Siyasi Parti Üyelik İptali

119 Yorum

Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre devlet memuru olmayan her Türk Vatandaşı, bir siyasi partiye yada kuruluşuna üye olabilir ve dilediği an üyeliğini sonlandırabilir. Bu sayfada siyasi parti üyeliğinizi nasıl sonlandıracağınızı anlatacağız. Tabiki siyasi parti üyeliğinizi sonlandırmadan önce BURADAN herhangi bir siyasi partiye kaydınızın olup olmadığını kontrol ediniz.

Siyasi Parti Üyeliği Nasıl İptal Edilir?

Siyasi parti üyelik iptali için birden fazla yol vardır. Bunlar;

  • Kayıtlı olduğunuz siyasi partinin yerel teşkilatına bir dilekçe ile başvurmak (bazen dilekçenizi işleme koymayabiliyorlar)
  • Noter aracılığı ile siyasi parti istifa dilekçesi vermek. (Noter iptal ücreti olarak ortalama 150 TL ödüyorsunuz.)
  • Şahsen istifa dilekçenizi Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Partiler Bürosuna getirmeniz yada posta yolu ile göndermeniz
  • İlçe seçim kurullarına dilekçe ile başvurmak.

Üyeliğinizin iptali için yukarıdaki 4 yöntemden birini tercih edebilirsiniz. Bu işlemlerin en hızlısı istifa dilekçenizi elden vermek yada posta yolu ile göndermektir.

SİYASİ PARTİ İSTİFA DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ İÇİN TIKLAYIN

Yukarıdaki dilekçeyi doldurup Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Partiler Sicil Bürosu’na posta yolu göndermeniz gerekmektedir.

Dilekçenin Gönderileceği Adres:

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı 
Ehlibeyt Mahallesi, 1242. Cadde (Eski 5 nci cadde),
No: 34 Balgat / ANKARA
Siyasi Partiler Sicil Bürosu

SİYASİ PARTİ ÜYELİK İPTALİ NE KADAR SÜRER?

Siyasi parti üyeliğinizin iptali, siz dilekçeyi verdikten sonra ortalama 1 ay içerisinde gerçekleşmektedir. Eğer siyasi parti üyeliğinizin biran önce sonlanmasını istiyorsanız istifa dilekçenizi Yargıtay’ın Siyasi Partiler Sicil Bürosu’na şahsen teslim etmeniz gerekir. Üyelik iptali başvurusundan sonra mutlaka üyeliğinizin iptal edilip edilmediğini yukarıda adresini verdiğimiz linkten kontrol ediniz.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (82 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 4,90. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Kimler Neler Demiş?

119 Yorum - "Siyasi Parti Üyelik İptali"

Bildir
avatar

Can
Ziyaretçi
Can
25 Ekim 2016 11:58

Arkadaşlar kendiniz dilekçe yazarak göndermeyin işleme almıyorlar siyasi partiler sicil bürosunu aradım dilekçenin resmi bi yerden gelmesi gerekiyor sadece noter ve ilçe seçim kurulundan gelen dilekçeleri işleme alıyoruz dedi

Hüseyin
Ziyaretçi
Hüseyin
9 Ekim 2016 14:46

Yönetici rica etsem bu konuda yardımcı olabilir misiniz acaba

Hüseyin
Ziyaretçi
Hüseyin
9 Ekim 2016 14:44

Arkadaşlar, araştırmam sonucu siyasi parti üyeliğim ortaya çıktı nasıl oldu kim yaptı bilmiyorum ama iptal için yarın pazartesi günü başvuracağım. Pöh başvurusu 17 ekimde başlıyor ama duyumlarım üyelik iptali bir ay kadar sürüyor diyorlar bu başvuruda herhangi bir sorun teşkil edermi acaba bu konuda bilgisi olan var mı herkese saygılar

yusuf
Ziyaretçi
yusuf
12 Ekim 2016 15:42

bende az önce aradım bu konu için teşkilattan silindi belgesi alırsanız sizin için iyi olur.

ali
Ziyaretçi
ali
3 Ekim 2016 22:27

anne ve babamın şahsen yazıp imzaladığı dilekçeyi posta ile ben gönderebilir miyim yoksa bizzat kendileri mi gönderecek ? Teşekkurler.

