Askerlik Tecil Ettirme İşlemleri

Öğrencilerin askerlik tecil ettirme işlemleri 1111 sayılı askerlik kanunu kapsamında yapılmaktadır.

Askerlik Tecil Ettirme İşlemleri

Askerlik Tecil Süreleri

Lise veya dengi okullar ile fakülte ve yüksekokullarda öğrenim görenlerin askerlikleri, 29 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya veya okullarından ilişikleri kesilinceye kadar ertelenir. Yüksek lisans eğitimine devam eden öğrencilerin askerlikleri ise 35 yaşına kadar tecil edilebilmektedir.

Mezun durumundaki öğrencilerin askerlikleri; mezuniyet tarihleri dikkate alınarak lise mezunları için 3 yıl, üniversite mezunları için 2 yıl olmak üzere tecil edilir. Askerlik çağına girmeden önce lise veya dengi okullar yahut yüksekokullardan mezun olanlar ile fakülte veya yüksekokuldan ilişiği kesilenlerin ertelemeleri, askerlik çağına girdikleri yıldan itibaren başlar.

Askerlik Tecil için Gerekli Belgeler

  • 3 adet vesikalık fotoğraf
  • Nüfus cüzdanı aslı ve 4 adet fotokopisi
  • Diplomanızın aslı ve 2 adet fotokopisi
  • Ek-C2 Belgesi (AÖL ve AÖF öğrencileri için) (Açıköğretim irtibat bürolarından alınıyor)

Tecil İşlemleri

Askerlik çağına gelmiş ve Lise veya dengi okullar ile fakülte ve yüksekokullarda öğrenim görenlerin askerlik tecil işlemleri okudukları okullar tarafından yapılmaktadır. Bunun tek istisnası AÖL ve AÖF’dir. Eğer açıköğretim lisesinde veya açıköğretim fakültesinde öğrenim görüyorsanız; irtibat bürolarından alacağınız ek-c2 belgeniz ve yukarıda sayılı belgelerle beraber ikametgahınızın bağlı bulunduğu yerdeki askerlik şubesine giderek tecil işlemlerini yapıyorsunuz. Askerliğinizi tecil edebilmeniz için öğrencilik durumunuz aktif olmalıdır.

Lise mezunu öğrenciler, askerlik çağına girdikleri yıldan itibaren başlamak üzere 3 yıl süre ile askerliklerini tecil edebilir. Yukarıda yazılı belgelerle askerlik şubesine başvurarak tecil işlemlerinizi yapabilirsiniz. Lise mezunu olarak tecilinizi yaparken askerlik yoklamanızı da yaptırmanız gerekmektedir. Eğer yoklamanızı yaptırmamışsanız detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Üniversite mezunu öğrenciler, mezuniyet tarihi baz alınmak üzere 2 ay içerisinde askerlik tecil işlemlerini yapmak durumundadır. 2 ay içerisinde tecil işlemlerini yaptırmayan öğrenciler yoklama kaçağı durumuna düşmekte ve idari para cezası ile karşı karşıya kalmaktadır. Asker kaçağı para cezaları hakkında detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz. Tecil işlemleri için yukarıdaki belgelerle beraber askerlik şubesine başvurarak askerliğinizi mezuniyet tarihi baz alınarak 2 yıl süre ile tecil edebilirsiniz.

Yüksek lisans eğitimine devam etmekte olan öğrenciler askerliklerini öğrenci belgeleri ile beraber tecil edebilmektedir. Askerlik yoklaması zorunluluğu yüksek lisans öğrencileri için de geçerlidir. Eğer yoklamanızı yaptırmamışsanız yukarıdaki yoklama sayfasını ziyaret ediniz.

Önemli
Askerlik tecil işleminin ikametgahın bulunduğu yerdeki askerlik şubesinde yapılması gerekmez. Askerlik şubeleri kendi celp dönemlerinde yoğun olduğundan, tecil tarihiniz yoğun dönemlere denk geliyorsa yoğun olmayan farklı bir askerlik şubesinde tecil işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

1453 Yorum - "Askerlik Tecil Ettirme İşlemleri"

Bildir
avatar
Müslüm
Ziyaretçi
Müslüm

acik lise okuyorumm 23 yasindayim durumum aktif 2 sene 1 yil 1 yil tecil ettirmistim 2017 sonuna kdr tecilliyim suan hersenemi tecil ettrimem lazim 29 yasina kadr ?

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

22.07.1996 doğumluyum 2015 te liseden mezun oldum. 2015 eylül ayında lise diplomamla tecil ettirdim. E devlette 31.12.2018 e kadar askeri işlemler yönünden bir sakıncası yoktur yazıyor. ben tıp istiyorum hiç üniversiteye gitmedim 1 yıl daha mezuna kalma hakkım var mı?

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

lütfen bir cevap çok acil

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Arkadaşlar ben kardeş durumundan faydalanacak ve 6aylil tecil hakim var…bu süre zarfında yüksek lisansa baslarsam yüksek lisans süresi bitene kadar tekrar tecilim devam eder mi

UFUK
Ziyaretçi
UFUK

Acik lise okuyorum azami sureyi doldurdum ama durumum aktif sinavlara giriyorum askerlgimi tecil ettirebilirmiyim? Yas 22

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

merhaba, 2014’te liseden mezun oldum. 2017 kasıma kadar tecilimi okul yapmıstı. Simdi lise diplomamla tecil yapabilir miyim? Yaşım 24

Emir
Ziyaretçi
Emir

Acik ogretim lisesinde okuyorum durumum aktif ve 1 yil 1 yil iki defa tecil ettirdim 22 yasindan kac yil daha tecil ettirebilirim durumum aktif oldgu surece?

