Yeni çıkan tecavüz yasası dedikoduları hakkında

Tecavüz yasası nedir, yeni cinsel istismar yasası neleri kapsıyor, mağdurları tecavüzcüsü ile evlendirme geri mi dönüyor Detaylar haberin devamında …

Yeni çıkan tecavüz yasası dedikoduları hakkında

Öncelikle meclise gelen cinsel istismar metnini bir okuyalım.

Cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın, 16.11.2016 tarihine kadar işlenen cinsel istismar suçunda, mağdurla failin evlenmesi Muhakemesi Kanununun 231 inci maddesindeki koşullara bakılmaksızın hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, hüküm verilmiş ise cezanın infazının ertelenmesine karar verilir. Zamanaşımı süresi içinde evliliğin, failin kusuruyla sona ermesi halinde fail hakkındaki hüküm açıklanır veya cezanın infazına devam olunur. Bu fıkra uyarınca fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına veya cezanın infazının ertelenmesine karar verilmesi durumunda, suça azmettiren veya işlenişine yardım edenler hakkında kamu davasının düşmesine veya infazın ortadan kaldırılmasına karar verilir.”

Yukarıdaki metinden görüleceği üzere bir tecavüz olayında mağdur olan kadınla evlenildiğinde tecavüzcünün beraat edeceğinden bahsedilmiyor. Neden bahsediliyor, cebir tehdit ve hile olmadan işlenen cinsel istismar suçlularına bu af getiriliyor. Peki ya kim oluyor bu suçlular.

Yaşı tutmayıp erken yaşta evlenen kişiler, tecavüzcü olmayıp cinsel istismar suçu işlemişlerdir. Çünkü Türk Ceza Kanunu’nda yaşı tutmayan biri ile evlenmek cinsel istismar suçu kapsamındadır ve hapis cezası gerektirir. Fakat bu durumdaki bazı kişiler çocuk sahibi olmuş olabiliyor, baba hapiste ve anne çocukları ile mağdur durumda olabiliyor.

Yasanın çıkartılmasının temel nedeni mağdur durumda olan bu ailelerdir. Yoksa mağdur kadını tecavüzcüsü ile evlendirmek diye bir olay yoktur.

Kimler Neler Demiş?

9 Yorum - "Yeni çıkan tecavüz yasası dedikoduları hakkında"

Bildir
avatar
wpDiscuz