Muhammed
Ziyaretçi
Muhammed
22 Ekim 2016 07:34

Ya zaten reşit olunca kayıt olmada kayıt silmede kişinin kendisine kalmış birşey.Anne & baba bu konuda etkisiz kalıyo

Burak
Ziyaretçi
Burak
28 Eylül 2016 20:10
Merhaba arkadaşlar ben polislik için aktif olduğum siyasi parti üyeliğini birkaç günde notersiz sildirdim. Notere boşa para vermeyin. Zaten parti de kolay kolay silemiyor bahane sürerek. Ankara YCBS da evrak yollayarak silmiyor ya şahsen başvuru olacak ankara için ya da memuriyet belgenizle birlikte dilekçe iliştirmeniz. Tek kesin çözüm ilinizdeki adliyede seçim kuruluna başvurmanız. Size hazır form verecek siz dolduracaksınız iki adet dilekçe ve iki adet kimlik fotokopisi ile. haftanın hangi günü olursa olsun bütün dilekçeler toplu olarak cuma yollanır. ben salı dilekçe verdim cuma verildiyse diyelim çarşamba baktım silinmiş. pomemciler edevleteki sorgulamayı beyan edebilirler. zaten pomem önkayıtta her şeyi biliyor… Read more »
12345
Ziyaretçi
12345
1 Ekim 2016 14:53

İlçe seçim kuruluna mı başvurdunuz ?

merry
Ziyaretçi
merry
25 Eylül 2016 15:31

silinen üyelikleri asıl belgeyeceğiz pomem için belgelemek gerekli e devlet sayfasının cıktısını mı alacağız

Mira
Ziyaretçi
Mira
23 Eylül 2016 18:19

İlgilinin şahsen, kimliği ile birlikte Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Partiler Bürosuna başvurarak istifa dilekçesi vermesi halinde,
• Devlet Memurları için posta yoluyla başvurularda dilekçelerine görevli oldukları kurumdan alacağı görev belgesi aslının eklenmesi halinde,

Yargıtayın sitesinde sadece memurların posta yoluyla dilekçenin kabul edildiği söyleniyor
Doğrumudur?

mehmet
Ziyaretçi
mehmet
22 Eylül 2016 10:28

Üyelik iptali için verecegimiz dilekçe örneğinde ………….İLÇE SEÇİM KURULU BAŞKANLIĞINA kısmında noktalı yere ne yazılacaktır . Acil cevap beklıorum teşekür ederim.

Burak
Ziyaretçi
Burak
28 Eylül 2016 20:13

örnek
elazığ merkez ilçe seçim kurulu
ankara çankaya ilçe seçim kurulu
trabzon of ilçe seçim kurulu gibi

merkezler merkez ilçe seçim
ilçeler ilçe adı seçim kurulu..

mehmet aras
Ziyaretçi
mehmet aras
17 Eylül 2016 20:05

üyelikten istifa etmek için, partiye dilekçe vermek şartmı

İlhan Demir
Ziyaretçi
İlhan Demir
7 Eylül 2016 18:32

Yaklaşık 2 ay once ak parti ilçe başkanlıgına gittim üyelik iptali için bi form doldurduk uyelik iptali için.Sistem yok dediler sistem geldikten sonra 2-3 gün önce aradım.Sistemde üyeliğiniz görünmüyor dediler.E devlet ten bakıyorum hala aktif üyesiniz diyor.3-13 ekimde POMEM başvurusu var.Tedirginim ne yapmalıyım Notere gidip 150 lira bayılmalımıyım.Noterden basvurunca ne kadar sürede E devletten siliniyor ? bi akıl verin lütfen ?

Taha
Ziyaretçi
Taha
20 Eylül 2016 22:55

25 temmuzdan bu zamana bende iptal edilmesini bekliyorum. Kafasina gore uye yapmislar. İlce secim kurulu ile uzun surdugunu soyleyenler var. Obur turlude 200 tl ye yakin para veriliyor notere.

İsmail TOPBAŞ
Ziyaretçi
İsmail TOPBAŞ
20 Eylül 2016 09:51

Aynı Şekilde senin durumunla benim durumum aynı , 2 ay önce partiye gittim istifamı verdim hala silinmedi , ilçe seçim kuruluna gittim yargıtaya 03.09.2016 da dilekçe yolladılar hala silinmedi e-devletten bende POMEM ‘ e giricem bu gidişle almıcaklar .

mehmet
Ziyaretçi
mehmet
10 Eylül 2016 16:40

internetten siyasi parti üyelik iptal dilekçesini çıkart dolur sonrada bağlı bulundugun ilin adliyesine git bölgeler ayrılmış sekilde ilçe seçim kuruluna git orada kayıt yaptır.ve bu dilekçen her cuma günü yola çıkar…yaklaşık 2 hafta sonra üyeliğin düşer…5 kuruş para vermiyorsun…..noterde şu an 150 tl.

Ziyaretçi
Ziyaretçi
Ziyaretçi
8 Eylül 2016 13:40

Ben notere gittim geçen hafta cuma günü ancak hala silinmemis ne zaman silinecek bu konuda da bir fikrim yok bekliyorum. Noteri aradım bir haftayı bulur dedi.

wpDiscuz
İletişim Site yönetimine söylemek istedikleriniz...
Künye Sitemiz künyesi ...
Reklam Ver Reklam vermek için buraya ...
Gizlilik Politikası burokrasi.com.tr gizlilik sözleşmesi