Plaka Değişikliği İşlemleri

Plaka değişikliği talepleri Noterlik Büroları üzerinden alınmaktadır. Plaka değişikliğinde bilinmesi gereken, plaka değişikliğini aracı satın alırken yapabileceğiniz gibi, satın aldıktan sonraki 1 aylık süre içerisinde de yapabilirsiniz. Ancak satış üzerinden 30 gün geçtikten sonra plaka değişikliği yapamazsınız.

Plaka Değişikliği İçin Gerekli Belgeler

 • Araç sahibi veya kanuni temsilcisinin müracaatı.
 • Nüfus cüzdanı (T.C. kimlik numaralı).
 • Araca ait eski trafik belgesi ile plakalar.
 • Zorunlu mali sorumluluk sigorta poliçesi.
 • Noter satışı ve geçici tescil belgesi aslı ve fotokopisi.
 • Şoförler odasından nakil dosyası
 • Aracın muayenesi yoksa muayenenin yaptırılması gerekmektedir.
 • Aracın MTV borcu olmayacak.
Araç şirket adına alınmış ise, yukarıda belirtilen belgelere ilaveten;
 • Ticaret Sicil Gazetesi.
 • İlgili oda (Sanayi,Ticaret,Esnaf ve Sanatkarlar vb.) sicil kayıt sureti.
 • İmza sirküleri
ibraz edilecektir.

Plaka Değişikliği Nasıl Yapılır?

Aracın satış yapıldığı tarihten sonraki bir aylık süre içerisinde plaka değişikliği yapabilirsiniz. Bir aylık süreyi geçirirseniz plaka değişikliği yapamıyorsunuz ancak mutlaka değiştirmek isterseniz aşağıdaki şekilde bir yol izleyebilirsiniz. Önce aracı güvendiğiniz bir yakınınız üzerine satarsınız. Bu yakınınız eşiniz de olabilir. Daha sonra bu yakınınız ona sattığınız aracı size geri satar ve plaka değişikliği yapabilirsiniz artık. İzlemeniz gereken adımlar
 • Noterde aracın satışını alırken notere plaka değişikliği yapmak istediğinizi söylüyorsunuz.
 • Noterde aracın satışı yapılıyor ve plaka değişikliği için 1 aylık süre başlıyor.
 • Emniyet müdürlüğünde almak istediğiniz plakanın tahsisini yapıyorsunuz.
 • Plaka tahsisinden sonra size plakanızı bildiren bir kağıt veriyorlar.
 • Plakanızı bildiren kağıtla şöförler odasına giderek plakanızı bastırıyorsunuz.
Başka herhangi bir işleme gerek kalmadan plaka değişikliğinizi yapmış oluyorsunuz.
Sorularınızı aşağıdaki yorum formundan bize yazabilirsiniz. Mümkün olan en kısa süre içerisinde sorularınız cevaplanacaktır.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız6 Yıldız7 Yıldız8 Yıldız9 Yıldız10 Yıldız (15 Kişi oy verdi, 10 üzerinden ortalama puan: 9,50. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Kimler Neler Demiş?

133 Yorum - "Plaka Değişikliği İşlemleri"

Bildir
avatar
Anonim
Ziyaretçi
Anonim
Plaka değişikliği ile ilgili bende bir uyarı yapmak istiyorum . Kendim Adana da ikamet ediyorum Geçen yıl 34 plakalı H 100 pan elvan almıştım. Doğal olarak plaka değişikliği yapıp yapmayacağım soruldu masrafı 100-150 tl bişeydi sanıyorum. Bende o an ne gereği var ki diye düşünerek ten plaka değişikliği istemedim. Ve aracı satın aldım. Devir işlemleri halloldu ruhsat için geçici belgeler verildi adresime yeni ruhsat geldi vs. Sonra Sigortasını yaptırmak için sigortacıya gittim bana 3500 den başlayan fiatlar sunulmaya başladı. Arabayı 15.000 e almıştım. Yani bir yıl için 15 yıllık araca 3500 tl sigorta parası ödemem gerekiyor. İnanamadım. Gitmediğim sigortacı kalmadı… Read more »
Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Selamın aleyküm arkadaşlar. ocak 23 de 2. El bi araç aldık 06 plakalı biz aldığımız gün noterde plaka değişikliği talep edip ücretini ödedik şimdi 34 e çevirmek için emniyetten randevu aldık yanımda hangi belgeleri götürmem lazım bilginiz varmı emniyet sitesinde çok abes şeyler istemişlerdi sanırım geniş kapsamlı randevu olduğu için millet eliboş gitmedin diye. sizden ricam bana ne lazımdır bilen varsa yazabilirmi

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

İyi günler gecen hafta banka kerdisiyle 34 plakalı arac aldım ikametgahım antalya aracı alırken banka noterde plaka değişikliği istemeyeceğimi söyledi daha sonra biz onay verip plakanı değiştireceksin denildi şimdi ise trafik tescil plakamı değiştiremeyeceğimi söyledi krediden dolayı satışta yapamıyorum acaba plakamı nasıl 07 yaptırabilirim iyi günler

murat
Ziyaretçi
murat

Merhabalar aracım çalındı ve 11 gün sonrasında bulundu ama plakalar maalesef yok. Yeni plaka çıkartmak için ne yapmam gerek ve maliyeti ne kadardır sizce ? iyi çalışmalar dilerim.

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

plakam düşdü tekrar talep için trafik tescile git oradan şöförler odasına yönlendirecekler oradan ikisi 31TLye hazırlatıp alabilirsin.

Mustafa
Ziyaretçi
Mustafa

Merhabalar iyi çalışmalar
2 gün önce bir araç aldım plaka değişikliği istedim fakat plakaları değiştirmekten vazgeçtim
Aracın eski plaka kalması icin ne yapmam gerekiyor
Nasıl bir yol izlemeliyim
Liütfen cevap verirseniz sevinilirim

Tayyip
Ziyaretçi
Tayyip

Merhabalar,
Araç değişiklikliği yapacağım, sıfır araç aldığım zaman eski plakamı yeni araca alabiliyor muyuz acaba. Eski aracımın plakası 34 ben tokat ta ikamet ediyorum. Bi sorun olur mu. Teşekkür ederim

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Merhabalar, iki yıl önce Ankara’da ikamet ederken ikinci el 18 plakalı araç aldım, plakasını değiştirmeden iki yıldır kullanıyorum. Plakayı 06 yapmak istiyorum. Ne yapmalıyım. Halen Ankara’da ikamet ediyorum.

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Başka birisine usulen satış yapmanız gerekli. Bu kişi ailenizden birileride olabilir. Bunun dışında başka bir yol yok diye biliyorum.

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Usulen satışı yaptıktan sonra tekrar bir veya bir kaç gün sonra kendime satış yapabilirmiyim. Bunun engeli var mıdır acaba, bilginiz var mı?

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Merhaba Plaka değişikliğinden vazgeçersek fazla ödediğimiz noter ücretini geri alabiliyor muyuz?

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Hayır

Nurcan
Ziyaretçi
Nurcan

Merhaba arkadaşlar. Yeni bir araç aldım ama plakası 59. Ben ise İstanbul’da ikamet ediyorum İstanbul’da kullanacağım yani aracı. Plakayı 34 yaptrmam mecburi mı acaba?

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Hayır

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

meraba 2 gün önce bayiden sıfır araç aldım ama sorgulama yapımda araç 8.ayda muaneye girmiş gözüküyor plakadan oldugunu söylediker ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim.

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Ayni sorun bende oldu araçtiriyorum

1 2 3 8
wpDiscuz