Askerlik Tecil Ettirme İşlemleri

askerlik-tecil-islemleri

1111 sayılı Askerlik Kanunu‘na göre her Türk vatandaşı olan erkek askerlik yapmaya mecburdur. Eğitim nedeniyle askerliğini tecil ettirmek isteyenler için hazırlanmış rehber. Detaylar haberin devamında.

881 Yorum

İÇİNDEKİLER BÖLÜMÜ

SPONSORLU BAĞLANTILAR

ASKERLİK TECİL ŞARTLAR

Lise veya dengi okullar ile fakülte ve yüksekokullarda öğrenim görenlerin askerlikleri, 29 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya veya ilişikleri kesilinceye kadar ertelenir.

Azami Öğrenim Süreleri

  • 2 yıllık okullarda 29 yaşına kadar
  • 4 yıllık okullarda 29 yaşına kadar
  • Açıköğretim Liselerinde 29 yaşına kadar

Okulla ilişiğiniz kesildikten sonra mazeretsiz olarak lise mezunları için 3, üniversite mezunları için 2 yıl tecil hakkı vardır.

SPONSORLU BAĞLANTILAR

Askerlik Tecili İçin Gerekli Belgeler

ÜNİVERSİTE MEZUNLARI

  • 3 tane vesikalık fotoğraf
  • Nüfus cüzdanı aslı ve 4 adet fotokopisi
  • Üniversite Diplomanızın aslı ve 2 adet fotokopisi

LİSE MEZUNLARI

  • 3 tane vesikalık fotoğraf
  • Nüfus cüzdanı aslı ve 4 adet fotokopisi
  • Lise Diplomanızın aslı ve 2 adet fotokopisi

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ ÖĞRENCİLERİ

  • Ek C-2 Belgesi (Açıköğretim Liseleri İrtibat bürolarından alınacaktır)

Açıköğretim Fakültesi öğrencileri, lise öğrencileri ve üniversiteler için askerlik tecil işlemleri, okulunuz tarafından yapılmaktadır. Sizin herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

SPONSORLU BAĞLANTILAR

Askerlik Nasıl Tecil Edilir – Ertelenir?

Yukarıdaki belgelerle birlikte yakınınızdaki bir askerlik şubesine gidiyorsunuz. Askerlik şubesinde size iki adet form veriliyor ve bu formları askerlik şubesinde dolduruyorsunuz. Bu formlarda sizin kişisel ve sağlık bilgileriniz gibi bilgileri dolduruyorsunuz. Daha sonra doldurduğunuz formla beraber aile hekimine gidiyorsunuz ve muayene oluyorsunuz. Aile hekiminize bu formlara askerliğe elverişlidir yazdırmayı unutmuyorsunuz. Aile hekiminden sonra askerlik şubesine dönerek formları teslim ediyorsunuz ve yapılan bir iki prosedürden sonra askerliğiniz 2 sene tecil edilmiş oluyor.

DİKKAT:

Nüfusa kayıtlı olduğunuz yerdeki askerlik şubesine gitmeniz gerekmez. Eğer yoğun bir zamanda tecil işlemi yapacaksanız size yakın ve yoğun olmayan herhangi bir askerlik şubesinde tecil işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Celp dönemlerinde askerlik şubeleri çok yoğun olacağından tecil ettireceğiniz şubenin celp dönemi dışında olup olmadığını kontrol edin.

SPONSORLU BAĞLANTILAR

SIKÇA SORULAN SORULAR

Asker Kaçağı Üniversiteye Kayıt Yapabilir mi: Yoklama kaçağı olsun, bakaya olsun 29 yaş sınırını geçmediği sürece üniversiteye kayıt hakkı kazananlar, askerliklerini tecil edip, üniversiteye kayıt olabilirler.

Asker kaçağı yüksek lisans yapabilir mi? Yapabilir. Yüksek lisansa hak kazandığınızda askerlik şubesine gidip tecilinizi yapıyorsunuz.

Lise Bittikten Sonra Tecil Süresi: Liseden mezun olduğunuzda eğer yaşınız 20’den küçükse 20 yaşından sonra 3 yıl tecil hakkınız, 20’den büyükse mezuniyetten sonra 3 yıl tecil hakkınız oluyor. (29 yaş sınırı)

Üniversite Bittikten Sonra Tecil Süresi: Üniversite mezunları askerliklerini 2 yıl tecil edebilirler. (29 yaş sınırı)

Yüksek lisans Tecil Yaş Sınırı: Yüksek lisans öğrencileri askerliklerini 35 yaşına kadar tecil edebilirler.

