Askerlik Tecil Ettirme İşlemleri

1111 sayılı Askerlik Kanunu‘na göre askerlik tecil ettirme; Lise mezunu askerlik tecil, üniversite mezunu askerlik tecil, aöf öğrencileri askerlik tecil, aöl öğrencileri askerlik tecil ve yüksek lisans askerlik tecil işlemleri.

ASKERLİK TECİL ŞARTLARI

Lise veya dengi okullar ile fakülte ve yüksekokullarda öğrenim görenlerin askerlikleri, 29 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya veya ilişikleri kesilinceye kadar ertelenir.

Askerliğinizi tecil edebilmeniz için

  • Lise yada üniversite öğrencisi olmanız veya mezun olmanız
  • 29 yaşından küçük olmanız

gerekmektedir. Okulla ilişiğiniz kesildikten sonra mazeretsiz olarak lise mezunları için 3, üniversite mezunları için 2 yıl tecil hakkı vardır.

ASKERLİK TECİL İÇİN GEREKLİ BELGELER

  • 3 tane vesikalık fotoğraf
  • Nüfus cüzdanı aslı ve 4 adet fotokopisi
  • Diplomanızın aslı ve 2 adet fotokopisi
  • AÖL öğrencileri için Ek-C2 Belgesi (Açıköğretim irtibat bürolarından alınıyor)
Askerliğinizi tecil edebilmeniz için yukarıdaki belgeleri hazırlamanız gerekmektedir. Eksik evrak götürmeniz durumunda askerliğiniz tecil edilmez.

ASKERLİK NASIL TECİL EDİLİR?

Lise Mezunu Askerlik Erteleme:

Lise mezunları askerliğini tecil edebilmek için 3 adet vesikalık fotoğraf, nüfus cüzdanının aslı ile 4 adet fotokopisi ve lise diplomasının aslı ve 2 adet fotokopisi ile en yakın askerlik şubesine giderek askerliklerini mezuniyet tarihinden sonra 3 yıl tecil ediyorlar.

Askerlik şubesinde size iki adet form veriliyor ve bu formları askerlik şubesinde dolduruyorsunuz. Bu formlarda sizin kişisel ve sağlık bilgileriniz gibi bilgileri dolduruyorsunuz. Daha sonra doldurduğunuz formla beraber aile hekimine gidiyorsunuz ve muayene oluyorsunuz. Aile hekiminize bu formlara askerliğe elverişlidir yazdırmayı unutmuyorsunuz. Aile hekiminden sonra askerlik şubesine dönerek formları teslim ediyorsunuz ve yapılan bir iki prosedürden sonra askerliğiniz 2 sene tecil edilmiş oluyor.

Üniversite Mezunu Askerlik Tecil

Lise mezunları askerliğini nasıl tecil ediyorsa aynısı üniversite mezunları için de geçerlidir. Üniversite mezunları mezuniyet tarihinden sonra 2 yıl mazeretsiz olarak askerliklerini tecil edebilir.

Açık Öğretim Lisesi (AÖL) Askerlik Tecil (Öğrenciler)

Okuduğunuz okuldan alacağınız ek c2 belgesi ile askerlik şubesine giderek askerliğinizi tecil edebilirsiniz. Askerliğiniz okuduğunuz süre boyunca 29 yaşına kadar tecil edilir.

Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) Askerlik Tecil (Öğrenciler)

Askerliğini tecil etmek isteyen AÖF öğrencileri, aöf irtibat bürolarından alacakları ek c2 belgeleri ile beraber askerliklerini tecil edebilirler. Askerliğiniz okuduğunuz süre boyunca 29 yaşına kadar tecil edilir.

Yüksek Lisans Askerlik Tecil

Yüksek lisans öğrencilerinin askerlikleri okudukları sürece 35 yaşına kadar tecil edilir. Yüksek lisans yapılan üniversiteden alacağınız öğrenci belgesi ile askerliğinizi tecil edebilirsiniz.

