Vekalet İşlemleri

159 Yorum

Hayatın yoğunluğunda bazen kendi işlerimizi yapmaya vakit bulamaz, bir vekil aracılığı ile işimizi yapmak isteriz. İşte bu zamanlarda noterlik bürolarından işimizi yapacak olan vekilimize vekalet vermemiz gerekir.

Vekalet için Gerekli Belgeler

  • Vekalet verecek olan kişinin nüfus cüzdanı ve TC Kimlik Numarası
  • Vekalet verilecek olan kişinin adı, soyadı ve kimlik numarası
  • Tapu bilgileri (Gayrimenkul ile ilgili işlemlerde)
  • Ruhsat bilgileri (Araç satışı ile ilgili işlemlerde)
  • 2 adet fotoğraf

Noterlikte Yapılan İşlemler

Noter, vekalet verecek olan şahsın ve vekalet verilecek olan şahsın bilgilerini ve kimliklerini alır. Daha sonra vekalet verecek olan şahsa hangi konularda vekalet verecek olduğu sorulur ve vekalet verilecek olan konular tek tek eklenir. Ardından hazırlanan sözleşme vekalet verecek olan şahsa imzalatılarak birer nüshası noterde kalmak üzere verilir.

Sıkça Yapılan Noter Vekalet İşlemleri

  • Noter Tapu Vekaleti: Normal vekalet verme işleminden herhangi bir farkı yoktur. Vekalet verilecek kişinin notere gelmesine gerek yoktur. Vekalet verilecek kişinin kimlik fotokopisi ile tapu satışı için vekalet verilebilir.
  • Noter Diploma Vekaleti: Diplomanızı almasını istediğiniz arkadaşınıza vekalet vermek için arkadaşınızın nüfus cüzdanı fotokopisi ile notere gidiyorsunuz. Arkadaşınızın gelmesine gerek yoktur.
  • Noter Araç Satış Vekaleti: Yukarıdaki işlemlerden hiçbir farkı yok. Vekalet vermek istediğiniz kişiyle ya da o kişi olmadan onun nüfus cüzdanı fotokopisiyle notere giderek araç satış vekalet işlemlerini hallediyorsunuz.
  • Noterden Avukata Vekalet Verme: İşlemler tamamen aynı. Avukatla beraber notere gidiyorsunuz ve avukatı yetkilendirmek istediğiniz konuları notere yazdırarak vekaletinizi alıyorsunuz.

Yatalak Hastalar İçin Noter İşlemleri

Yatalak durumda olan notere gidemeyecek olan hastalar için noterin eve gelme durumu olabilmektedir. Her noter bu hizmeti vermek zorundadır. Ancak bu hizmet noterlik hizmetinden ayrı olarak ücrete tabidir.

Başka İldeki Birine Vekalet Verme

Vekalet vereceğiniz kişi ile farklı yerlerdeyseniz, vekaleti verecek olduğunuz kişi nüfus cüzdanı fotokopisini bilgisayardan taratıp size mail olarak gönderir. Siz de bu maildeki nüfus cüzdanı fotokopisini bilgisayardan yazdırırsınız. Elinizdeki bu nüfüs cüzdanı fotokopisi ve sizin kimliğiniz ile beraber notere giderseniz vekalet verecek olduğunuz kişi olmadan da vekalet çıkartabilirsiniz. Daha sonra çıkardığınız vekaleti posta yolu ile vekalet verdiğiniz kişiye gönderirsiniz.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (411 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 4,45. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Kimler Neler Demiş?

