Özel Harekat Askerlik Şartı Kalktı mı?

Başvuruları 10 Ekim’de başlayacak olan 10.000 Özel Harekat Polisi alım ilanı için ziyaretçilerimizden sıkça Özel Harekat Askerlik Şartı Kalktı mı, terhis üzerinden 3 yıl geçmiş olması şartı kalktı mı şeklinde sorular alıyoruz. Ziyaretçilerimiz için bu konuyu araştırdık.

Polis akademisi 20 Eylül’de internet sitesinden yapmış olduğu açıklamada “Polis Akademisi’ne bağlı Polis Meslek Eğitim Merkezleri’ne Özel Harekat polisi yetiştirmek üzere askerliğini yapmış ve 28 yaşından gün almamış olan en az lise veya dengi okul mezunlarından 10.000 erkek öğrenci adayı alınacaktır.” ifadelerine yer vermişti.

Bu ifadelerden özel harekat polis alımında askerliği yapmış olmanın şart olduğunu anlıyoruz. Ancak terhis tarihi ile ilgili herhangi bir ifadeye yer vermemiş. Terhis tarihi içinse 15 Ağustosta yayınlanan 671 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 26. maddesine bakmamız gerekiyor. İşte ilgili madde.

“Özel harekat birimlerinde istihdam edilmek üzere, 28 yaşından gün almamış olmak ve terhis tarihinden itibaren 36 aydan fazla süre geçmemiş olmak kaydıyla, en az lise veya dengi okul mezunlarından askerlik hizmetini tamamlamış olanlar, Kamu Personel Seçme Sınavı şartı aranmaksızın, fiziki yeterlilik ve sözlü mülakat sınavları ile polis meslek eğitim merkezlerine alınabilir.”

Burada kafalar karışıyor. 671 sayılı KHK’da terhis tarihinin üzerinden 36 ay geçmiş olması şartı varken Polis Akademisi yayınladığı ilanda neden bu şarta yer vermedi. Bunun nedeni ön ilan hazırlanırken acele edilmiş ve 36 ay askerlik şartının konulması unutulmuş.

Çünkü kanun ile konan bir hüküm ancak bir kanun değişikliği ile kaldırılabilir ve 36 ay şartının kaldırılması için 2. bir kanun değişikliği yapılacağını düşünmüyoruz.1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız6 Yıldız7 Yıldız8 Yıldız9 Yıldız10 Yıldız (25 Kişi oy verdi, 10 üzerinden ortalama puan: 8,25. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Kimler Neler Demiş?

12 Yorum - "Özel Harekat Askerlik Şartı Kalktı mı?"

Bildir
kuzey

Askerlik şartı kalkacaksa lise mezuniyet zorunluluğuda kaldırılsın birçok arkadaşlarımız var lise mezunu olmayıpta görevini en iyi şekilde icra edebilen

Ensar

askerlik 36 kalmadı mı benim hemen hemen 45 ay oluyor sorun olurmu

Erkan

Askerdeyken başvuramıyormuyuz ya bu haksızlık

abdullah

yaş sınırı 30 olsun

Aslan

İns yas sinirini kaldirirlar yada 88 dogumlu ve kucuk olanlar yada 89 dogumlu ve kucuk olanlar yada 30 yas siniri yapin herkez rahat etsin

mustafa

arkadşalar yaşı gecen gecmiştir ama askelrik şartı kaldırıla bilir sonucta 6 aylık bi egitim olacak şartlar zaten agır e devletten bimer cimer cumhurbaşkanlıgına yazın ben yazıyorum sesimniziz duyuramassan iş isten gecer hayalimiz ucar gider çabalaytalım lütfen

Kaan

Bu kanıya varacak kadar zekanız vardı madem liseyi bitirseydiniz

Durmuş

Tam herşey iyi güzelde neden lise mevzunu arkadaş orta öğretimi de bırakın . Lise mevzunları vatan sever orta öğretim mevzunu vatan haini mi bu nasıl bir zihniyet

real

Orta öğretim değil senin bahsettiğin ve mevzun olduğun okul ortaokul kardeş 🙂

Ahmet

Sana liseyi kim bitittirdi. Orta öğretim le lise mezunu demek aynı şey. .

Ahmet

Ha eğer ön lisans diyorsan onlar da katılabilir

mehmet

bu askerlik kalksın yaaa kalkacak diyorlar hala kalkmadi özel hareket polisligimiz yatar

wpDiscuz