Ana Sayfa > KURUMLAR > Adalet Bakanlığı > Noterlik Bürosu > Vekalet İşlemleri

Vekalet İşlemleri

Noterde vekalet işlemleri, vekalet için gerekli belgeler ve vekalet verirken bilmeniz gerekenler yazı dizisi haberin devamında …

Vekalet için Gerekli Belgeler

Noterde vekalet verebilmek için aşağıdaki belgeleri hazır bulundurmanız gerekmektedir.

  • Vekalet verecek olan kişinin nüfus cüzdanı ve TC Kimlik Numarası
  • Vekalet verilecek olan kişinin adı, soyadı ve kimlik numarası
  • Tapu bilgileri (Gayrimenkul ile ilgili işlemlerde)
  • Ruhsat bilgileri (Araç satışı ile ilgili işlemlerde)
  • 2 adet fotoğraf

Yukarıdaki belgeleri eksiksiz olarak tamamlayınız.

Vekalet Nasıl Verilir

Noter, vekalet verecek olan şahsın ve vekalet verilecek olan şahsın bilgilerini ve kimliklerini alır. Daha sonra vekalet verecek olan şahsa hangi konularda vekalet verecek olduğu sorulur ve vekalet verilecek olan konular tek tek eklenir. Ardından hazırlanan sözleşme vekalet verecek olan şahsa imzalatılarak birer nüshası noterde kalmak üzere verilir.

Vekalet Nasıl İptal Edilir?

Noterler üzerinden vekalet verilebileceği gibi verdiğimiz vekaleti iptal de edebilir. Notere giderek vekaletimiz için azilname düzenlemek istediğimizi söylüyoruz.

Sıkça Yapılan Noter Vekalet İşlemleri

  • Noter Tapu Vekaleti: Normal vekalet verme işleminden herhangi bir farkı yoktur. Vekalet verilecek kişinin notere gelmesine gerek yoktur. Vekalet verilecek kişinin kimlik fotokopisi ile tapu satışı için vekalet verilebilir.
  • Noter Diploma Vekaleti: Diplomanızı almasını istediğiniz arkadaşınıza vekalet vermek için arkadaşınızın nüfus cüzdanı fotokopisi ile notere gidiyorsunuz. Arkadaşınızın gelmesine gerek yoktur.
  • Noter Araç Satış Vekaleti: Yukarıdaki işlemlerden hiçbir farkı yok. Vekalet vermek istediğiniz kişiyle ya da o kişi olmadan onun nüfus cüzdanı fotokopisiyle notere giderek araç satış vekalet işlemlerini hallediyorsunuz.
  • Noterden Avukata Vekalet Verme: İşlemler tamamen aynı. Avukatla beraber notere gidiyorsunuz ve avukatı yetkilendirmek istediğiniz konuları notere yazdırarak vekaletinizi alıyorsunuz.

Yatalak Hastalar İçin Noter İşlemleri

Yatalak durumda olan notere gidemeyecek olan hastalar için noterin eve gelme durumu olabilmektedir. Her noter bu hizmeti vermek zorundadır. Ancak bu hizmet noterlik hizmetinden ayrı olarak ücrete tabidir.

Başka İldeki Birine Vekalet Verme

Vekalet vereceğiniz kişi ile farklı yerlerdeyseniz, vekaleti verecek olduğunuz kişi nüfus cüzdanı fotokopisini bilgisayardan taratıp size mail olarak gönderir. Siz de bu maildeki nüfus cüzdanı fotokopisini bilgisayardan yazdırırsınız. Elinizdeki bu nüfüs cüzdanı fotokopisi ve sizin kimliğiniz ile beraber notere giderseniz vekalet verecek olduğunuz kişi olmadan da vekalet çıkartabilirsiniz. Daha sonra çıkardığınız vekaleti posta yolu ile vekalet verdiğiniz kişiye gönderirsiniz.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (414 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 4,44. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Kimler Neler Demiş?