DİKKAT:

Nüfusa kayıtlı olduğunuz yerdeki askerlik şubesine gitmeniz gerekmez. Eğer yoğun bir zamanda tecil işlemi yapacaksanız size yakın ve yoğun olmayan herhangi bir askerlik şubesinde tecil işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Celp dönemlerinde askerlik şubeleri çok yoğun olacağından tecil ettireceğiniz şubenin celp dönemi dışında olup olmadığını kontrol edin.
Halil İbrahim Garbetoğlu

Halil İbrahim Garbetoğlu

İnşaat Mühendisi , Garbetoğlu Mimarlık Mühendislik
#Statik Proje#İmar#Php#Html5#CSS3#Outdoor Sporları#Boks

Hayatın kısa bir özeti.
Halil İbrahim Garbetoğlu

Yazarın Son Yazıları Halil İbrahim Garbetoğlu (Hepsini Gör)1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız6 Yıldız7 Yıldız8 Yıldız9 Yıldız10 Yıldız (18 Kişi oy verdi, 10 üzerinden ortalama puan: 8,50. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Kimler Neler Demiş?

1308 Yorum - "Askerlik Tecil Ettirme İşlemleri"

Bildir
Cem
Selam, arkadaşlar. Ben 19 yaşımdayım. Bu sene AÖL kayıt oldum. Askerliğimi tecil ettirdim. Fakat, bu senenin sınavlarına girmeyeceğim. (Toplam 3 dönem, çeşitli sebeplerden dolayı girmeyi düşünmüyorum.) Şuan da 1. ve 2. dönemim aktif. 3. dönem kaydımı da yenileteceğim. Benim dönemim 12’yi geçerse ve 12 dönem boyunca hiç aksatmadan aktif bir şekilde kaydımı yeniletirsem, 29 yaşına kadar tecil hakkım bulunuyor mu? Örneğin; 23 yaşımda 12 dönemi geçtiysem, bunu 15. dönemde de erteletebilir miyim? Halk Eğitim Bürosu hiç aksatmadan kaydımı yeniletirsem, tecil hakkımın olduğunu, daha doğrusu yasal açıdan bu hakka sahip olduğumu belirtti. Ayrıca her sene 3 sınıva girmek yerine, 1 ya… Read more »
ozan taş

cem selamlar, bu şekilde idare edemezsin. belli bir yaştan sonra sınıf tekrar sayısına bakarak, tecilini bozabilirler. daha sağlıklı bir tecil için tarafıma ulaşabilrsin

mahmut

1994 Doğumluyum 2013 lise mezunuyum askerlık tecıl ettırdım 3 yıl 2016 sonunda bıttı şuanda bırdaha tecıl ettırme hakkım varmıdır

ozan taş

okumuyorsanız tekrar tecil hakkınız bulunmuyor. Bunun tek bir yolu var. yardımcı olabilirim.

kıvanç

21 yaşındayım açık lisede okuyorum bu sene içinde mezun oluyorum mezun olduktan sonra tecil hakkım var mı ?

ozan taş

sene kaybın var mı kıvanç?

Anonim

2015 te liseden mezun oldum açıkogretıme kayıt oldum 97 doğumluyum bu sene yeniden Üniversiteye yazılıcam aynı zamanda da bı işletmede sigortalı calısıyorum ama açıkogretıme kaydım suan pasif Üniversite kayıt dönemine kadar herhangi bir problem olur mu tecilim ne kadar gecerlidir

Mehmet

Sorun olmaz. Siz 2018 yılına kadar zaten tecil edebiliyorsunuz,

tarık

şubat 2015 tarihinden bu yana kaçak durumdayım. yaşım şuan 27. tekrar üniversite kaydımı yaptırırsam 29 yaşına kadar tecil yaptırabilirmiyim? yarın son gün açık öğretim kaydı için lütfen yardım..

ozan taş

tarık bey sizin probleminizi ben çözebilirim. bana ulaşın

Anonim

e devlet üzerinden alınan öğrenci belgesi ile tecil mümkünmü

Müslüm

2009 da orgun liseye kaydoldum 2011 de biraktm 2015de acik liseye kaydoldum 1 yil 1 yil 2 defa tecil uzattim suanda donemim aktif ve 7 donemim ve sinavlara giriyorum askerlik tecilim 31.12.2017de bitcek tekrar tecil uzata biliyormuyum ?

