Bedelli askerlik çıkacak mı?

04.09.2016, 11:48

15 Temmuz darbe girişiminden sonra sitemize en çok sorulan sorulardan biri de bedelli askerlik konusu. Bedelli askerlik konusunda merak edilenler yazının devamında.

İÇİNDEKİLER

BEDELLİ ASKERLİK ÇIKACAK MI 2016

VEYSİ KAYNAK BEDELLİ AÇIKLAMASI
CNN TÜRK’te Hakan Çelik’in sunduğu Hafta Sonu programına katılan Başbakan Yardımcısı Kaynak bedelli askerlikle ilgili konuştu. Çelik’in, ‘Bedelli askerlik çıkacak mı?’ sorusuna Türkiye’nin terörle mücadelede yoğun bir dönem geçirdiğini söylerek, ‘Şu an bedelli askerlik gündemde değil’ diye yanıt verdi.

NACİ AĞBAL BEDELLİ AÇIKLAMASI
Maliye Bakanı Naci Ağbal, bedelli askerlikle ilgili bir çalışmanın olup olmadığı yönündeki soruya “Şu anda bedelli askerlikle ilgili bir çalışmamız yok” – “Kimse böyle bir beklenti ve senaryo üretmesin, Türkiye herhangi bir ekonomik krize girme durumu olmayan bir ülke” yanıtını verdi.

BİZİM DÜŞÜNCEMİZ
Maliye Bakanı Naci Ağbal, bedelli askerlikle ilgili bir çalışmanın olup olmadığı yönündeki soruya “Şu anda bedelli askerlikle ilgili bir çalışmamız yok” – “Kimse böyle bir beklenti ve senaryo üretmesin, Türkiye herhangi bir ekonomik krize girme durumu olmayan bir ülke” yanıtını verdi.

Bildiğiniz üzere en son bedelli askerlik uygulaması; 2 Aralık 2014’te o zamanın başbakanı Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanmıştı ve 27 yaşını doldurmuş 28 yaşından gün almış isteyen herkes 18.000 TL karşılığında bedelli askerlikten faydalanabilmişti.

2016 yılında bedelli askerliğin çıkıp çıkmayacağı konusuna Binali Yıldırım son noktayı koydu. Sayın başbakan, 3 Ağustosta çıktığı bir televizyon programında, bedelli askerlik ile ilgili sorun soruya olağanüstü bir süreçten geçildiğine vurgu yaparak gündemimizde yok diye cevap verdi.

Ancak sürprizler her zaman olabilir. 2014’te çıkan bedelli askerlik uygulaması içinde son güne kadar gündemimizde yok diye cevap veriliyordu ancak son anda Ahmet Davutoğlu açıklama yaparak bedelliyi müjde vermişti. Bedelli askerlik konusuyla alakalı ekşisözlük yazarı shotcrete‘nin değerli yorumunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

“gündemde x yok nereden uyduruyorsunuz böyle şeyleri” diyorsa bilin ki o esasen “x’i gündeme alacağız ama şartların oluşmasını bekliyoruz” anlamı taşır. bir nevi kamuoyu yoklaması yapıp tepki görmesi muhtemel olaylara halkın yavaştan ısınmasını sağlıyorlar.

2014 bedellisinde de böyle oldu. biz aylarca bedelli bekledik. önce savunma bakanı “gündemimizde bedelli yok” dedi. sonra 3 gazeteciyi bi arada gören her hükümet yetkilisi bedelli ile ilgili konuştu. genelde olumsuz arada ufaktan umut aşılayan açıklamalar yapıldı. hani reklamın iyisi kötüsü olmaz derler ya. o misal. aylarca bedelli konuşuldu. neredeyse her hafta bir haber çıktı. vay efendim bedelli şu koşullarda olmazmış da, zaten kademeli olarak profesyonel orduya geçilecekmiş de, haksızlık olurmuş da, belki askerlik süresi kısalırmış da tonla haber.

yani özetle bi hükümet yetkilisi çıkıp “bedelli yok” diyosa o esasen “olabilir de şu an halk buna hazır değil. şu olaylar bi yatışsın zaten bakacağız. paraya ihtiyaç da var ama tepki de almak istemiyoruz. yine de siz yavaştan kendinizi buna alıştırın” anlamına gelir.”