Kemal
Ziyaretçi
Kemal

28.02.1994 3 yil liseden gelen tecil hakkimi kullandim 31.12.2016 da tecilim bitti fakat ygs giriş belgesiyle kasım celbine kadar ertelettim oturdugum yerde kasım celbinde yolluyor zaten kasım ayindan once universite kayit yaptiracagim askerligi universite tecil edecek fakat açık ögretime kaydolup askerlik tecil ettirerek seneye başka universiteye geçmek istiyorum baska universite gecerken kayit sildirecegimden dolayi askerlik tecilim bozulur mu? Ve yeni universite kaydina gittigimde askerlik subesi durum belgesini verirmi

Kemal
Ziyaretçi
Kemal

Merhaba
Bu sene ygs sinav giris belgesiyle ertelettim yani kasım ayina attım celp donemini üniversite sinavlarinda istedigim sonucu alamadim fakat erteletmek icin universite gitmem gerekiyor yoksa askerim kasimda sorum şu ben açıktan üniversite yazilip askerligi tecili uzatsam ve tekrar universite sinavina girsem istedigim bölüm gelirse açıktan okudug universiteden kaydi sildirdigimde tercih zamani ile universite kayit arasinda bi süre okumuyor gözükecem o yüzden asıl istedigim bölume kayit yapabilirmiyim
İyi gunler

burhan
Üye
burhan

bilgilendirme için teşekkürler.

MuratO
Ziyaretçi
MuratO

Ben 30 yaşımdayım bu ay üniversiteden mezun olum. Şimdi diplomayı götürsem 2 yıl tecil verirler mi?

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Ben 3 4 ay once tecil ettirdim tecil ettirdigime dair de evraklarda aldim yalniz bana kimse aile hekimine git evrak getir demedi bi sikinti olur mu elimdeki evraklarda tecill ettirdigim yaziyor tecillimin ne zaman bitecegide yaziyor muhurlu bi sekilde

Veli
Ziyaretçi
Veli

Merhaba liseden 2014’te mezun oldum ve askerliğimi 3 sene yani 2017 ye kadar tecil ettirdim.3 senedir sınava hazırlanıyorum ve tıp fakültesi istiyorum bu sene iyi bir sıralamam gelecek fakat yinede yeterli olmayacak bu yüzden gelecek sene hazırlanıp üniversiteye gitmek istiyorum.Bir sene daha askerliğimi erteleyebilir miyim ? Cevap verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

Safa
Ziyaretçi
Safa

Arkadaşlar 1998 doğumluyum aciklise de okuyorum askerligimi tecil ettirmek istiyorum aktif durumdayım 8. Donemim 50 kredim fln var ne zaman ve nasıl tecil ettirebilirim yda tecil ettirrbilirmiyim okuluna flln gitmiyorum sınavlarına giriyorum sdce . ?

Emir
Ziyaretçi
Emir

Donemin isterse 45 olsun durumun aktif oldgu surece 29 yasina kdr her sene ocak ayinda ekc belgeni askerlik subesine goturerek tecil ettirebilirsin.

Safa
Ziyaretçi
Safa

Arkadaslar bn 1998 doğumluyum askerligimi tecil ettirmek istiyorum ama nette çok karışık bilgiler var anlamadım pek. , açık lisede okuyorum aktifim 8. Donemim aşağı yukarı ne zaman ve nasıl tecil ettirebilirim ?

cemil
Ziyaretçi
cemil

benim yaşım 21 açık öğretim lise okuyorum şu an da tecilliyim 2018 ocak ayına kadar, o tarihte 22 yaşıma gireceğim tecil hakkım varmı bilgisi olan?

Emir
Ziyaretçi
Emir

Kardesim bende ayni durumdayim ve ogrenci durumun aktif oldugun surece ocak ayinda ekc goturcen her yill ve tecil ettrcen kanunen tecil hakkin var okudugun surece 29 yasina kdr tecil ettirebiliyosun yillik olarak.

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

lise diplomamla tecil yapabilirmiyim

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Okulum 7. Yarıyıl bitti bahar dönemi parası yatrmadım. Ve gbtye girdim orada yoklama kaçağı yazıyordu. Tutanak tuttular. 15 gün içinde ek c2 istediler ama okul veremedi olulum ise bi ay sonra bitiyor nasıl tecil edebilirim mezun olana kadar

Emir
Ziyaretçi
Emir

Kardesim e devlette bile ekc yani ogrenci belgen cikiyo ki. Okul vermek zorunda vermiyosa e devletten al

Halil
Ziyaretçi
Halil

Çok önemli bir sorum olacak ben mezuna kaldım ygs lys den istediğim puanı alamadım tekrar çalışmak istiyorum fakat seneye askerliğim gelecek askerliği sebepsiz tecil ettirebilirmiyim seneye?Öyle sebepsiz yere keyfimce tecil ettirme hakkım varmı ?

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

2 yillik üniversite bu yil bitiyo tecil hakkim varmi acaba ne kadar suresi

Resul
Ziyaretçi
Resul

Diplomanla 2 yıl tecil ettrebilirsin. Azamimi 29 yas esas alinarak

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

şuan ön-lisans okuyorum.2014 yılında okul askerliğimi 31/12/2017 ylına kadar tecil ettirmiş.Şimdi ben bu tecili nasıl uzatabilirim.(okul bitirme gibi bir seçeneğim yok)

wpDiscuz