Müslüm

Acilllll

Onur

Durumun aktif oldugu sürece 29 yaşına kadar 1 yıl 1 yıl tecil ettirebilirsin

Anonim

93 doğumluyum 2016 nın 12 ayında tecilim bitti önlisans mezunuyum bitirdikten sonra 2 yıl tecil ettirmiştim muayenemi oldum sülüs tarihi 5 ayın 2 sinde baslıyor tekrardan tecil hakkım varmı yaptırabilirmiyim ?

semih

92 liyim 2 yıllık meslek yuksek okula kaydımı yaptırdım askerlığım burdan 2020 yılana kadar ertelendı.simdi bahar donemı geldı kayıt yenılemede gözukuyorum ama yenıleme işlemini yaptırmayı dusunmuyorum yanı sene sonunda tekrardan yaptırmak ıstıyorum tecilim bozulur mu ? 2. universite olarakta acıktan 2 yıllık okuyorum onunda aynı sekılde bahar donemınde kayıt yenılemede.zaten normal unıversıtemı sıldırıp acıktan devam etmek istiyorum ama acığında kayıt yenılemesıne sene sonunda tekrardan yapmak ıstıyorum sınavlara şuan gidemediğim için. tecilim bozulur mu yoksa sene sonuna kadar bı sorun olmaz mı ?

Anonim

97 liyim asker kaçağı gözüküyorum ama açık lisede öğrenci durumum aktif tecil zamanı geçmiş ne yapmalıyım

Ugur

En yakın zamanda ekc2 öğrenci belgesi al halk eğitim merkezinde şubeye gotur

Müslüm

Detaylı bilgi için askerlik subesini ara 😉

Emre

Merhaba arkadaslar 2010 liseden 2013 te yuksek okuldan mezun oldum. Hic tecil hakkimi kullanmadim. Bu gune jdar askerligim muafti suan degil. Suan acik ogretim okuyorum ancak ozel bi durumdan bana Ek-c2 belgesi vermiyorlar. Kullanmadigim tecil haklarimi simdi kullanabilirmiyim?

Anonim

2.dönem aöl kayıt yenilemesi yaptıramadım 97 doğumluyum bişey yaptırmam gerekir mi

Anonim

Merhaba aöf Bahar dönemi harç yatırmayınca tecil iptal oluyor mu hemen güz dönemi yatırmayı düşünüyorum 1.yarıyıl henüz 21 yaş.

Anonim

şuan aynı durumdayım bende araştırıyorum bilen arkadaşlar yardımcı olursalar sevınırım.

Emir

Hic bisey olmaz dert etme acik lise okuyom ben tecil ettrmeyi unutmustum yerim belli oldu teslim olcakmisim ama okuyorum dedim tecil ettrdm bu senede ama kardesim sen yinede aktif et durumunu bidahki donem

Anonim

Tesekkur ederim.

Anonim

Lise okuyorum yoklama kacagı durumuna dıstum tecil ederler mı ?

Emir

Buyuk ihtimalle sorun etmezler subeyi ara sor kardesim

Anonim

Yardım edin lütfen..

Düz liseden mezun oldum 3 yıl tecil ettirdim şimdi tecil bitti. Ama şimdide mesleki açık öğretim okuyorum öğrenci durumum aktif ne yapacam tecil ettirmek için

Ugur

Büyük ihtimalle tecil etmezler

Emir 1

Yapabileceğim bsy yokmu

Emir

Liseyi bitirdgin icin belki sorun edebiler buda %80 ihtimal ama subeyi ara korkma sor durumunu anlat sonucta sna cvap verebilmek ve senin sorunu cozmk icin para aliyolr subeyi ara sor yarin sabah.

Anonim

Teşekkür ederim abi

Resul

Aöf lisede okuyorum donemim 7 ama aof muduru 12 doneme kdr ekc2 alabiliyosun dedi dogrumudur ?

Ugur

Dönem şartı kalktı artık. Öğrenciliğim devam ettiği sürece durumun aktif olduğu sürece tecil ettirirseniz 29 yaşına kadar

Anonim

25 Yaşındayım ön lisanstan 2 yıl okudum üzerine 4 yıla tamamlamak için kamu yönetimini seçtim. Ama 4 yıldır okuyorum okulu bitiremedim. Askerlik tescil 12.12.2017 son diyor ne yapmalıyım.
Eğitime devam edebilmem için DGS sınavını şart koşuyorlar sınava girip kazanırsam okuya biliyorum. Kazanamazsam tescil edilemiyor mu ? Ne Yapmam Gerekiyor.

