Engelli Aracı Alma İşlemleri

Malul ve engelliler, sıfır araç satın alırken ÖTV vergisinden muaf oluyor. Bu yazımızda kimler engelli aracı alabilir, engelli aracı almanın şartları nelerdir ve engelli aracı nasıl alınır sorularına cevap arayacağız.

Engelli Aracı Alma İşlemleri

İÇİNDEKİLER

Kimler Engelli Aracı Alabilir?

 • Sol alt ekstremiteden, sağ alt ekstremiteden veya her iki alt ekstremiteden birden kısıtlılığı olmak
 • Sol üst ekstremiteden veya sağ üst ekstremiteden kısıtlılığı olmak
 • Boy kısalığı nedeniyle pedallara uzanamadığı için pedalları yükseltecek özel donanıma ihtiyaç duymak
 • Her ne sebeple olursa olsun % 90 ve üzeri raporu bulunmak ve hiç bir şekilde sürücü belgesi alamayacak olmak.

Yukarıdaki şartları taşıyan kişiler engelli aracı alabilir.

ENGELLİ ARACI NASIL ALINIR?

Engel Oranı %90 ve Üzeri Olanlar İçin

Engel oranı %90 ve üzeri olanlar engelli aracını kendileri kullanamıyor, bir vasileri kendilerine adına araç satın alarak ÖTV indiriminden faydalanabiliyorlar.

 • Sağık Raporu: Tam teşekküllü bir hastaneden %90 ve üzeri engele sahip olduğunuza dair sağlık raporu alıyorsunuz.
 • Engelli kişiye vasi atanması: Engelli aracı alacak kişi 18 yaşın üzerinde ise vasi atanması için sulh hukuk mahkemelerine başvuruyorsunuz. 18 yaşın altında ise sorun yok anne babası otomatik olarak vasisi oluyor.
 • Aracın beğenilmesi ve bayiden proforma fatura alınması:  Daha sonra satın alacak olduğunuz aracı beğenip bayiyle ÖTV’siz araç alacağınız için ÖTV’siz fiyat üzerinden pazarlık ediyorsunuz ancak şuna dikkat edin, bayiler ÖTV’siz araç alacağınız için size ÖTV’siz fiyatın birazcık üzerinde fiyat çekebiliyorlar. Bu noktaya dikkat edin.
 • Mahkemeden ek karar çıkartılması: Aracı alacak olduğunuz bayiyle anlaştıktan sonra hemen aracı alamıyorsunuz. Önce bayiden proforma fatura alıyorsunuz. Bu proforma faturayla beraber tekrar mahkemeden karar çıkması gerekiyor ancak bu karar için duruşmaya gerek olmuyor. Bir dilekçe ve proforma faturayı mahkemenin kalemine veriyorsunuz ve ortalama 10 gün içerisinde ek kararınızı alıyorsunuz.
 • Aracın alınması: Alınan ek kararla beraber aşağıdaki belgeleri de alarak aracı satın alacağınız bayiye gidiyorsunuz.
 1. Engelli raporunun aslı ve 2 noter onaylı fotokopisi
 2. Noter onaylı vekâletname
 3. Noter onaylı taahhütlü muvafakat
 4. Gerekçeli karar ve ek kararın fotokopisi ( Asıllarını vermeyin )
 5. Engellinin nüfus cüzdanı fotokopisi

Engel Oranı %90’dan Az Olanlar İçin

Engel oranı %90’dan daha az olanlar aracı kendi üzerlerine alır ve kendileri kullanabilirler.

 • H sınıfı sürücü belgesi: H sınıfı sürücü belgesinin nasıl alınacağına dair bir dökümanı hazırlıyoruz. Hazırladığımızda linkini koyacağız.
 • Aracın beğenilmesi, bayi ile pazarlık ve bayiye aşağıdaki belgelerin verilmesi
 1. Engelli raporunun aslı ve 2 noter onaylı fotokopisi
 2. Engellinin nüfus cüzdanı fotokopisi

Engelli aracı satın almak isteyen kişiler, yukarıdaki aşamaları takip etmelidir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Engelli Aracını Kimler Kullanabilir? Önceleri engelli aracının bir başkası tarafından kullanılması yasakken, 17 Nisan 2015 tarihinde yapılan bir yönetmelik değişikliği ile beraber artık engelli aracını yalnızca sahibi değil herkes kullanabiliyor.

Kimler Neler Demiş?