226 Yorum - "Vekalet İşlemleri"

Bildir
avatar
gamze
Ziyaretçi
gamze

Selam ya benm arkadaşım yatay geçiş ile kaydını istanbula aldı ama kayıt tarihinde gelemiyorum vekaletini bana verse üç gün içinde belli olur mu kaydını yapabilir miyim yardimci olur musunuz yardimci olursaniz sevinirim Teşekkürler.

selcuk ergenc
Ziyaretçi
selcuk ergenc

mrb noterlerde sistem yokken arac satis vekaleti verilemez mi acaba?

fkoc
Ziyaretçi
fkoc

Yüruyemiyen birisinden vekalet alınması için eve noter gelir mi ve ücreti ne olur. ?

gülseren
Ziyaretçi
gülseren

merhaba ben bu sene ygsye gireceğim ama ikametgah erzurumda istanbula gelmesi için ordan buraya vekalet falan gönderilmesi gerekiyo vekalet kime gönderilebilir yada ben zaten 18 yaşımı doldurdum bunun için kendim bişeyler yapabilirmiyim ?

Ayaz
Ziyaretçi
Ayaz

Ygs ye sen giriyorsan adresın erzurumda kalmışsa 18 yaşından büyüksen kendin oturduğun yere bağlı Nüfus Müdürlüğüne giderek adres güncellemeni yapabılırsın kımsenın vekalet vermesine gerek yok…

Gizem
Ziyaretçi
Gizem

Merhaba arkadaşımın eşi vekaletini vermiş abisine bu vekalet ile pasaport çıkarılabilir mi?

Ayaz
Ziyaretçi
Ayaz

Arkadaşınızın eşi ne için vekalet vermişse o konu ile alakalı geçerlidir. Başka bir işlemde kulanılamaz. Eğer pasaport çıkarma ile ilgli vekaletini vermişse elbette yapabilir.

Meryem
Ziyaretçi
Meryem

Merhaba benim arkadaşım farklı şehirde ama burda bi evin doğalgazı onun üstüne benim aldırmamı istiyor bınun için vekaletini alsam yeterli olur mu acaba

Ayaz
Ziyaretçi
Ayaz

Size Elektirk doğalgaz ve su bağlatmak için vekalet vermesi yeterli siz onun adına başvurarak iptal edebilir abonelikleri kapatabilirsiniz.

Soner
Ziyaretçi
Soner

Annemin engelli raporu var bu raporla üstüne araç almayi düşünüyorum olum olduğunda diğer varisler hak talep etmemeleri için annemden nasıl bir vekalet almam gerekir yada ne yapmalıyım

Ümit
Ziyaretçi
Ümit

Noterde annenizin size vasiyetname yapması gerekiyor

Ayaz
Ziyaretçi
Ayaz

Enegelli raporunun neye ait olduğu bu durumda önemli eğer Akli meleke sorunu var ise yada Kısıtlanmışsa annesi mahkeme tarafından vasiyet yapamaz…

sefa
Ziyaretçi
sefa

Yarin bir aracin satiş vekaletini alacagim. Arac sahibi bana vekalet verdikten sonra notere gidip araci bir başkasina satma şansi varmidir? Yksa benim vekaletimin suresinin bitmesini beklemek zorundami ?

Ümit
Ziyaretçi
Ümit

Ruhsat yanında olursa satabilir

fikret
Ziyaretçi
fikret

yurt dışından Türkiyededeki bankalara vekalet verme yöntemleri hakkında bilgi verebilir misiniz? şimdiden teşekkürler…

Ümit
Ziyaretçi
Ümit

Yurtdışındaki konsolosluklardan bilgi alabilir vekalet verebilirsiniz

azat
Ziyaretçi
azat

okul acmak icin milli eğitime kira sozlesmesi verdik. ama imza atan kisi binanin sahibinin kardesi. kira sozlesmesi red edildi. noterden vekalet verdirdik ama imza atma tarihi vekaletten önce. bu sekilde kabul edilirmi?_

wpDiscuz
İletişim Site yönetimine söylemek istedikleriniz...
Künye Sitemiz künyesi ...
Reklam Ver Reklam vermek için buraya ...
Gizlilik Politikası burokrasi.com.tr gizlilik sözleşmesi