Mirasçılık Belgesi Artık Noterlerden Alınabilecek

2011 yılı öncesinde veraset ilamı (mirasçılık belgesi) çıkarabilmek için sulh hukuk mahkemelerine dilekçe ile başvuruluyor, mahkemeden gün alınıyor ve mahkeme sonucunda mirasçılık belgesi alınabiliyordu. Tüm bunlar da hem vatandaş için zor oluyor hem de yargının yükü artıyordu. Artık mahkemeye gitmeden bu işlemleri noter sistemi ile yapabileceğiz. Mirasçılık Belgesi Verilmesi Noter, başvuru üzerine nüfus kayıtlarını inceleyerek öncelikle ilgilinin yasal […]

2011 yılı öncesinde veraset ilamı (mirasçılık belgesi) çıkarabilmek için sulh hukuk mahkemelerine dilekçe ile başvuruluyor, mahkemeden gün alınıyor ve mahkeme sonucunda mirasçılık belgesi alınabiliyordu. Tüm bunlar da hem vatandaş için zor oluyor hem de yargının yükü artıyordu. Artık mahkemeye gitmeden bu işlemleri noter sistemi ile yapabileceğiz.

Mirasçılık Belgesi Verilmesi

  1. Noter, başvuru üzerine nüfus kayıtlarını inceleyerek öncelikle ilgilinin yasal mirasçı olup olmadığını tespit eder.
  2. Mirasçılığın tespitinde ilgili tarafından sunulacak güncel nüfus kayıt örnekleri veya noter tarafından elektronik ortamda temin edilecek kayıtlar esas alınır. Nüfus kayıt örneğinin elektronik ortamda temin edilememesi halinde, bu kayıtlar noterce nüfus müdürlüğünden yazıyla da istenebilir.
  3. İlgilinin nüfus kayıtlarına göre yasal mirasçı olduğunun tespit edilmesi halinde özel kanunlardaki usuller de dikkate alınarak ilgiliye, miras paylarını gösterir mirasçılık belgesi ve suretleri verilir.

Belge verilemeyecek haller

Nüfus kayıtlarının mirasçılık belgesi verilmesi konusunda yeterli olmaması, yabancılar tarafından talep edilmesi veya mirasçılık belgesi verilmesinin bilirkişi incelemesi yapılmasını, tanık dinlenmesini gerektirmesi ya da talebin yabancılık unsuru taşıması gibi yargılamayı gerektiren durumlarda, noterlerce mirasçılık belgesi verilemez.

MİRASÇILIK BELGESİ İŞLEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

MİRASÇILIK BELGESİ ÜCRETLERİ İÇİN TIKLAYIN1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız6 Yıldız7 Yıldız8 Yıldız9 Yıldız10 Yıldız (23 Kişi oy verdi, 10 üzerinden ortalama puan: 9,65. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz