Vekalet İşlemleri

27.10.2014, 09:17

Bu makalede 1512 sayılı Noterlik Kanuna göre vekalet işlemleri, vekalet çeşitleri ve vekalet için gerekli belgeler detaylı bir şekilde anlatılmaktadır.

Vekalet için Gerekli Belgeler

Noterde vekalet verebilmek için aşağıdaki belgeleri hazır bulundurmanız gerekmektedir.

  • Vekalet verecek olan kişinin nüfus cüzdanı ve TC Kimlik Numarası
  • Vekalet verilecek olan kişinin adı, soyadı ve kimlik numarası
  • Tapu bilgileri (Gayrimenkul ile ilgili işlemlerde)
  • Ruhsat bilgileri (Araç satışı ile ilgili işlemlerde)
  • 2 adet fotoğraf

Vekalet İşlemleri

Vekalet verecek olan kişi yukarıda yazılı evraklarla noterlik bürosuna giderek işlemleri başlatabilir. Vekalet verirken dikkat edilmesi gereken en önemli konu genel vekalet adı altında bir vekalet türü yoktur. Vekalet vereceğiniz kişiyi yetkilendirmek istediğiniz konular tek tek açık bir şekilde yazılmak durumundadır. Örneğin bir gayrimenkulun satışı için birini yetkilendirmek istiyorsanız tapu bilgileri açık bir şekilde belirtilmelidir.

Yatalak hastaya vekalet verme:

Yatalak durumda olan notere gidemeyecek olan hastalar için noterin eve gelme durumu olabilmektedir. Her noter bu hizmeti vermek zorundadır. Ancak bu hizmet noterlik hizmetinden ayrı olarak ücrete tabidir.

Başka ildeki birine vekalet verme: 

Vekalet vereceğiniz kişi ile farklı yerlerdeyseniz, vekaleti verecek olduğunuz kişi nüfus cüzdanı fotokopisini bilgisayardan taratıp size mail olarak gönderir. Siz de bu maildeki nüfus cüzdanı fotokopisini bilgisayardan yazdırırsınız. Elinizdeki bu nüfüs cüzdanı fotokopisi ve sizin kimliğiniz ile beraber notere giderseniz vekalet verecek olduğunuz kişi olmadan da vekalet çıkartabilirsiniz. Daha sonra çıkardığınız vekaleti posta yolu ile vekalet verdiğiniz kişiye gönderirsiniz.

Askerde vekalet verme:

Silah altında bulunan er ve erbaşlar askerden izin alamadığı takdirde evrakları noterde hazırlanır, ücreti karşılığında noter katibi nizamiyeye giderek kişinin imzasını alarak vekalet işlemlerini tamamlar.

Vekaletin iptali

Vekaletin iptali yalnızca azilname düzenleterek mümkündür. Bunun için notere giderek vekaleti iptal etmek istediğinizi beyan ediyorsunuz ve gerekli işlemleri başlatıyorsunuz.

Noterde vekalet işlemleri noter harçlarına tabidir. Güncel noter vekalet ücretleri için buradan bilgi alabilirsiniz.

Vekalet Çeşitleri

Noter Tapu Vekaleti: 

Tapuda gayrimenkul veya taşınmaz alım satımı gibi konularda vekalet verirken yetki verilecek gayrimenkul veya taşınmazın bilgileri vekalette açık bir şekilde belirtilmelidir.  Eğer vekalet süreli verilecekse de yine belirtilmelidir.

Noter Diploma Vekaleti: 

Diplomanızın alınacak olduğu okulun adı vekalette mutlaka belirtilmelidir.

Noter Araç Satış Vekaleti:

Araç alım satımı ile ilgili bir konuda vekalet verirken, yetkilendirdiğiniz kişiyi yalnızca tek bir araç alım satımı için mi yoksa süresiz olarak bütün araçların alım satımı için mi yetkilendirdiğinizi mutlaka belirtmelisiniz.

Noterden Avukata Vekalet Verme:

 Yetkilendirmek istediğiniz bütün konuları açık bir şekilde vekalete yazdırılmalı, verilen yetkilerin kötüye kullanılabileceğini de göz önünde bulundurarak dikkatli olmalısınız. Örneğin Ahzu kabız yetkisi verdiğiniz bir avukatın icra daireleri ve mahkeme kalemlerinde bulunan parayı çekebileceğinizi bilmelisiniz. Ahzu kabız yetkisi hakkında detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Vekalet ücreti ile ilgili sorularınız noter katibi olan yöneticimiz tarafından cevaplanacaktır.


Kimler Neler Demiş?

314 Yorum - "Vekalet İşlemleri"

avatar
  Subscribe  
Bildir
Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Slam noteri evemi getirmem gerekiyor fiyatı ne kadardır bilgi alabilirmiyim teşekkurler

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Babam azhemir hastasıdır yatalak vekaletini üstüme almak istiyorum ne yapmam gerekiyor

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Vekaleti alacak kişi 18 yaşını doldurmamış olabilir mi?

Zeuss
Ziyaretçi
Zeuss

Lütfen yardımcı olun ben süresiz vekalet verdim ailemden birisine .2 yıl geçti aradan hakkımda birçok işlem yapma hakkına sahip olduğu biliyorum ve ayrıca ailemle beni farklı kanallardan tehtid etmiştir bu vekâleten numarasini bilmiyorum yerini hatırlıyorum bunu birsekilde iptal ettirmek gerekiyor … neya0mmam gerek numara olmadan iptali oluyorum u nasıl bir yol izlemem gerekir..

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

vergi levhası adında işlemlerın yurutulmesi için 6 farklı kısıye vekalet verdim nasıl iptal edebilirim

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Mrb iyi akşamlar biz 3 kardeş memlekette bulunan kardeşimize kamulastirilacak yerler icin vekalet vermek istiyoruz ama birkac tane yerden kamulaştırma var kara yollri devletsu isleri ve arazilerde yine farkli bu durumda nasil bir vekalet vermemiz gerekir. Ucretlendirme ayrı ayrimi yoksa 3 kisi birlikte verirsek ne kadar olur teşekkürler.

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

arkadaşlar plaka değişimi için vekalet istiyorlar araç babamın üstüne başka ilde ikamet ediyorum ruhsat bilgilerini sözlü olarak kabul ederler mi noterde

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Evin su elektirik dogalgaz vekati verecem ne gibi evrak lazım oluyor

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Annem alzymr hatasi nasil m vekalet alabiliri

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

2 adet fotoğraf kimin gerekiyor

1 6 7 8