Askerlik Yoklama İşlemleri

186 Yorum

Askerlik yoklaması; 1111 sayılı Askerlik Kanunu’nun 14. maddesinde tanımlanmış olan idari bir işlemdir. Kanunun ilgili maddesine göre yoklama; Yükümlülerin sağlık muayenelerinin yapılarak askerliğe elverişli olup olmadıkları, öğrenim durumları, meslekleri ve niteliklerinin belirlenmesi işlemine denir. Askerlik çağına giren herkes yoklama yaptırmak ve zamanı gelince askere gitmek durumundadır.

2016 Yılında Kimler Yoklama Yaptıracak?

  • 01 Ocak 2016 tarihinde askerlik çağına girecek olan 1997 doğumlu yükümlülerden tahsil seviyesi lise mezunu (hariç) altında olanlar
  • 1997 ve daha yaşlı doğumlulardan, tahsil seviyesi lise mezunu (dahil) ve üstü olanlardan erteleme hakkını kullanmadan silahaltına alınmak isteyenler
  • Öğrenim gördükleri okullardan ilişiği kesilenler ile mezun olanlardan silahaltına alınmak isteyenler
  • Halen erteli durumda bulunan ve yoklaması yapılmamış yükümlülerden silahaltına alınmak isteyenler
  • Erteleme süresi sona erenlerden daha önceden yoklaması yapılmayanlar

Askerlik Yoklaması İçin Gerekli Belgeler

  • Nüfus Cüzdanı
  • Öğrenim durumunu gösterir belgenin aslı ve fotokopisi
  • Sürücü belgesi ve fotokopisi (Varsa)
  • Önceki yıllarda geçirilmiş hastalıklara ait varsa tedavi belgeleri ve raporları
  • Verem Savaş Dispanserinden alınacak verem savaş taraması sonuç belgesini yanlarında getirecektir

Yoklama İşlemleri

Yukarıdaki vasıfları taşıyan her Türk gencinin yukarıdaki belgelerle beraber 1 Ocak 2016 – 2 Şubat 2017 tarihleri arasında en yakın askerlik şubelerine gitmesi gerekmektedir. Askerlik şubesinde size verilen formla beraber aile hekimine muayene olarak askerliğe elverişli olduklarını onaylattıracak ve bu formu askerlik şubelerine geri getireceklerdir. Askerlik şubesindeki işlemlerden sonra celp dönemlerini beklemeye başlayacaklardır.

Askerlik Yoklaması Yaptırmazsam Ne Olur?

Askerlik yoklaması yaptırmayanlara idari para cezası uygulanır. Yoklama kaçaklarına uygulanan para cezaları için http://www.burokrasi.com.tr/yoklama-kacagi-cezasi.html burayı ziyaret edebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (141 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 4,85. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Kimler Neler Demiş?

186 Yorum - "Askerlik Yoklama İşlemleri"

Bildir
avatar
Levent
Ziyaretçi
Levent

Ben şubatta askere gidecem yoklamaya şimdi gitsem yaparlar mı yoksa ocakta mı gidecem ?

Hamza
Ziyaretçi
Hamza

Merhaba. Askerlik Şubesi Başkanlığı’ndan tarafıma 2 yıl 9 gün bakaya kaldığım gerekçesiyle 7.174 TL idari para cezası gelmiştir. Ancak 2016 yoklama kaçağı idari para cezası tarifesinde 2-3 yıl arası bakaya kalanlar için üst sınır 5.943 TL iken bana 2 yıl 9 gün için nasıl 7.174 TL idari para cezası gelir. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Hayırlı günler.

mehmet89
Ziyaretçi
mehmet89
merhaba 01.1989 doğumluyum . 2012 haziranda mezun oldum . 2013 ocakta memuriyet hayatıma başladım. yoklama kaçağı yazım geldi hiç uğramadım askerlik şubesine bu zamana kadar (bedelliyi bekledim). önceki bedellide yaş kriterim tutmadı 🙁 kasım 2015 te bi otelde yoklama kaçağı oldugum için polis tutanak tuttu. sorularım ise şunlar ; 1) tutulan tutanağın cezasını var mı? (ayrı bi ceza ödeyeceksin bunun için diyorlar) 2) benim para cezam hangı tarıh baz alınarak hesaplanacak ? 3) şuan ben yüksek lisans yapmaya başlasam , öğrenim belgemi götürsem. yoklama kaçağı durumum düşeceği için para cezasından muaf olur muyum? 4) Bedelli askerlik gelirse şayet bedelli yaparsam… Read more »
ziyaretci
Ziyaretçi
ziyaretci