24 Yorum - "Engelli Aracı Alma İşlemleri"

Bildir
avatar
Ferhat ATAL
Ziyaretçi
Ferhat ATAL

benim yüzde 80 raporum var iç hastalıkları kalp ve damar rahatsızlıktan dolayı ben engelli araç alabilirmiyim ve ya ayrıntılı şartları var mı

mehmet
Ziyaretçi
mehmet

2007 de yurt dışından 1998 model ikinçi el araç getirdim. Şimdi türkiyeden yeni araç almak istiyorum. 2007 getirdiğim aracı 10 yıl dolmadan satamazmıyım.

Fatih
Ziyaretçi
Fatih

Bu ek karar ne oluyor arkadaslar hakimlee sikinti cikariyor mu

Fatih
Ziyaretçi
Fatih

Hocam babamin 98 puani var vasi karari cikti simdi ek karar istiyor trafik bazi hakimler sikinti ciksriyor bizim hakim de cikarir mi acaba bu sikintiyi asmam icin ne yapmam lazim

nurcan
Ziyaretçi
nurcan

MERHABALAR 13/12/2016 TARİHİNDE MAHKEMEYE EK KARAR İÇİN BASVURDUM YÜZDE 97 ANNEMİN RAPORU VE VASİ KARARIMIZ OLMASINA RAĞMEN HAKİM SİZ KIZI OLARAK KULLANAMAZSINIZ DEDİ BEN VASİSİYİM ANNEM ALZHAMER SİZOFRENİ DEMANS VE BAGIRSAK KANSERİ COK SIK HASTANE İŞLERİMİZ OLDUGUNDAN SÜREKLİ İNSANLARDAN YARDIM DİLENMEM ZORLAŞTI BEN KULLANAMAZMIŞIM YÜZDE 97 ÖZÜRLÜ BİR İNSAN ZATEN ARACI NASIL KULLANIR ANLAMADIM NE YAPACAGIM BİLEMEDİM TESEKKÜRLER

mustafa
Ziyaretçi
mustafa

mrb lar %98 bedensel engelli biriyim tekerlekli sandalye ye bağlıyım 2 el araç alacağım
, 2005 model 130hp transporter alacağım engelli plakalı oluyor mu sıfır almaya gücümüz yok aracı ben kullanamam acil cevap bekliyorum hepinize iyi günler

suat
Ziyaretçi
suat

merhaba iknci el araç alamazsınız malesef sıfır araç alabilmeiniz için vasi cıkarmanız gerekiyor

naz ina
Ziyaretçi
naz ina

yolda yürüyemiyorum nefes darlığım var kendi üzerime şarzlı araba alabilirmiyim lütfen cevaplayın

naz ina
Ziyaretçi
naz ina

benim iki kalçamda purotez var engelli oranım 0/48 süreklidir ayrıca astım hastasıyım ben şarzlı engelli arası alabilirmiyim kendi üzerimr

SERKAN BIÇAKÇI
Ziyaretçi
SERKAN BIÇAKÇI

Annemin sol elindeki rahatsızlığı nedeniyle % 44 engelli raporu var. Kendisinin herhangi bir ehliyeti yok ve araba kullanmak gibi bir talebi yok. Fakat aile içi ihtiyaç için annemiz üzerinden ötv indirimli araç alabilirmiyiz. Aracı 1. derece yakını olarak ben kullanacağım. Bu konu hakkında bilgisi olan var mı?

osman
Ziyaretçi
osman

Annenızın ehloıyetı olması şart. Engelli ehlıyetı olmadan arac alamaz. Ayrıca özel aparat olursa annenızden baskası kullanamaz … Otomatık olursa ehlıyetı olan herkez kullanır

Hakan
Ziyaretçi
Hakan

2011 yılında babam %90 görme %10 zihinsel toplamda %92 Süresiz engelli raporu aldık ve bu raporla ÖTV indirimli araç almıştım. Şimdi aynı raporla %10 zihinsel özürlü diye araç alabilmek için vasi kararı istiyorlar. Ne oranda zihinsel özür varsa vasi kararı gerekir? Ayrıca trafikte rapor 5 yıllık olduğu için yenisini almanız Lazım 6 ay öncesi raporlar geçerli olmaz dediler. Bu konu hakkında bilgisi olan var mı?

Zeynel abşdin bozyiğitbaşı
Ziyaretçi
Zeynel abşdin bozyiğitbaşı

%95 raporumuz var araba alırsak engelli maşı kesilir. Dediler.

wpDiscuz