Ana Sayfa > KURUMLAR > Adalet Bakanlığı > Noterlik Bürosu > Engelli Aracı Satış İşlemleri

Engelli Aracı Satış İşlemleri

İkinci el engelli araçların satış ve devir işlemleri Noterler aracılığı ile yapılmaktadır. Araç satışı, devri ve tescili için size yardımcı olacak ve bütün aşamaları anlatan kapsamlı bir rehber.

ENGELLİ ARACI NASIL SATILIR

Öncelikle bilinmesi gereken; araç satış konusunda normal bir aracın satışı ile engelli aracın satışı arasında prosedür olarak hiçbir farkın bulunmamasıdır. Engelli araç satışı ile normal araç satışı arasındaki tek fark, engelli aracını aldıktan hemen sonra satamıyor oluşunuzdur.

ENGELLİ ARACI SATIŞ ŞARTLARI

  • Eğer aracı satacak olduğunuz kişi engelli ise, süre sınırlaması yoktur. Aracı dilediğiniz zaman satabilirsiniz.
  • Eğer aracı satacak olduğunuz kişi engelsiz ise, aracı satabilmeniz için aradan 5 yıl geçmesi gerekmektedir.
  • Eğer aracı 5 yıl geçmeden engelsiz birine satmak istiyorsanız satış esnasında muaf tutulan ÖTV’yi ödemeniz gerekmektedir.

Yukarıdaki şartlar sağlandıktan sonra normal bir araç gibi engelli aracınızı satabilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Engelli aracı kaç yıl sonra satılabilir? Aracı dilediğiniz zaman satabilirsiniz ancak 5 yıl geçmeden satarsanız aracı alırken ödemediğiniz ÖTV’yi ödemek durumunda kalırsınız.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (568 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 4,70. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Kimler Neler Demiş?

58 Yorum - "Engelli Aracı Satış İşlemleri"

Bildir
avatar
Erhan
Ziyaretçi
Erhan

Selam ben 6 ay önce annemin adina oteve indirimli engelli araci aldım fakat annem fesat etti ve biz bu aracı satmak istiyoruz yada ben varisi olarak üstüme almak istiyorum biz bütün işlemleri yaptık vergi dairesi bize annenizin üstüne başka birşey varsa yani bir ev o evin değeri aracın değerinden yüksekse bu aracı size oteve almadan veririz dediler ve evin değeri aracın değerinden yüksek cikti ve bu aracı isterseniz sata bilirsiniz dediler. Bu konuyla ilgi yardımcı olursanız sevinirim. Nerden ne yapacağımı bilmiyorum saygılar

Mavibu
Ziyaretçi
Mavibu

Maalesef yanlış bilgi hemde çok ilgisiz 5 yılı doldurduysa eğer trafik tescilden ipoteği kaldırılır. Eğer araçta tertibat varsa makine mühendisinin projesiyle tertibat sökülür sonra tse ye götürülür sonra araç muayeneye ek1 kağıtları yapıldıktan sonra muayeneye gider sonra trafikten engelli ruhsatı silinir

osman
Ziyaretçi
osman

8 yaşında bir engelli aracı aldım. benim herhangi bir engelim yok. noter satışı normal olarak yaptı ama emniyet yeni plakayı ve ruhsatı tescil etmiyor. gümrük müdürlüğünün izni olmadan satış yapılamaz diyor ve gümrük müdürlüğünden yazı istiyor. bu normal bir prosedür müdür yoksa bir sıkıntımı var

Kuzey
Ziyaretçi
Kuzey

Gümrük Müdürlüğüne gidin deniyor ise sizden önce alam engelli kişi veya vasisi aracı Türkiye den değil yurtdışından getirtmiş demektir . Bu yüzden ankarada ki bedelsiz gümrük müdürlüğüne giderek kontrol ettirmeniz şart .

KUDRET
Ziyaretçi
KUDRET

merhaba..engelli aracımız var.5 yılı doldurduk. normal bir kişiye satış yapacağım. aracımın üzerinde aparat vardır.bunu servise söktürdükten sonra direk satış yapabilirmiyim. muayeneye sokmama gerek var mı ?

Kuzey
Ziyaretçi
Kuzey

Servise gidik söktürmenis yasal bir uygulama değildir. İlk önce makine mühendisi tarafından söküm projesi çizilip sökülecek ardından TSE ye gidip kontrol ettirelecek ve son olarak ek1 belgesi işe muayeneye girecek araç.

Yildirim
Ziyaretçi
Yildirim

2012 yılında %91 raporla babaannemin adına Ötv indirimli araç aldık. 2017 ocak ayında 5 yıl dolacak. Aracı satmak istiyoruz. Babaannem 90 yaşında olduğu için araç satışı esnasında akli dengesi yerinde raporu veya onun yerine satış işlemlerini yapacak vasi isteniyormu? Amcamın adına vasi kararı var ama satış yapabilmesi için tekrar mahkemeden karar almak gerekiyormu?

ALİ HADİ
Ziyaretçi
ALİ HADİ

Merhaba; ben Mehmet beyin sorusunu tekrar sormak istiyorum, zira 23 Aralık 2011 de babamın adına ÖTV’siz araç aldık ve satmak istiyoruz 23 Aralık 2016 cuma günü mü, 26 Aralık 2016 pazartesi günü mü satabiliriz (engelli araci almak icin 5 yil yil olarak doldumu oluyomu yani ayini veya gününü tamamlamak lazimimi senesi doldumi oluyormu) Rahmi bey ve Seda hanım veya bilen arkadaşlar.

MURAT
Ziyaretçi
MURAT

Selamun aleyküm. 1 yıllık engelli aracımı ötv sini ödeyip sattıktan sonra bi daha araba almak için ötv indirimi yapılır mı. Teşekkürler

alpay atayer
Ziyaretçi
alpay atayer

Rahmi bey merhabalar ,
2014 de %100 engelli raporu ile bir araç satın aldık.Bu araçı engelli birine satmak istersek aldığımız ÖTV den muaf fiyatınamı satabiliyoruz yoksa aracın şimdiki piyasa fiyatınamı.Yani 35 bin fiyatlı bir clio yu 25 bina aldım şimdi piyasa değeri 40 bin filan engelli bir kişiye satarsam bu fiyatamı satıyorum.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Kuzey
Ziyaretçi
Kuzey

Alacak kişi engelli olduğu için ötv siz fiyat onda da geçerlidir.

lordcgds
Ziyaretçi
lordcgds

herkese slm,
Satışla ilgili benim kafamı kurcalayan bir kaç nokta var.
5 yılı dolmuş Aracı satarken ben veya alıcı ÖTV ödemesi yapıyor mu?
Yani ben aracı ötv siz 50 bin tl ye aldım, aracın 2. el piyasa fiyatı 70 bin tl.
ben aracı 70 bin tl ye satıp ÖTV ödemesi yapıyor muyum?
veya aradaki ÖTV farkı bana kar mı kalıyor?

mustafa
Ziyaretçi
mustafa

%90 raporlu 22 yaşında srebral palsi hastası motor beceri yok yani kızım var üzerine engelli arabası var degiştirmek istiyorum satmak için vasi olmak mı rerekir

wpDiscuz
İletişim Site yönetimine söylemek istedikleriniz...
Künye Sitemiz künyesi ...
Reklam Ver Reklam vermek için buraya ...
Gizlilik Politikası burokrasi.com.tr gizlilik sözleşmesi