Müslüm

Açık lise okuyorum 23 yasindayim 5 gun once Evlendim 2017ye kdr tecil hakkm var okudugum surece evliyimde bu tecile yansirmi tecil ederlermi liseyi disardan okusam acill. ( 1 yil 1yil 2 defa tecil ettrdim)

Müslüm

ACIL YARDIM ARKADASLAR

Onur

Kaydını yenile öğrenimine devam ettiğin sürece 29 yaşına kadar erteletebilirsin

Müslüm

Kardesim 2 yil tecil ettirdim 1 yil 1yil 2017nin sonunda tecilim bitiyo sene yine ekc2 goturcm uzatcaklar dimi

Onur

Evet aynen öyle

Nunam

Açık lise okuyorum yaşim 22 Durumum aktif donemim 7 bundan once 1 yil 1 yil tecil ettirdim 2 defa kac doneme kadar liseden 1 yil 1 yil tecil edebiliyorum .

Onur

Dönem şartı yok. Öğrencilik durumun aktif oldugu sürece 29 yaşına kadar erteletebilirsin

metin

Merhabalar liseden mezun olunca askerliğimi 3 yıl tecıl ettmıştım. 29.09.2010 da AOF e kayıt oldum (4.yıllık) 3. yıl tecil hakkım bitmişti ve 2 yıl tekrar tecıl ettırdım okulum bitmedi şuan 3. sınıftayım ve tecil sürem 31.12.2017 de bitıyor. Tecil ettirme hakkım bulunuyor mu? 7 yılı geçtiği için öğrenci haklarından yararlanamıyormuşum belgesi verilmıyor diye duydum. Tecil ettirme durumum nedir yardımcı olursanız sevnirim.

annoonnmm

Merhabalara 1991 Doğumluyum 2010da Liseden mezun oldum sonrasında 2 yıllık üniversiteye basladım tecil için askerlık subesıne gıttıgımde azemi öğrenım durumunuz dolmustur diye tecil yapmadılar.Ne yapabilirim yardımcı olabılırmsnz

cem

Merhaba, ben liseyi bitirince tecil işlemini gerçekleştirmiştim, sonra üniversiteyi kazanıp yeni mezun oldum. Bir daha tecil hakkım var mı yoksa liseden sonra tecil yaptıgım için direkt askere mi gitmem gerekiyor?

Anonim

Merhabalar İki yıllık aöf de 4. Yılım ve hiç ders gecemedim dönem hakkım bu sene bitiyor askerliği tekrar tecil ettirebilir miyim

İsmail

Selam arkadaşlar ben 25 yaşındayım ve hiç tecil yapmadım 5 yıldır da yoklama kaçağıyım açıköğretime Yen’i kayıt oldum askerlik şubesine korkudan gidemiyorum tecil yapmazlar diye-:) sizce ne olur tecil yaparlarmı?

Anonim

durumunu ogrenmek için telefon acıp tc kimlik numarası ile memurlara sorabilirsin subeye gitmeden..

Kadir sevim

Merhaba
Öncelikle ön lisans ardından açık öğretimden lisansa tamamladım 29.06.2015 tarihinde mezun oldum mezuniyet sonrası tecil hakkım 27.06.2017 de doluyor şuan için Tecil durumumu nasıl uzatabilirim öğrendiklerim alese sınavlarına girmem yüksek lisans yapmam detaylı olarak bunları bu dönemde nasıl yapabilirim yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum 15.08.1991 doğum tarihim

Emre

Suan aaker kacagiym yuksek lisansa basvurdum ckti ama tezsiz ypabliorum o yuzden de parali brz pahali askerligin tecil olmasi icin sirf bnu yapiorum baska bir yoku var mi tecil edebilmem icin

Anonim

merhaba ben acık lısede okuyorum ve tecılım 31.12.2017 tarıhınde bıtıyor.o zaman gelınce benım donemım 14 fılan olucak tekrar tecıl edebılırmıyım ve seneyede mezun olucam

anne

oğlum lise mezunu 10 yıl futbol oynadı lisansı var.sakatlığından dolayı futbola ara vermişti fitness hocalığı yapıyordu ..iyileşince bu sene tekrar futbola başlıyor asker tecil tarihi 31.12 2017 acaba tekrar tecil süresini uzatabilirmi….

