Sürücü Belgesi Yenileme İşlemleri

2918 Sayılı Trafik Kanununa bağlı yönetmeliğin 83. maddesinde; “Zayi edilen ve yıpranmış olan sürücü belgeleri, sahibinin beyanı esas alınarak bir dilekçe ile müracaatı üzerine, yenisi verilerek değiştirilir” denilmektedir. Ehliyet yenileme işlemleri ilçe emniyet trafik şubelerde yapılmaktadır.

Sürücü Belgesi Yenileme İşlemleri

İÇİNDEKİLER

EHLİYET YENİLEME İÇİN GEREKLİ BELGELER

  • Ehliyet Yenileme Dilekçesi
  • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
  • Eski sürücü belgesinde mevcut değil ise kan grubu belgesi veya yazılı beyanı,
  • İki (2) adet fotoğraf,
  • Sürücü belgesi kart ücreti.

Ehliyetnizi yenileyebilmek için yukarıdaki belgeleri hazırlamanız gerekmektedir.

EHLİYET YENİLEME NASIL YAPILIR?

Yukarıdaki belgelerle beraber trafik tescil bürolarına gidiyorsunuz. Belgeleri eksiksiz olarak teslim ettikten sonra başvurunuzu alıyor ve size bir numara veriliyor. Ortalama bir hafta içerisinde yeni ehliyetiniz hazırlanıyor ve size başvuru numaranız ile teslim ediliyor.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Yeni Ehliyet Nasıl Alınır 2016

Bildiğiniz gibi 2016 yılından itibaren yeni ehliyetler verilmeye başlandı. Mevcut ehliyetlerinizi yenisi ile değiştirmek için öncelikle herhangi bir bankaya 15 TL ehliyet yenileme ücreti yatırıyorsunuz. Daha sonra aile hekimlerinden sürücü olur sağlık raporu alıyorsunuz. Sağlık raporuna biyometrik fotoğrafınızı da ekliyorsunuz. Daha sonra emniyet genel müdürlüğü randevu sisteminden yeni ehliyeti alabilmek için randevu alıyorsunuz.

EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ RANDEVU ALMAK İÇİN TIKLAYIN

Randevu günü emniyet müdürlüğüne evraklarınızla gidiyorsunuz. Orada işlemlerinizi yapıyorlar ve 2 hafta sonra yeni ehliyetinizi almak için size gün veriyorlar ve yeni ehliyetinizi alıyorsunuz.

Kimler Neler Demiş?

8 Yorum - "Sürücü Belgesi Yenileme İşlemleri"

Bildir
avatar
wpDiscuz