159 Yorum - "Vekalet İşlemleri"

Bildir
avatar

Cann
Ziyaretçi
Cann
24 Ekim 2016 21:12
Merhaba iyi günler : yurtdışında ikamet etmekteyim mayıs ayında yurtdışı vatandaşı olan eşimle evlendim . Bu yıl dedem vefat etti babamında hayatta olmamasından dolayı dedemin vefatından dolayı babaannem amcam ve ben miraşcı olduk . Evlilik sebebinden dolayı oturum kartım süreci devam ettiği için Türkiye’ye gidemiyordum . Amcam babaannemden genel satış herşeyi kapsayan bi vekalet almış. Aynısını bende de istedi , bende geçen hafta mart ayının sonuna kadar bi vekalet hazırladım . Süreli vekalet verdim çünkü oturum kartım çıkmadığı için Türkiye’ye giden süreye kadar işleri o takip eder diye düşündüm . Bu hafta oturum kararımdan olumlu karar çıktı Kasım ayının ilk… Read more »
Turhan
Ziyaretçi
Turhan
24 Ekim 2016 19:15

Babam vefat etti, Üvey annemizin maaşını alabilmesi için banka vefat edenin çocuklarından vekâlet istenmiş nasıl ve nereye verilecek. (Ben şuan yurtdışındayım)!

Burcu
Ziyaretçi
Burcu
21 Ekim 2016 09:48

Merhabalar anneannem 94 yaşında arkasına müteahhit bina yapicak fakat kendi yuruyemiyir bu yüzden babama vekalet verebilir mi belli bir yaş sınırı var midir

Vetm
Ziyaretçi
Vetm
17 Ekim 2016 18:10

Emniyet tarafından aranan biri noter de satış veya vekaletname verebilir mi

crn
Ziyaretçi
crn
13 Ekim 2016 13:50

Merhaba muteahitle kat karsiligi sozlesme yaptik ve tum daireler uzerimize cikti ve suan muteahitin uzerine devretmemiz grekiyor tapuda teslim almak yerine satis vekaleti ile teslin almak istiyor ileride sorun yasarmiyiz

Krm
Ziyaretçi
Krm
11 Ekim 2016 00:01

Yutrdisindayim memur atamaları icin tercih yapıyorum gerekli evraklar için vekalet verebilirmiyim

Hakan
Ziyaretçi
Hakan
10 Ekim 2016 00:55

Bir dava surecinde avukata vekalet vericem bu avukat baska lslerde bnm ismimi kullanarak biseyler yapabilirmi

Ümit
Ziyaretçi
Ümit
13 Ekim 2016 16:10

Sadece dava işleriyle ilgilenir

Gkm03
Ziyaretçi
Gkm03
9 Ekim 2016 20:53

Merhaba aracim ve ruhsati onceki bulunduğum şehir de kaldi ben başka şehire tayin oldum satiş için kardeşime vekalet verebiliyormuyum tayin oldumğum şehirden tskrler

Ümit
Ziyaretçi
Ümit
13 Ekim 2016 16:11

Verebilir siniz

Muammer
Ziyaretçi
Muammer
9 Ekim 2016 07:06

Merhaba eşimin diblomasını almak için izmirden elazığa gitmem gerekiyor.elazığda vekalet verecek bi tanıdık yok.acaba bu işi yapan bi aracı şirket düzeni varmı.

Ümit
Ziyaretçi
Ümit
9 Ekim 2016 16:27

Bir şirket düzeni yok. Üniversitede bir çalışanla görüşüp rica edin vekaleti verin sizin esinizin diplomasını alsın sizin gitmenizi gerek kalmaz

Engin
Ziyaretçi
Engin
8 Ekim 2016 17:48

Merhaba, kardeşim başka bir şehirden benim adıma araç satış vekaleti verecek. Noterde satışı yapmak için belgelerin orjinallerinin gelmesini beklememiz gerekiyormu? yoksa noter sistemlerinde gün içinde görünüp işlem yapabilirmiyiz?

Ümit
Ziyaretçi
Ümit
9 Ekim 2016 16:13

Araç satışı yapmanız için ruhsatın aslı gerekli vekalette ise bazı noterlikler faxla işlem yapabiliyor

wpDiscuz
İletişim Site yönetimine söylemek istedikleriniz...
Künye Sitemiz künyesi ...
Reklam Ver Reklam vermek için buraya ...
Gizlilik Politikası burokrasi.com.tr gizlilik sözleşmesi