DGS Başvuruları

21 Ağustos 2016 tarihinde, saat 09.30’da uygulanacak olan Dikey Geçiş Sınavı (2016-DGS) için başvurular: [wptab name=’BAŞVURU TARİHLERİ’] 2016 DGS Başvuru Tarihleri Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi 31 Mayıs 2016 Salı 13 Haziran 2016 Pazartesi [wptab name=’ŞARTLAR’] 2016 DGS BAŞVURU ŞARTLARI Aşağıdaki şartları taşıyan adaylar DGS sınavına başvurabilir. Meslek Yüksekokulları mezunları (KKTC Öğrencileri dahil) Önlisans mezunları Yükseköğretim […]

21 Ağustos 2016 tarihinde, saat 09.30’da uygulanacak olan Dikey Geçiş Sınavı (2016-DGS) için başvurular:

[wptab name=’BAŞVURU TARİHLERİ’]

2016 DGS Başvuru Tarihleri

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi
31 Mayıs 2016 Salı 13 Haziran 2016 Pazartesi
[wptab name=’ŞARTLAR’]

2016 DGS BAŞVURU ŞARTLARI

Aşağıdaki şartları taşıyan adaylar DGS sınavına başvurabilir.

  • Meslek Yüksekokulları mezunları (KKTC Öğrencileri dahil)
  • Önlisans mezunları
  1. Yükseköğretim programlarına dikey geçiş için başvuracak adaylarda, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranır. O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da başvurabilir.
  2. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları ile aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilen adaylar da DGS’ye başvurabilirler.
  3. Meslek yüksekokulu son sınıf öğrencileri ve mezunları, kendi alanlarındaki özel yetenek sınavı veya merkezî sistemle öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş yapmak istiyorlarsa DGS’ye girmek zorundadırlar. Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş de bu kılavuzdaki esaslara göre merkezî olarak yapılır.
  4. Açık öğretim dâhil öğretim süresi dört ve daha fazla yıl olan programlardan ön lisans diploması alan veya alacak olanlar DGS’ye başvuramazlar.
[wptab name=’GEREKLİ BELGELER’]

2016 DGS BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER

  1. Aday başvuru formu
  2. Nüfus cüzdanı/Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı veya süresi geçerli pasaport
  3. Diploma veya öğrenim durumunu gösterir resmi belgelerinin onaylı bir örneği
[wptab name=’NASIL YAPILIR’]

2016 DGS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR

DGS başvurusu ösym internet sitesinden online olarak ve başvuru merkezi aracılığı ile olmak üzere iki şekilde yapılır.

İnternet üzerinden bireysel başvurular:
Daha önce başvuru merkezi aracılığı ile ais internet şifresi almış adaylar internet üzerinden bireysel başvuru yapacaktır. Bireysel olarak internet aracılığıyla başvuru hakkı olan adaylar, başvuru süresi içinde ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemine (https://ais.osym.gov.tr) T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak başvurularını buradaki açıklamalar doğrultusunda yapacak ve sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. İnternet aracılığıyla bireysel başvuru, başvuru süresinin son günü, saat 23.59’da sona erecektir.

Başvuru Merkezi aracılığı ile yapılan başvurular

Başvuru işleminin yapılabilmesi için adayın başvuru merkezine şahsen gitmesi zorunludur. Başvuru merkezleri tarafından adayların başvuruları, resmî iş gününde ve resmî iş saatleri arasında alınacaktır.

[wptab name=’SSS’]

2016 DGS Başvuruları ne zaman başlıyor? 31 Mayıs 2016 salı günü başlıyor.
2016 DGS Başvuruları ne zaman bitiyor? 13 Haziran 2016 pazartesi günü bitiyor.
2016 DGS kimler başvurabilir? Lütfen sayfadaki ŞARTLAR bölümünü okuyunuz.
2016 DGS Aday Başvuru Formu: Aday başvuru formu için GEREKLİ BELGELER bölümüne tıklayınız.1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız6 Yıldız7 Yıldız8 Yıldız9 Yıldız10 Yıldız (21 Kişi oy verdi, 10 üzerinden ortalama puan: 8,55. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
wpDiscuz