Kırmızı Işık İhlali

25.01.2016, 17:43

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa göre kırmızı ışıkta geçen araç sahiplerine kanunda öngörülen cezalar uygulanır. Uygulanan ceza miktarları, kırmızı ışıkta geçme cezası itiraz süresi ve taksitlendirme ile ilgili detaylar yazının devamında …

Uygulanan Ceza Miktarları

Yıl Cezası Erken Ödeme Ceza Puanı
2017 206 TL 154.5 TL 20
2016 199 TL 149.25 TL 20
2015 172 TL 129 TL 20

SIKÇA SORULAN SORULAR

İtiraz süresi

Kırmızı ışıkta geçme cezasına itiraz süresi 15 gündür. Kesinleşen cezalar vergi dairelerinden yada gelir idaresi başkanlığı internet sitesinden ödenebilir. Ödeme işlemleri için buraya, kırmızı ışık cezası sorgulama işlemleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Radar cezası taksitlendirme

Hız sınırını aştığınızdan dolayı kesilen radar cezaları vergi daireleri tarafından taksitlendirilebilmektedir.

Kırmızı ışık cezası ne zaman belli olur? Kırmızı ışıkta geçmişseniz cezanızın 10 iş günü içerisinde size tebliğ edilmesi gerekiyor. Aksi takdirde mahkemeye başvurup cezayı iptal ettirebiliyorsunuz.

Kırmızı ışıkta geçmek kaç ceza puanı: Kırmızı ışıkta geçenlere 20 ceza puanı verilir.

Açıklama:

* Kırmızı ışıkta geçmek size zaman kazandırmaz aksine uzun bir ömrü kaybettirir. Kendiniz ve sevdikleriniz için kırmızıda bekleyin.
Sorularınızı aşağıdaki yorum formundan bize yazabilirsiniz. Mümkün olan en kısa süre içerisinde sorularınız cevaplanacaktır.


Kimler Neler Demiş?

22 Yorum - "Kırmızı Işık İhlali"

avatar
  Subscribe  
Bildir
Anonim
Ziyaretçi
Anonim

kartalda yerler kaygandı 70 ile ilerken birden ışık turuncu yandı. Frene bastım araba kaydı mecburen kırmızı da geçmiş oldum. Öte yandan yol da boştu. Denetimli kavşaklarda geri sayım koymaları lazım.

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Mobes olmanı yerde ve kör noktadan kırmızı ışıkta geçmi ceza gelirmi

Emirhan
Ziyaretçi
Emirhan

Sadece bir lamaba vardi 3 lü degildi sizce ceza gelirmi

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Kırmızı da beklediğim esnada arkadan korna sesi geldi bende yeşil yandı diye hareket ettim yanımda oğlum uyardı kırmızı da olduğu nu devam etmeden sağa parkettim aracı. Ceza işlemiş midir? Teşekkürler..

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Anayolda aniden kırmızı yanınca duramadık ceza gelirmi

asa
Ziyaretçi
asa

Asayiş polisi kırmızıda geçince plakaya ceza yazabilir mi?

Murat
Ziyaretçi
Murat

Dörtlülerim i yapmıştım aciliyetim vardı kırmızı ışıkta geçtim ve ters serit e girdim dörtlüler çalışıyor du ceza gelmez dimi

fırat
Ziyaretçi
fırat

kırmızı ışık cezası ne kadar

Murat
Ziyaretçi
Murat

Yeşil yanıyordu tam gececektim kırmızı oldu hava yagışlı frene bastım ABS olmadından kaydım kırmızı ışıgı geçtim durdum ama fren hiç bırakmadım loop dedektörün üstünden geçtim acaba ceza gelirmi 3 metre kaydım bunu fren bastım duramadım buna ceza gelirmi gelirse itiraz edebilirmiyim şimdiden tşk

Emre
Ziyaretçi
Emre

Dün aksam miting giderken kolej kavşağında kırmızı yandı yaya yolunu burun aynı ceza gelir mi ki yorumlarsanız sevinirim

emine
Ziyaretçi
emine

1 hafta önce trafik lambasının üzerinde mobese olan yerden kırmızı ışıkta geçtim. Kırmızı ışık cezası kaç gün sonra gelir.

gündüz
Ziyaretçi
gündüz

gelişmiş avrupa ülkelerinde herkes kurallara uyuyor. Biz de araçlar daha yeşil yanmadan sarıdayken geçiyor siz geçmezseniz de kornaya abanıyor.

Yasin
Ziyaretçi
Yasin

Fahri trafik müfettişi tarafından kırmızı ışık ihlalinde bulunduğum tespit edilmiş ama fotoğraf vs. Kanıt yok itiraz dahilinde bi sonuç alabilir miyim teşekkürler..

ferruh gelmiş
Ziyaretçi
ferruh gelmiş

yeşildeydim önümdeki durdu kırmızıya düştüm fotoğrafım çekilmiştir bu durumda itiraz etme hakkım varmı

// Yönetici Cevabı
Eğer size kesilen cezanın haksız yere kesildiğini düşünüyorsanız itiraz edin.

Deniz
Ziyaretçi
Deniz

Peki, kırmızı ışık ihlali yapan kişi yaya ise, o zaman ne oluyor? Kırmızı ışıkta geçip bir de üstüne araba çarptıysa suçlu yaya mı olur?

// Yönetici Cevabı
Yayalara da kırmızı ışıkta geçme cezası uygulanır. Bir kaza durumunda ise olayın oluş şekline göre değerlendirilir. Örneğin hız sınırı 40 olan yerde 90 ile gidip kırmızı ışıkta geçen yayaya çarparsanız siz de hatalı olursunuz.

musa
Ziyaretçi
musa

kırmızı ışık cezasına itiraz edebilir miyim?

// Yönetici Cevabı
İtiraz şansınız var. Ancak cezanın size tebliğ tarihinden itibaren belli bir süreyi geçmemeniz gerekiyor. Bu süre yanılmıyorsam cezanın size tebliğ tarihinden itibaren 15 gündür. Size gelen ceza kağıdında bu süre yazıyor.

musa
Ziyaretçi
musa

kırmızı ışık cezası erken ödemede ne gibi indirim oluyor.

// Yönetici Cevabı
149.25 TL olara ödüyorsunuz.