Evlendirme İşlemleri

24.10.2014, 16:33

Bu makalede 4721 sayılı Türk Medeni Kanuna göre yapılan evlendirme işlemleri anlatılmaktadır.

On sekiz yaşını doldurmuş, mahkemece vesayet altına alınmamış olan erkek ve kadın başka bir kimsenin rızası veya iznine bağlı olmaksızın evlenir. On yedi yaşını tamamlayan erkek ve kadın velinin izni, veli yoksa vasi veya vesayet makamının izni ile, on altı yaşını dolduran kadın ve erkek hakimin izni ile evlenebilir. Evlendirme İşlemleri, Belediyelerin Evlendirme Daireleri bünyesinde yapılır.

Nikah için gerekli belgeler

  • Çiftlerin Nüfus Cüzdanları
  • Çiftlerin 6 adet vesikalık fotoğrafı
  • Sağlık raporu
  • Vekalet (Gerekirse)

Belediyede yapılan işlemler

Yukarıdaki belgeler hazırlandıktan sonra eşler beraber kayıtlı oldukları belediyelerin eğer eşler farkl belediyelerde kayıtlıysa herhangi birinin kayıtlı olduğu belediyenin evlendirme dairesine giderler. Mal ayrılığı sözleşmesi yapmak isteyenler noter onaylı mal ayrılığı sözleşmesini de dosyaları arasına ekleyerek evlendirme memuruna teslim eder. Ayrıca kızlık soyadını kullanmak isteyenler, evlendirme memuruna kayıt anında söylemeleri gerekmektedir; soyadı dilekçe sistemden çıktı olarak alınmakta olup Evlendirme memurunun önünde imzalanacaktır.

Evraklar Evlendirme memuruna teslim edildiğinde, nikah için gün ve saat alınır.Kimler Neler Demiş?

2 Yorum - "Evlendirme İşlemleri"

avatar
  Subscribe  
Bildir
can
Ziyaretçi
can

nikah için gerekli belgeler nelerdir yardımcı olur musunuz

mesut
Ziyaretçi
mesut

evlendirme işlemleri için benden evlendirme izin belgesi istediler. Bu belgeyi nereden temin edebilirim acaba.

// Yönetici Cevabı
Evlenme ehliyeti olarak da bilinen evlendirme izin belgesi yeni çıkan bir yasaya göre istenmektedir. Bu belgeyi bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüklerinden alacaksınız.