imzaladı gbt de çıktı yardımcı olur musunuz nikah masasından alıp götürürler mi

  Bekor

  Sıkıntı olmaz

  Anonim

  Arkadaşlar kesin bilen biri yokmu yaa ic hatlar uçuşlarda gbt sorgulamasi yapiliyormu yaa :((

  Anonim

  Kesin bilgi GBT’de çıkmıyor istediğin yere uç kardeşim

  Bekor

  Mesai saatleri dışında gittiğinde sıkıntı olmadığını söylüyorlar ama bildiğim kadarıyla yapılıyor

  Anonim

  Yoklama kaçağı birisi yurtiçi uçuşlarda herhangi bir sıkıntı yaşarmı gbt felan giriliyormu

  hakan

  bendeYoklama kaçağıyim yurt içinde uçuşlarda havaalanında sorun yaşar mıyım?

  Anonim

  Bir sıkıntı felan yaşadın mı kardeş bende yurtiçi uçuş yapicam

  salih

  hayır arkadasım hiç bi sorun olmaz.ben 2 hafta önce kıbrısa gittim geldim hiç bi problem olmadı rahat olabilirsin

  wpDiscuz