Bedelli Askerlik İşlemleri

01.12.2014, 15:58

Bedelli askerlikten yararlanmak için öncelikle Bakanlar Kurulu kararı ile kanun çıkarılması ve bu kanunun meclis’ te onaylanması gerekmektedir. Bedelli askerlikten yararlanmanın diğer yolu ise yurt dışında 5 yıl yaşamak ve döviz karşılığında askerlikten muaf olmaktır. Bu olaya daha çok dövizli askerlik denilmektedir.

Peki, Bedelli askerliğe ne zaman başvurulur?

Bedelli askerlik kanunun resmi gazetede yayınlandıktan sonraki iş günü içerisinde başvurular başlar ve kanunun ön gördüğü süre içerisinde herhangi bir gün ve son güne kadar yapılabilir.

Bedelli askerliğe Kimler başvurabilir?

Başvuru imkânını tecil süresi dolanlar, tecil hakkı olanlar, kanunun ön gördüğü yaş ve ücret şartlarını yerine getirenler, sevk olanlar, bakaya kalanlar veya eğitimi dolayısı ile yurt dışında olanlar başvurabilir. Kısacası bedelli askerlikten askerlik zamanı gelmiş, yaş ve ücreti tamamlayan herkes başvurabilir ancak kesinlikle nizamiyeden giriş yapan, askerliğe başlayan kişiler bedelli askerliğe başvuramaz. Ayıca bedelli askerlikten cezaevinde kalan yükümlü vatandaşlarda yaş şartını sağladıkları sürece ücretini ödeyerek faydalanabilirler.

Başvuru içi herhangi bir şehir veya ilçede ki askerlik şubesine başvurmanız gerekmektedir. Yurt dışında olan ve bedelli askerlikten faydalanmak isteyen TC vatandaşları konsolosluklara veya yabancı askerlik şubelerine de başvurular yapabilirler. Askerlik şubesi ödenmesi gereken tutar hakkında detaylı bilgiler içeren bir belge ile bedelli askerlikten faydalanmak isteyenleri yönlendirecektir. Bu belge ile hangi hesaba, bankaya ne kadar ve en son ne zaman yatırılacağı gibi hesap bilgileri ve ödeme kriterli yer almaktadır.

Bedelli askerlik ödemeleri sadece devlete ait olan Ziraat bankası, halk bankası ve Vakıf bankasında mümkündür. Bankaya yapılan ödemeler sonrası 4 adet banka dekontu müşterilerine verilmektedir. Dekont üzerine Nüfus cüzdanının ön yüzünde bulunan TC kimlik numarası, ad, soyadı, baba adı, doğum tarihi gibi bilgilerle birlikte il ve içe gibi bilgilerde yer almaktadır.

Bedelli askerlik ödemeleri ödeme planı kanunun ön gördüğü şekilde olacaktır. Bu peşin olabileceği gibi % 50 peşin kalan % 50’ si 6 ay sonra yapılabilmektedir.

Bedelli askerlik işlemleri sonrası bedelli askerlikten faydalananlar için kaçak, bakaya, adli soruşturma ve idari işlemler gibi tüm soruşturma işlemleri yapılmamakta yapılması başlayan işlemler ise sonlandırılmaktadır. Bedelli askerliğe başvurup şartlarını sağlayan ve ilk % 50 peşin ödemeyi yapan TC vatandaşları, kalan % 50’ yi 6 ay içerisinde ödemez ise bedelli askerlik imkânından yararlanamazlar ve haklarında ki tüm askerlik işlemleri işleme konulur. Veya bedelli askerliğe başvuran bir TC vatandaşı isterse bu hakkından vazgeçebilir ve işlemlerini devam ettirmeyebilir.

Bedelli askerlik başvurunu TC nüfus cüzdanınızla yapabilirsiniz. Görevli memur ödeme planınıza, başvuru tarihine, hangi bankaya ödeme yapacağınıza göre bir evrak düzenleyecektir. Bu evrakı orada en rütbeli asker alma başkanlığı görevlisi komutan imzalayacak ve bu şekilde ödeme işleminiz başlayacaktır.Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir