logo
Ziyaretçi

Yazı Özeti

On sekiz yaşını doldurmuş, mahkemece vesayet altına alınmamış olan erkek ve kadın başka bir kimsenin rızası veya iznine bağlı olmaksızın evlenir. On yedi yaşını tamamlayan erkek ve kadın velinin izni, veli yoksa vasi veya vesayet makamının izni ile, on altı yaşını dolduran kadın ve erkek hakimin izni ile evlenebilir. Evlendirme İşlemleri, Belediyelerin Evlendirme Daireleri bünyesinde yapılır.

NİKAH İŞLEMLERİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

Belge Adı

 • Çiftlerin Nüfus Cüzdanları
 • Çiftlerin 6 adet vesikalık fotoğrafı
 • Sağlık raporu
 • Vekalet (Gerekirse)
Nerden Alınır


Aile Hekimleri
-Noterlik Büroları

Evlenmek isteyen çiftler, yukarıdaki belgeleri tamamlamanız gerekmektedir.

NİKAH İŞLEMLERİ

Yukarıdaki belgeler hazırlandıktan sonra eşler beraber kayıtlı oldukları belediyelerin eğer eşler farkl belediyelerde kayıtlıysa herhangi birinin kayıtlı olduğu belediyenin evlendirme dairesine giderler. Mal ayrılığı sözleşmesi yapmak isteyenler noter onaylı mal ayrılığı sözleşmesini de dosyaları arasına ekleyerek evlendirme memuruna teslim eder. Ayrıca kızlık soyadını kullanmak isteyenler, evlendirme memuruna kayıt anında söylemeleri gerekmektedir; soyadı dilekçe sistemden çıktı olarak alınmakta olup Evlendirme memurunun önünde imzalanacaktır.

Evraklar Evlendirme memuruna teslim edildiğinde, nikah için gün ve saat alınır.

  Kimler Neler Demiş?

  2 Yorum - "Evlendirme İşlemleri"

  Bildir
  can

  nikah için gerekli belgeler nelerdir yardımcı olur musunuz

  mesut

  evlendirme işlemleri için benden evlendirme izin belgesi istediler. Bu belgeyi nereden temin edebilirim acaba.

  // Yönetici Cevabı
  Evlenme ehliyeti olarak da bilinen evlendirme izin belgesi yeni çıkan bir yasaya göre istenmektedir. Bu belgeyi bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüklerinden alacaksınız.

  wpDiscuz