Anonim

Hocam beni liseden gecen sene mezun oldum 1 yil bekledim suan tecil ettirebiliyor muyum uniye hazirlaniyorum

tanju

26.11.1988 doğumluyum. 4 yıllık lisans programından 13.12.2016 tarihinde mezun oldum. 29 yaşı geçmesine rağmen 2 yıl tecil edebiliyormuyum askerliğimi?
teşekkür ederim

Anonim

Arkadaşlar herkese selam. İzninizle bir husus hakkında sizlerden bilgi almak istiyorum. Bankada çalışıyorum. Bankam Ağustos 2018 tarihine kadar askerliğimi tecil ettirmiş bulunmakta. Söz konusu bankadan çıktığımda Yüksek Lisansa başvurmaksızın sizce tecilim devam eder mi ?
Aklım almıyor devam edeceğine. Büyük ihtimal kurumdan ilişiğimi kesince tecilimin de yanıyordur. Ancak merakım baskın çıktığı için yazmak durumunda kaldım.
Bilgisi olan arkadaşlar yazabilirse sevinirim.
Saygılar

Anonim

Arkadaşlar herkese iyi günler yoklama kaçağıyım ve yurtdışındayım yoklama kaçağıyla ilgili hiçbir işlem yapmadan Türkiyeye dönerken havaalanında sıkıntı yaşar mıyım?

UFUK

Açık lise okuyorum 2 sene tecil ettirdim 6 donemim.Borcum var cok yuklu. Donemim aktif. Okudugum surece kac yasina kadr tecil hakkim var suan yasim 22 .6 7 sene okusam acik lise durumum aktif olsa donemim ne olursa olsun tecil edebiliyomuyum okudugum surece ACILLLLLLL

Onur

Dönemin aktif ise 29 yasına kadar tecil ettirebilirsin

Anonim

Merhaba arkadaşlar açık ö ğ retim ü grencisiyim 12 dnmdym belgede öğrencilik hak var yazar 2017 1 dünemi pasif 2 dünemi aktif 30 tl bankaya yardımm tecil ettirebirmym
acil

Anonim

Ben 93 doğumluyum ve şimdiye kadar her hangi tecil işlememi yapmadım anlayacağınız yoklama kaçağıydım ben 2010 aol kayıt oldum toplam 4 sınav girdim dün kayıt yenileme yaptım ve c2 de öğrenci hakkı vardır 5 dönem yazıyor Aceba tecil hakkım var mı ?

Musa

Bu c2 belgesi nedir nerden alınır

Onur

Ekc2 belgesi öğrenci oldugunu gösteren belgedir askerlik şubesine götürmen gerekir hemen. Kayıtlı oldugun okuldan alırsın

Anonim

merhaba ben unıversıte okuyorum ama suanda bırakmak zorundayım lıseyı acık ogretımden bıtırdım askerlıgımı tecıl ettırdım daha snra unıversıteyı kazandım sımdıde unıversıteyı bırakıcam bıraktıgımda benı askere alırlarmı yoksa tecil hakkın varmı acil yardımcı olurmusunuz

Anonim

96 dogumlugum polısler cevırdı yoklama kacagı oldugum cıktı yınede tecıl etme hakım varmıdır

Onur

Öğrenciysen ve öğrencilik durumun aktifse yani devam ediyorsa tecil ettirirsin. Belki para cezası alabilirsin

oguz

S.a arkadaslar kaydimi bugun yenilettim daha tecil ettiremedim bi sikinti olur mu

Salih

Bugün tecil için son günüm 2 gündür açık lise kayıt yenıleme yapmaya çalısıyorum ama sıstem Türkiye genelinde kapalı gorundugu ıcın kayıt yenıleme yapamıyorum. Daha doğrusu yapamıyorlar. Bunu mazeret gosterıp cezayı odememe gibi bi şansım varmı ? Elimden gelen bırşey yok sonuçta

Onur

Mesleki açık lise mi normal düz açık lise mi?