Yüksek Lisans Askerlik Tecil: Bir lisans bölümünden mezun olmuş kişiler, yüksek lisans programına kayıt olmaları durumunda askerliklerini 35 yaşına kadar tecil edebilirler.

İkinci Üniversite Askerlik Tecil: Bir lisans bölümünden mezun olmuş kişiler, ikinci bir üniversiteye kayıt olursa artık askerlikleri tecil edilmez.

35C ÖĞRENCİ EYT Nedir: Açık öğretim Lisesi öğrencisi olduğunuz için askerliğiniz tecil edilmiştir demektir.

Askerlik Tecil Ettirme Yolları: Askerliğinizi eğitim yolu ile, sağlık nedeni ile, yurt dışında çalışıyor olmanız nedeni ile tecil edebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (445 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 4,85. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Kimler Neler Demiş?

881 Yorum - "Askerlik Tecil Ettirme İşlemleri"

Bildir
avatar
Emir
Ziyaretçi
Emir

Açık Liseden 2 ay önce diplomamı aldım 95 dogumluyum askerlik tecili yapabilirmuyum son gün 31 aralık

gökhan
Ziyaretçi
gökhan

Merhaba lar ben ortaokul okuyorum askerligimi tecil edebilirmiyim

Sinan
Ziyaretçi
Sinan

Ben liseyi bitirdim dikey geçiş hakkını kullandım2 yıllık elektrik bölümüne kaydoldum 1 sene okudum sonra okulu bıraktım memlekete döndüm ustunden 2 sene geçti geçenlerde askerlik şubesine gitim tecil ettirmek için öğrenci gorunuyorum öyle söylediler şimdide e devletten baktım celp dönemi yazıyor okula da gitmiyorum şuanda tecil hakkım var mı askerlik şubesine gitsem tecil ettirebiliyormuyum

Hakankoç
Ziyaretçi
Hakankoç

Birisi acil yardımcı olabilir mi ek c2 belgem elimde var üniversite güz harçımı yatırmadım ama üniversite kaydım var elimde bu şekilde 29yaşına kadar tecil etmek zorundalar değil mi güz dönemini yatıramadım ama bahar dönemini yatırıcam tecilim 31aralıkta bitiyor bahar dönemi harcında 30ocakta sorun sıkıntı yaşar mıyım

Seko
Ziyaretçi
Seko

Aynı sorunu ben de yasiyorum bilen biri adam akıllli cevap verebilir mi lutfen??

Ali Kasapoğlu
Ziyaretçi
Ali Kasapoğlu

Askerlegimi tecil edicem son gün ne zaman bilen varmı

Mert
Ziyaretçi
Mert

Askerlik icin ocak ayının ilk haftası şube ye giderek tecil ettirebilirsin.

Emirhan
Ziyaretçi
Emirhan

Açık liseden 2 ay önce diplomamı aldım askerlik şubesine gittim son günün 31 aralık oldugu için diplomamıda yanında getirdim 95 dogumluyum ordaki kadın tecil ettiremezsin dedi anlam veremedim sebebi nedir

selam
Ziyaretçi
selam

yaş 29 olmadı henüz 2. lisansa başladım 29 olmama 3 sene var daha tecil olmuyormu yahu 29 yas 1 uni içinmi geçerli ???

Abdullahhh
Ziyaretçi
Abdullahhh

Ben universiden kayıt sildiridim 2 yıl tecil ettiler. Sonra tecil bitince muayene oldum ve şimdi lise diploması ile tecil yapabiliriz miyim .. acil

Mustafa
Ziyaretçi
Mustafa

10.02.1994 doğumluyum askerlik yapmak istemiyorum bedelli askerlik yapmak istiyorum nu anlamda 2017 lisans i bitireceğim sonrasinda yüksek lisans yapmayı düşünüyorum yüksek lisansa ne zamn naslamam gerekiyor ki bedelli askerlik için

Soner
Ziyaretçi
Soner

10.02.1994 doğumluyum 2013 yılında 3 senelik tecil ettirdim. Aralık’ın sonunda bitiyor ygs e girmek istiyorum. Tecil hakkım var mı?

wpDiscuz
İletişim Site yönetimine söylemek istedikleriniz...
Künye Sitemiz künyesi ...
Reklam Ver Reklam vermek için buraya ...
Gizlilik Politikası burokrasi.com.tr gizlilik sözleşmesi