logo
Ziyaretçi

Yazı Özeti

Öncelikle meclise gelen cinsel istismar metnini bir okuyalım.

Cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın, 16.11.2016 tarihine kadar işlenen cinsel istismar suçunda, mağdurla failin evlenmesi Muhakemesi Kanununun 231 inci maddesindeki koşullara bakılmaksızın hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, hüküm verilmiş ise cezanın infazının ertelenmesine karar verilir. Zamanaşımı süresi içinde evliliğin, failin kusuruyla sona ermesi halinde fail hakkındaki hüküm açıklanır veya cezanın infazına devam olunur. Bu fıkra uyarınca fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına veya cezanın infazının ertelenmesine karar verilmesi durumunda, suça azmettiren veya işlenişine yardım edenler hakkında kamu davasının düşmesine veya infazın ortadan kaldırılmasına karar verilir.”

Yukarıdaki metinden görüleceği üzere bir tecavüz olayında mağdur olan kadınla evlenildiğinde tecavüzcünün beraat edeceğinden bahsedilmiyor. Neden bahsediliyor, cebir tehdit ve hile olmadan işlenen cinsel istismar suçlularına bu af getiriliyor. Peki ya kim oluyor bu suçlular.

Yaşı tutmayıp erken yaşta evlenen kişiler, tecavüzcü olmayıp cinsel istismar suçu işlemişlerdir. Çünkü Türk Ceza Kanunu’nda yaşı tutmayan biri ile evlenmek cinsel istismar suçu kapsamındadır ve hapis cezası gerektirir. Fakat bu durumdaki bazı kişiler çocuk sahibi olmuş olabiliyor, baba hapiste ve anne çocukları ile mağdur durumda olabiliyor.

Yasanın çıkartılmasının temel nedeni mağdur durumda olan bu ailelerdir. Yoksa mağdur kadını tecavüzcüsü ile evlendirmek diye bir olay yoktur.

  Kimler Neler Demiş?

  9 Yorum - "Yeni çıkan tecavüz yasası dedikoduları hakkında"

  Bildir
  Nereye kadar böyle???

  Ne olursa olsun böyle bir karara sonuna kadar karşıyım; madem eski yasalara geri dönmek istiyorsunuz cinsel istismarcıları asın efendim. Tamam böyle bir karar alındı o zaman erkek çocuklarına yapılan tecavüz suçluları ne olacak ???

  ziyaretçi

  cinsel istismar nedir ya sapıkların önü açılmış 18 yaşından küçüklere ehliyet verilmiyo ne evlenmesi dolar almış başını gitmiş milletvekilleri tecavüzcüleri düşünüyo gerçi bu ak koyunlar bunların hesbını nasıl vericeksiniz? ensarcılar çogalacak bir kereden bir şey olmaz yasasıda çıkar tecavuze ugrayan çocuklari bile iceri atarlar bunlar

  Çocuk hakkı nerde?

  Çok merak ediyorum bu kanun hangi bakan hangi zengin iş adamı için cikdi pardon adam dedim hayvan için diycektim

  vahide

  YuKarıdaki yazıyı okumadığın belli. Demekki hayvan señsin. Çünkü insanlar konuşarak anlaşır.

  Hayrettin

  Bu durumun gittikce genisleyecegini nasil on gorulmez tecavuzcu yakinkari hemen magdura gidip manevi baski yapacagini nasil bilinmez.
  Peki bu tasa sanki yeni cikmista 18.yaş alti evkenmenin suc oldugu yeniymis gibi. Kisaca yasanin kanunun yasakkadigı her hareket suctur o sucu işketenin cezasinida cekmeli. Ozurlu kizkara tecavuz eden o jadar yaratik varki. Bu mafdur ailelere hemen baski başlar maddi manevi.kabul ettirip sizde nikah kiyip bu suctan kurtukacaj o kadar ahlaksiz varki. Neden kanunun yasakkadigini kabuke zorlarsiniz Adaket hak mazlumun hakkini neden ahkajsizkarin emrine verirsiniz.?

  mustafa

  muhalefet etmek için bir şeyler karalayan bir arkadaş. enes arkadaşımız size güzel bir cevap vermiş. eğer ortada tecavüzcü yakınlarının mağdura baskı yapma durumu varsa bu kanundan öncede baskı yaparak susturabilir ve dava ettirmeyebilir. bu kanunla çok da alakası yok. bizim bu durumda yapmamız gereken bir hukuk devleti olarak bir mağdur önce tecavüz mağdurup diyip şikayette bulunuyor ve sonra basıyla kendi rızamla oldu diyorsa bunun nedenlerini araştırmak ve şantajın önüne geçmektir.

  Enes

  16.11.2016 tarihine kadar diyor. Zaten sizin dediginiz suan dada olur tehdit isin icine giriyorsa suandada magdur aile susturulabilir bu yasayla bunun ne alakasi vaar siz islamin musaade ettigi seyi yasaklayamazsiniz dinimiz adet goren kiz evlenebilir diyor kalkmis hala meyden bahsediyorsunuz. 18 den kucuksenevlenme nie. Yasa Allahin yasasi da. Evlenebilirsin diyor evlenen ve 18 den kucuk oldugu icin dini nikah kiyan. Fakat resmi nikah kiyamayan insanlari kapsiyor.

  Kalayoglu

  Sana cok Sey soylerdim de yaşa da anla nasil biseymis en iyisi bu olur senin icin

  Hasan yalova

  Yasayı iyi okuyun

  wpDiscuz