Acill

93 dogumluyum lisem 2016 da bitti diplomam ile tecil etme hakkim bulunuyormu

hüseyin

tecil 17 şubat 2017de bittiyo en geç ne zaman tecil ettirebilirim.

özgür

Arkadaslar tecil suremin dolduguna dair belge dun elime ulasti fakat calistigim icin aksam aldim ve surenin 29 01 2017 tarihinin son oldugu yaziyor fakat hafta sonuna denk geliyor yani pazartesi islemleri yapmam mumkun mu?

Onur

Pazartesi hemen git götür tecil belgeni kardeşim

oguz

S.a arkadaslar acik lise okuyorum 22 yasindayim 11.donemdeyim en son kaydimi yeniledim ama sinava gitemedim simdiki kayit yenilemeyi bekliyorum yeniledikden sonra tecil ettirebilirmiyim acil cevap bekliyorum tesekkurler

Anonim

edersin

Onur

En yakın zamanda halk eğitimden öğrenci tecil belgeni al askerlik şubesine götür daha fazla gecikme. Açık lise öğrencilerinin normalde tecil hakkı var ama askerlik şubesi ister kabul ediyor ister etmiyor

Zekeriya

techil etme süresi kac gun

Onur

Ayın 29una kadar. Ama 28 ve 29u hafta sonuna denk geliyor yani bugün sondu sanırım

Zekeriya

techil etme süresi kac gun bilen arkadaşlar acil yardım

Tolga

Merhaba Onur bey;
Ben 1 yıl tecil ettirmiştim ve 2016 aralığın son günü bitti tecilim. Tekrar tecil yaptırmam için ne yapmam lazım ve tecilin son günü ne zaman celp dönemine girse bile tecil ettirebilirmiyim

oguz

S.a arkadaslar 1994 dogumluyum acik lise okuyorum en son kaydimi yenilettim ama sinava giremedim kayit yenilemeyi bekliyorum ettirebilirmiyim bi aikinti olur mu

oguz

S.a arkadaslar 1994 dogumluyum acik lise okuyorum 11.donemdeyim en son kaydimi yeniledim ama sinava giremedim simdi kayit yenilemeyi bekliyorum tecil ettirebilirmiyim sikinti olur mu?

Onur

Onur Gulcu faceden ekle profil resmi yok

Anonim

Merhaba arkadaşlar aöl de 1. dönem kaydimi yapmadim
2. dönem kaydimi yapsam tecil ettirebiliyomuyuz
e devletten baktim 04.02.2017 ye kadar görünüyo

Anonim

Normalde tecilin ne zaman sondu bende 2.donemin kaydini yeniletemedim tecilim 31.12.2017 ye kadar bisey olurmi

Ugur

Halk eğitim merkezinden tecil için öğrenci belgeni alıp şubeye götürmen lazım ama sanırım bugün son gün. Tecil edip etmeme kararı askerlik şubesinde

Yunus

Tecil ettirmesine rağmen e devlette tecili güncellenmeyen varmı

Resul

Yogunlukta. Dolayi tecil guncelenmemistir ama istersen subeyi ara sor ?

Yunus

Önce yıl sonuna kadar yapılmış gözüktü bir gün sonra eski haline döndü anlamadım şube yi aradım sıkıntı yok dedi ama…

Resul

E devlete gec dusuyo sube sıkıntı yok dediyse sorun yok zaten okul okudugun surece alamazlar

Anonim

bu ayın 29 kadar tecil olmam yada muayene olmam lazımmış okul kayıtları da şubatta başlıyormuş bi sıkıntı olur mu ?

Anonim

Kayitlar 3 subata kadar devam ediyor kkayit yaptirabilirsin kanka

Anonim

Verilen zamana riayet etmeniz daha iyi olur.

Anonim

bu gün gittim ama kayıtlar daha başlamamış 8 şubatta başlıyormuş sanırım ve benim tecil olmam lazım farklı problemlerim var

Resul

Teslim olacagin birlik belli olsa bile tecil hakkin var okuluna kayt ol git tecil ettir .

1 2 3 19
wpDiscuz