Siyasi Parti Üyelik İptali

Siyasi parti üyelik iptali; noterler, siyasi parti teşkilatları ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılabilmektedir.

Siyasi Parti Üyelik İptali

Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre devlet memuru olmayan her Türk Vatandaşı, bir siyasi partiye yada kuruluşuna üye olabilir ve dilediği an üyeliğini sonlandırabilir.

İptal işlemleri

  • Üyelik iptali için izlenmesi gereken ilk adım üyesi olduğunuz siyasi partinin ilçe yada il teşkilatına üyeliğinizi iptal etmek istediğinize dair bir dilekçe ile başvurmaktadır. Siyasi parti teşkilatları bazen verdiğiniz dilekçeleri işleme koymamakta ya da geciktirebilmektedir. Onun için bu ilk yolu atlamanızı öneriyoruz.
  • İlçe seçim ve il seçim kurullarına dilekçe ile başvurarak da üyeliğinizi sonlandırabilirsiniz.
  • Noter üzerinden siyasi parti üyelik iptalini de gerçekleştirebilirsiniz ancak bu iptal işlemi için noterler ortalama 150 TL ücret almaktadırlar. Üyelik iptalini noter üzerinden yaptırmak zorunda değilsiniz.
  • İstifa dilekçenizi doldurduktan sonra Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Partiler Bürosu’na elden yada posta yolu ile göndererek de iptal işlemini yapabilirsiniz.

Siyasi parti istifa dilekçesinin bir örneğini buradan temin edebilirsiniz.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı
Ehlibeyt Mahallesi, 1242. Cadde (Eski 5 nci cadde),
No: 34 Balgat / ANKARA
Siyasi Partiler Sicil Bürosu
Fax: 0312 425 99 65

Siyasi Parti Üyelik İptali Ne Kadar Sürer?

Siyasi parti üyeliğinizin iptali, siz dilekçeyi verdikten sonra ortalama 1 ay içerisinde gerçekleşmektedir. Eğer siyasi parti üyeliğinizin biran önce sonlanmasını istiyorsanız istifa dilekçenizi Yargıtay’ın Siyasi Partiler Sicil Bürosu’na şahsen teslim etmeniz gerekir. Üyelik iptali başvurusundan sonra mutlaka üyeliğinizin iptal edilip edilmediğini yukarıda adresini verdiğimiz linkten kontrol ediniz.

Siyasi Parti Üyelik Sorgulama

Siyasi parti üyelik sorgulama işlemleri Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı internet sitesi üzerinden yapılmaktadır.
Sorgulama işlemlerinizi doğrudan buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

210 Yorum - "Siyasi Parti Üyelik İptali"

Bildir
avatar
Ömer
Ziyaretçi
Ömer

Birde yargitay cumhuriyet bas savciligina gonderdim dilekceyi

Ömer
Ziyaretçi
Ömer

Ben direk kayitli oldugum partinin adini yazdim bir sikinti olurmu acaba

Baha
Ziyaretçi
Baha
Üyelik iptali icin başvuru yaptım ve üyeliğim silindi biliyorum 5 yıldır. Ama bir sitede bir haber okudum ve bunun üzerine e devletten baktığımda halen kayıtlı üye olduğumu gördüm. Bu sefer noter onaylı işlem yaptırdım. ÜyeliğiM silindi lakin amma velakin sildikleri gibi beni tekrar üye yaptılar bu sefer 2017 / 1 dönem aktif üye yaptılar beni. Kırk defa aradım ilce başkanlığını her defasında oyalıyorlar beni. Yargıtaya posta ile tekrar başvuru yaptım il başkanlığını aradım halen bir sonuç yok. Size tavsiyem hiçbir yere üye olmayın. Gereksiz sendika dernek parti vb. Ne varsa üye olmayın sonra basınız ya yanar ya da fena agrir.
Ömer
Ziyaretçi
Ömer

Ben uye olmustum ama bugun yargıtay cumhuriyet bas savciligina dilecek gonderdim istafa etmek istiyorum diye ne olcsk bilmiyorum

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Arkadaşlar notere para vermenize gerek yok. Partiye verdik sistem kapalı dediler.2 ayı bulur diyince, İlce secim kuruluna dilekce verdim. 4 gün icinde kayıt silindi.

hüseyin
Ziyaretçi
hüseyin

Dün il seçim kuruluna giittim. özellikle sordum notere veya Ankaraya gitmeye gerek varmı diye hayır dediler.
istifa dilecekçemi verdim. cuma gunu gonderıyorlarmıs ankaraya. salı gününe düşmüş olur üyeliğiniz dediler….
panik yapmayın ve notere gidipde bir dünya para vermenize gerek yok….

hasan
Ziyaretçi
hasan

kardeş …….ilçe seçim kurulu başkanlığına diyor ya o boşluğa ne yazacağız kayıtlı olduğumuz ilçeyi mi yoksa dilekçeyi vereceğimiz ilçeyi mi

Sezayi
Ziyaretçi
Sezayi

Sakarya almak istiyorum

Emre Altan
Ziyaretçi
Emre Altan

2002 tarihinde memleketimdeyken kendi isteğim dışında partiye üye etmişler 2008 yılından itibaren ankarada ikametgah etmekteyim ysk siyasi partiler sicil bürosuna gideceğim siyasi partiden istifa dilekçesini elden vereceğim istifa dilekçesi formunda ilçe seçim kutulu başkanlığı kısmına isteğim dışında üye ettikleri ilçenin ilçe seçim kurulu başkanlığınımı yoksa şu an ikamet ettiğim yerin ilçenin ilçe seçim kurulu başkanlığınımı yazmalıyım

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

İnternet aracılığı ile iptal olmuyormu

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Üyeliğimi iptal etmek istiyorum

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Ben üyeliğim iptal etmek istiyorum
Neyapmam gerekir internet üzerinden
İptal oluyormu

Kasımpaşalı Rüstem Kuaför
Ziyaretçi
Kasımpaşalı Rüstem Kuaför

Akp li olsan chp kuruluşla ri işe almıyor
Chp li Olsan Akp liler E Kardeşim Biz İş Adamı Partizan Holigan Değiliz Biz İşçiyiz Ekmek Peşindeyiz Parti Peşinde Koşacak Vaktimizde Yok Paramizda Ev Geçindiriyoz Şak Şak çı da değiliz Para Almiyoz alkış Başına Şu Devlet Memurluğu Yasasí Ya değişsin istedimizde Silelim İstedimizde Üye Olalım

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Ya Ne Kadar Saçma Bir Şey Her İşe Gireceniz Dönem İktidar Kimse O Partiye Üyemisiniz Diye Soruyo Kuruluşlar Sizde Mecbur Üye Oluyorsunuz

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

dava ekmek davası kavga ekmek kavgası

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

aynen öyle

1 2 3 12
wpDiscuz