Bu yüzden bedelli askerlik için beklemeye devam ve bunun için kamuoyu oluşturabilirsiniz. Kamuoyu oluşturmanız için yapmanız gereken #bedelliaskerlik hashtag’ı ile twitter üzerinden yazmak yada aşağıdaki yorum formundan bedelli askerlik ile ilgili düşüncelerinizi yazmak. Umarız yeterli kamuoyu oluşur da bedelli bekleyen bizlere bir çare olur. (Benim de kardeşim bedelli bekliyor.)

SIKÇA SORULAN SORULAR

Bedelli askerlik ne zaman çıkacak? 2016 yılı için bedelli askerlik uygulaması üzerine herhangi bir açıklama yapılmadı. Beklemeye devam ediyoruz.

Bedelli askerlik yaş sınırı: Bedelli askerlik henüz çıkmadığı için yaş sınırı belli değil ancak 2014 yılında çıkan bedellide yaş sınırı 27 olarak belirlenmişti.(28 yaşından gün alanlar)

Bedelli askerlik yaşı düşecek mi: Konuyla ilgili resmi kanallardan bir açıklama yok. Bedelli askerlik çıktığında netleşecek bu durum.Kimler Neler Demiş?

75 Yorum - "Bedelli askerlik çıkacak mı?"

avatar
  Subscribe  
Bildir
Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Bedelli askerlik devletimize katkı sağlamaktadır yaşı geçmiş insanların is güç sahibi olan insanların isini bırakıp is yerini kapatıp gitmeleri türkiyemiz için gerilemektedir bende bedelli çıksın diyorum

saas
Ziyaretçi
saas

bimere yazınn arkadaşlar

yılmaz
Ziyaretçi
yılmaz

Sayın; Cumhur başkanım Başbakanım ve Bakanlarımız bizim derdimize çare olmanızı bekliyoruz.
Evliyim 1 çocuğum var bakmak zorunda oldugum ailem ve ödemekte oldugum ev kredim var askerlik gorevimi bu saartlar altinda gerceklestiremiyorum bedelliyi beklemekteyim.
Benim gibi bir çok vatandaşın butur gerekceleriyle bedelliyi beklemekteyiz bize elinizi uzatmanizi istiyoruz.

İbrahim
Ziyaretçi
İbrahim

Selam 26 yaşındayım is yeri işletiyorum evliyim bir çocuğum var askere gidersem is güç çoluk çocuk neolur acilen bedelli bekliyoruz lütfen

Musa
Ziyaretçi
Musa

Selam bende 28 yaşındayım evliyim 1 oğlum var evime aile bakmak zorundayım tamam askerlik bizim borcumuz yapmak zorundayız ama allahta bunu biliyor ve görüyor ailemi çocuğumu bırakıpta gidemiyorum ne olur cumhurbaşkanımız sen bizim reysimizsin başımızın taçısın allah seni başımızdan eksik etmesin şy askerliğe bi el at bari biz ve bizim gibi çok mağdur kişiler var bizi kurtar allah adı için borcu muz neyse veremeyen hazırız Rabbim şehit askerlerimizin yerini cennete en güzel yerlerini nasip etsin inşallah keşke bende vatan için şehit olabilsem ama gerçekten el veremiyorum hasta olan annemi babamı bırakayım askere eğitimi onlara bakacak kimsemiz

mustafa
Ziyaretçi
mustafa

kac sefer askerı personel sınavlarına gırdık 15 temmuzdan once uc defa gırdım olmadı sımdı deneyelım son kez sansımızı dedık kalkıp ıkı kılo fazlan var dıye eledıler yok boyle bı dunya o kadar vatansever ınsanları kusturmenın bezdırmenın bı mantıgı yok verılmıycek bı kılo degıl ama gel gorkı turkıyenın acı gercegı ıkı kılo fazla ıle bı ınsanı eger olamaz denılıyosa o zaman ben askerlık hızmetınıde yerıne getıremem sacmalıgın danıskası

Hakan
Ziyaretçi
Hakan

Merhabalar sayın yetkililer
Gerçekten bedelli askerlik gelsin artık inanın bizim için hayat çok zor geçiyor askere gidemiyorum çünkü annem babam ve kardeşim var annem babama bakmak zorundayım kardeşimin okulu var onu okutmam gerekiyor yani kısacası gerçekten sorumluluklarım var oyüzden gidemiyorum yoksa haylaz zibidi birisi değilim çok şükür. Bu bizim vatan borcumuz kesinlikle bizde vatanımıza bu kötü zamanlar da borcumuzu bedelli olarak ödeyelim rabbim hem vatanımıza hemde bu vatanın evlatlarına zeval vermesin