Mirasçılık Belgesi İşlemleri

121 Yorum

2011 öncesi yalnızca Sulh Hukuk Mahkemelerinden alınabilen mirasçılık belgeleri (veraset ilamları), yargı hizmetlerini hızlandırmak amacıyla kanunda yapılan bir değişiklikle artık noterlerden de alınabiliyor.

Mirasçılık Belgesi – Veraset İlamı İçin Gerekli Evraklar

Belge Adı

  • Nüfus Kayıt Örneği
  • Mirasçının TC Kimliği
Nerden Alınır
Nüfus Müdürlükleri (Ayrıntılı bilgi için TIKLAYIN)

Veraset İlamı Nasıl Çıkarılır?

Noter başvuru üzerine nüfus kayıtlarını inceleyerek öncelikle ilgilinin yasal mirasçı olup olmadığını tespit edecek. Mirasçılığın tespitinde ilgili tarafından sunulacak güncel nüfus kayıt örnekleri veya noter tarafından elektronik ortamda temin edilecek kayıtlar esas alınacak. Nüfus kayıt örneğinin elektronik ortamda temin edilememesi halinde, bu kayıtlar noterce nüfus müdürlüğünden yazıyla da istenebilecek.

İlgilinin nüfus kayıtlarına göre yasal mirasçı olduğunun tespit edilmesi halinde özel kanunlardaki usuller de dikkate alınarak ilgiliye, miras paylarını gösterir mirasçılık belgesi ve suretleri verilecek.

Veraset ilamının çıkarılabilmesi için tüm varislerin gelmesi gerekmez. Yalnızca bir variste noterden mirasçılık belgesini çıkartabilir.

Sıkça Sorulan Sorular:

Veraset İlamı Süresi Ne Kadardır?: Veraset ilamı çıkarmak için kanuni bir süre yoktur. Yasal varisler dilediği zaman veraset ilamını çıkarabilirler.

Veraset İlamı Geçerlilik Süresi: Veraset ilamı çıkarıldıktan sonra kaç yıl geçerse geçsin geçerlidir.

Veraset İlamı Cezası: Yanlış bilinen bir konudur. Veraset ilamını geç çıkarmanın bir cezası yoktur. Ancak varislere gayrimenkul intikal etmişse bu gayrimenkullerin beyan edilmesi ve vergilerinin ödenmesi gerekmektedir. Bu gibi durumlarda 3 ay içinde veraset beyanı yapılmazsa cezası vardır.

Veraset İlamı Nedir Ne İşe Yarar: Varislerin pay durumunu gösterir belgedir. Veraset ilamı ile mal paylaşımı yapabilirsiniz.

Mirasçılık Belgesi Nedir Ne işe Yarar: Mirasçıların pay durumunu gösteren ve mal paylaşımı yapılmasına olanak sağlayan bir belgedir.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (867 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 4,77. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Kimler Neler Demiş?

121 Yorum - "Mirasçılık Belgesi İşlemleri"

Bildir
avatar

Elif
Ziyaretçi
Elif
26 Ekim 2016 20:06

Hocam öncelikle şunu sormak istiyorum babaannem yıllarca çalıştu ve dedemle ev aldılar ve babaannem ölmeden herkesin yanında sözlü olarak evi bana bıraktı ama tapusu dedemde oldugu için dedeme ölürsem kıza tapusunu vet dedi ve ben evi kopmle yaptırdım şimdide dedem bana ve babama sormadan evi satmış şimdi biz ne yapabiliriz dedem bu arada babaanemi miras bırakma işini tapuyu verirken iptal etmiş öyle bişey dedi

