Özel Harekat Askerlik Şartı Tamamen Kalktı

Özel harekat askerlik şartı kaldırıldı haberimizden sonra yüzlerce soru aldık. Kafalardaki karışıklığı gidermek adına bu yazıyı hazırladık. Lütfen sonuna kadar okuyun.

Özel harekat askerlik şartı tamamen kalkmıştır. En az lise mezunu olupta askerliğini yapmayanlar özel harekata başvurabilir. Bu bilgiyi nereden çıkardığımızın açıklamasını yapalım.

Öncelikle özel harekat askerlik şartı ilk olarak 17 Ağustos tarihinde yayınlanan 671 sayılı KHK ile getirilmişti. Bakalım ne diyor 671 sayılı KHK’da.

671 SAYILI KHK METNİ

Çeşitli ve Son Hükümler

MADDE 26– 4/6/1937 tarihli ve 3201 sayılı Emniyet Teşkilat Kanununun ek 24 üncü maddesine ikinci fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra eklenmiş ve aynı Kanunun geçici 25 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “beşinci fıkrası” ibareleri “altıncı fıkrası” şeklinde değiştirilmiştir.

“Özel harekat birimlerinde istihdam edilmek üzere, yirmisekiz yaşından gün almamış olmak ve terhis tarihinden itibaren otuzaltı aydan fazla süre geçmemiş olmak kaydıyla, en az lise veya dengi okul mezunlarından askerlik hizmetini tamamlamış olanlar, Kamu Personel Seçme Sınavı şartı aranmaksızın, fiziki yeterlilik ve mülakat sınavları ile polis meslek eğitim merkezlerine alınabilir.”

Yani 671 sayılı KHK ile diyorki özel harekat başvurularında askerliğini yapmış olma şartı ve askerliğin üzerinden 36 ay geçmiş olma şartı var. Zaten geçmiş yıllarda özel harekat başvuruları için askerlik şartı aranmıyordu. İlk defa bu yıl bu şart getirildi.

671 sayılı KYK ile bu şart getirildikten sonra tepki çekmiş yada farklı nedenlerden dolayı 29 Ekim de çıkarılan 676 sayılı KHK ile yukarıdaki yazdığımız ifade aşağıdaki şekilde değiştirildi.

676 SAYILI KHK METNİ

MADDE 28- 3201 sayılı Kanunun ek 24 üncü maddesinin üçüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Özel harekat birimlerinde istihdam edilmek üzere, yirmisekiz yaşından gün almamış olmak kaydıyla, en az lise veya dengi okul mezunları, Kamu Personel Seçme Sınavı şartı aranmaksızın, fiziki yeterlilik ve mülakat sınavları ile polis meslek eğitim merkezlerine alınabilir. Bu fıkra kapsamında alınacak olanların eğitim süresi ve eğitim şekline ilişkin usul ve esaslar ile diğer hususlar Bakanlık tarafından belirlenir.”

ÖZET

Olayın özeti 671 sayılı KHK ile eklenen askerlik ve 36 ay şartı 676 sayılı KHK’da yer almıyor. Bunun ne demek olduğu ortadadır.1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız6 Yıldız7 Yıldız8 Yıldız9 Yıldız10 Yıldız (46 Kişi oy verdi, 10 üzerinden ortalama puan: 9,25. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Kimler Neler Demiş?

3 Yorum - "Özel Harekat Askerlik Şartı Tamamen Kalktı"

Bildir
Yusuf

benim boyum 1,64 3 cm den sıkıntı olurmu acaba

Deniz Altunay

Nasıl başvuru yapabilirim

// Yönetici Cevabı
Başvuru ekranı henüz açılmadı. Takipteyiz. Polis akademisinin internet sitesinden yayınlanacak.

Onur

Başvurular nezmn basliyo acaba

wpDiscuz