Ayricada muayneye gittim.elverisli raporu verdiler.devlet hastanesinde doktor benimle ilgilenmedi bile.biz yeniyiz mevzuatlari tam bilmiyoruz dedi.rapora itiraz edebilirsin dedi.subeye gittim itiraz kabul olmuyor git hastaneyle coz dedi.hastane beni sevk edermi.

ziyaretci
Ziyaretçi
ziyaretci

İyi geceler tum yorum ve sorulari okudum.benim durumum soyle.82 dogumluyum 2013 senesinde bir yakalanmam oldu islem baslatilmis.2014 senesinde 9665 tl ceza geldi.askerlik islemlerimi tekrar baslattim yanliz ordaki memur bir cezan var bir yuklu ceza daha gelicek dedi.15 000 tl yakin.hem askerlik yapicaksin gelince bu parayi odeyeceksin dediler.ufak bir indirim olurmus.totalde 25 000 tl bu cezadan muaf olma sansim varmim……birde benim bir raporum var…raporda topuk kemigi kisalgi ve asil kiris kisaligi diye bu muafiyet sebebi olurmu….cok acil cevap verirseniz sevinirim.saygilarimi sunarim.

Ömer Faruk Aytaş
Ziyaretçi
Ömer Faruk Aytaş

96 dogumluyum kacagim kendim gidip teslim olsam bni ne zmn gonderirler simdiden teşekkürler

ahmet can orhan
Ziyaretçi
ahmet can orhan

merhaba aralik 89 dogumluyum hic askerlik subesine ugramadim ohalde beni yakaldiklarinda kagit imzalatip birakirlarmi yoksa direk gotururlermi

mehmet89
Ziyaretçi
mehmet89

yoklama kaçagı oldugun için tutanak tutarlar sadece oda para cezası demek . başıma geldi

Nadir
Ziyaretçi
Nadir

Ohalden önce mi oldu bu olay sonra mı?

ziyaretci
Ziyaretçi
ziyaretci

Hemen alirlar.muayneden sonra.saglam birde para cezasi yersin.benim gibi

...
Ziyaretçi
...

Hemen aliyolar mi gun veriyolar mi?

BARAN
Ziyaretçi
BARAN

Hocam mrb. ohal zamanlarinda asker kacaklari yurt ici otobus/ucak yolculuklarinda yakalandiklarinda nasil bir prosedur islenir bilgi verirseniz sevinirim TESEKKURLER..

ismail cihan atıcı
Ziyaretçi
ismail cihan atıcı

Merhaba 18.09.1987 doğumluyum tescilim 31.12.2016 da bitiyor .ben düz tabanım ve kolumda platin var.yoklamaya gittiğimde ne tür işlemler görürüm

Cemal
Ziyaretçi
Cemal

Merhaba.benim de tecilim bitti.normalde kasımda kısa dönem olarak gitmem gerek.ama kardeşim de tecilini bozdurdu.muayne oldu.kasimda kesin gidecek.ben henüz bir işlem yaptirmadim.askerlik şubesinden biriniz isteğe bağlı gitmeye bilir dediler.ailenin dilekçesi gerekiyormus.her neyse asıl sorum hipertansiyon ve kronik bronşit hastasiyim.bu bana askerlikte ne getirir yada ne götürür.bilen varsa yanitlarsaniz sevinirim.simdiden herkese hayırlı testereler.

wpDiscuz
İletişim Site yönetimine söylemek istedikleriniz...
Künye Sitemiz künyesi ...
Reklam Ver Reklam vermek için buraya ...
Gizlilik Politikası burokrasi.com.tr gizlilik sözleşmesi