Cakir
Ziyaretçi
Cakir
13 Ekim 2016 19:44

Merhaba. Veraset ilamini Türkiyede cikardik, 4 kisi olan mirasci hepsi almanyada yasiyor. Mirascinin bir bakicisi var ve bu bakici veraset ilami cikdikdan sonra ( 3 sene sonra) mahkeme karariyla mirasdan geri cekildi. Türkiyede mal varliklarini satmak istiyoruz .
Ne yapmam gerekiyor, yeni veraset ilamini türkiyede nasil cikartabilirim?
Almanyadaki karar Türkiyedede gecerlimidir?
Hangi evraklar gerekiyor, Mahkeme kararini sadece türkceye cevirsem yetermi?
Mirasdan cikanin Nüfus Numarasi türkiyede bu islem icin gerekiyormu?
Saygilar

hüseyin
Ziyaretçi
hüseyin
6 Ekim 2016 10:04

merhaba : ismim hüseyin tum mal varlığı benim üstume cıktı vasdiyetde. ama ben eşit şekide baylaşilsındedim. ve imza attım. daha sonradan pişman oldum. sonradanda kardeşlerimle anlaşamadım. şimdi neyapmam lazım.?

Demirtaş Aktaş
Ziyaretçi
Demirtaş Aktaş
1 Ekim 2016 15:45

Noter turistin mirasçısı olmayan birine sahte bir veraset ilamı vermiş sahte veraset ilamını alan bu kişi de tapuya giderek bu sahte veraset ilamı ile müridi mallarını mirasçı olmadığı halde üzerine geçirmiş ve üçüncü birine satış gerçekleştirmiştir.şimdi bu noter görevini kötüye kullanmadı demekmidir.noter nasıl oluyorda turistin mirasçısı olmayan bir kişiye veraset ilamı verebiliyor bu yolsuzluk değil midir.

fatih
Ziyaretçi
fatih
22 Eylül 2016 17:57

Mrb. Babam emekli olarak 2011’de vefat etti. Annem 2016 eylülde vefat etti. Annem babamın emekli maaşını çekiyordu. Babamın emekli maaşı dul ve yetim ablama aktarabilir miyiz. Ablam, sgk emeklisi olan eşinin maaşını da kullanmakta.. Cevap verirseniz çok sevinirim, Teşekkürler.

Faruk
Ziyaretçi
Faruk
17 Eylül 2016 19:36

Slm benin babam emekli öldü veraset ilanı çıkarmak sorundamıyım bilgilendirirseniz sevinirim

Fulya Dönmez
Ziyaretçi
Fulya Dönmez
3 Eylül 2016 17:43

Merhaba dayımın ölümü 3 ay oldu.Dayım boşandı ve bir oğlu var.Dayımın üzerine bir mal bulunmamakta.Veraset ilamı çıkarmamız gerekiyormu?Oğlu başka bir şehirde işlem yapmak istemiş fakat dayımın üzerine bir mülk olmadığı için yaptırmamış.Biz bu nedenle Nasıl bir yol izlemeliyiz.

zeki
Ziyaretçi
zeki
15 Ağustos 2016 11:04

babamın üzerine 2014 yılında engelli arabası alındı. Babam 1 ay önce vefat etti. Ölmeden noterden araba ilgili benim üzerime verasetname ile arabayı bıraktı .Arabayı üzerime alırken ötv ödermiyim?

samet
Ziyaretçi
samet
14 Ağustos 2016 20:26

babam almanyada öldü cenazesi türkiye geldi tüm mal varlığı ankarada biz istanbuldayız istanculdan veraset ilamı yapa bilirmiyiz ankaraya gitmek şartmı diğer kardeşlerimde yurt dışında ne yapa biliriz veraset ilamı için?

Okan
Ziyaretçi
Okan
8 Eylül 2016 18:53

Veraset ilamı tr nin heryerindeki noterden çıkar. Malları mirascıara devri için ankara ya gitmeniz şart ama.

Recep
Ziyaretçi
Recep
2 Ağustos 2016 15:43

Sivas ta bulunan tarım arazileri ile ilgili Veraset İlamı çalışması İzmir de bulunan bir Noter de yaptırılabilirmi. Bir de şunu sormak istiyorum ; mesela biz 9 kardeşiz, Veraset İlamı nı bir kişi çıkarttıktan sonra diğer kardeşlerin imza atması diye bir kısım sözkonusumu dur? Teşekkürler.

wpDiscuz
İletişim Site yönetimine söylemek istedikleriniz...
Künye Sitemiz künyesi ...
Reklam Ver Reklam vermek için buraya ...
Gizlilik Politikası burokrasi.com.tr gizlilik sözleşmesi