Siyasi Parti Üyelik İptali

Siyasi parti üyelik iptali; noterler, siyasi parti teşkilatları ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılabilmektedir.

Siyasi Parti Üyelik İptali

Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre devlet memuru olmayan her Türk Vatandaşı, bir siyasi partiye yada kuruluşuna üye olabilir ve dilediği an üyeliğini sonlandırabilir.

İptal işlemleri

  • Üyelik iptali için izlenmesi gereken ilk adım üyesi olduğunuz siyasi partinin ilçe yada il teşkilatına üyeliğinizi iptal etmek istediğinize dair bir dilekçe ile başvurmaktadır. Siyasi parti teşkilatları bazen verdiğiniz dilekçeleri işleme koymamakta ya da geciktirebilmektedir. Onun için bu ilk yolu atlamanızı öneriyoruz.
  • İlçe seçim ve il seçim kurullarına dilekçe ile başvurarak da üyeliğinizi sonlandırabilirsiniz.
  • Noter üzerinden siyasi parti üyelik iptalini de gerçekleştirebilirsiniz ancak bu iptal işlemi için noterler ortalama 150 TL ücret almaktadırlar. Üyelik iptalini noter üzerinden yaptırmak zorunda değilsiniz.
  • İstifa dilekçenizi doldurduktan sonra Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Partiler Bürosu’na elden yada posta yolu ile göndererek de iptal işlemini yapabilirsiniz.

Siyasi parti istifa dilekçesinin bir örneğini buradan temin edebilirsiniz.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı
Ehlibeyt Mahallesi, 1242. Cadde (Eski 5 nci cadde),
No: 34 Balgat / ANKARA
Siyasi Partiler Sicil Bürosu
Fax: 0312 425 99 65

Siyasi Parti Üyelik İptali Ne Kadar Sürer?

Siyasi parti üyeliğinizin iptali, siz dilekçeyi verdikten sonra ortalama 1 ay içerisinde gerçekleşmektedir. Eğer siyasi parti üyeliğinizin biran önce sonlanmasını istiyorsanız istifa dilekçenizi Yargıtay’ın Siyasi Partiler Sicil Bürosu’na şahsen teslim etmeniz gerekir. Üyelik iptali başvurusundan sonra mutlaka üyeliğinizin iptal edilip edilmediğini yukarıda adresini verdiğimiz linkten kontrol ediniz.

Siyasi Parti Üyelik Sorgulama

Siyasi parti üyelik sorgulama işlemleri Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı internet sitesi üzerinden yapılmaktadır.
Sorgulama işlemlerinizi doğrudan buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

210 Yorum - "Siyasi Parti Üyelik İptali"

Bildir
avatar
1 2 3 12
wpDiscuz