Askerlik Tecil Ettirme İşlemleri

Bu makalede 1111 sayılı askerlik kanununa göre lise mezunu ve üniversite mezunları ile lise veya dengi okullar ile fakülte ve yüksekokullarda öğrenim gören öğrencilerin askerlik tecil ettirme işlemleri kapsamlı bir şekilde anlatılmaktadır.

Askerlik Tecil Ettirme İşlemleri

Askerlik Tecil için Gerekli Belgeler

  • 3 adet vesikalık fotoğraf
  • Nüfus cüzdanı aslı ve 4 adet fotokopisi
  • Diplomanızın aslı ve 2 adet fotokopisi
  • Ek-C2 Belgesi (AÖL ve AÖF öğrencileri için) (Açıköğretim irtibat bürolarından alınıyor)

Askerlik Tecil Süreleri

Lise veya dengi okullar ile fakülte ve yüksekokullarda öğrenim görenlerin askerlikleri, 29 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya veya okullarından ilişikleri kesilinceye kadar ertelenir. Yüksek lisans eğitimine devam eden öğrencilerin askerlikleri ise 35 yaşına kadar tecil edilebilmektedir.

Mezun durumundaki öğrencilerin askerlikleri; mezuniyet tarihleri dikkate alınarak lise mezunları için 3 yıl, üniversite mezunları için 2 yıl olmak üzere tecil edilir. Askerlik çağına girmeden önce lise veya dengi okullar yahut yüksekokullardan mezun olanlar ile fakülte veya yüksekokuldan ilişiği kesilenlerin ertelemeleri, askerlik çağına girdikleri yıldan itibaren başlar.

Tecil İşlemleri

Lise Mezunları

Lise mezunları, askerlik çağına girdikleri yıldan itibaren başlamak üzere 3 yıl süre ile askerliklerini tecil edebilir. Yukarıda yazılı belgelerle askerlik şubesine başvurarak tecil işlemlerinizi yapabilirsiniz. Lise mezunu olarak tecilinizi yaparken askerlik yoklamanızı da yaptırmanız gerekmektedir. Eğer yoklamanızı yaptırmamışsanız detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Üniversite Mezunları

Üniversite mezunları mezuniyet tarihi baz alınmak üzere 2 ay içerisinde askerlik tecil işlemlerini yapmak durumundadır. 2 ay içerisinde tecil işlemlerini yaptırmayan öğrenciler yoklama kaçağı durumuna düşmekte ve idari para cezası ile karşı karşıya kalmaktadır. Asker kaçağı para cezaları hakkında detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz. Tecil işlemleri için yukarıdaki belgelerle beraber askerlik şubesine başvurarak askerliğinizi mezuniyet tarihi baz alınarak 2 yıl süre ile tecil edebilirsiniz.

Öğrencilerin Tecil İşlemleri

Askerlik çağına gelmiş ve Lise veya dengi okullar ile fakülte ve yüksekokullarda öğrenim görenlerin askerlik tecil işlemleri okudukları okullar tarafından yapılmaktadır. Bunun tek istisnası AÖL ve AÖF‘dir. Eğer açıköğretim lisesinde veya açıköğretim fakültesinde öğrenim görüyorsanız; irtibat bürolarından alacağınız ek-c2 belgeniz ve yukarıda sayılı belgelerle beraber ikametgahınızın bağlı bulunduğu yerdeki askerlik şubesine giderek tecil işlemlerini yapıyorsunuz. Askerliğinizi tecil edebilmeniz için öğrencilik durumunuz aktif olmalıdır.

Yüksek lisans öğrencileri

Yüksek lisans öğrencileri askerliklerini öğrenci belgeleri ile beraber 35 yaşını geçmemek üzere tecil edebilmektedir. Askerlik yoklaması zorunluluğu yüksek lisans öğrencileri için de geçerlidir. Eğer yoklamanızı yaptırmamışsanız yukarıdaki yoklama sayfasını ziyaret ediniz.

Önemli
Askerlik tecil işleminin ikametgahın bulunduğu yerdeki askerlik şubesinde yapılması gerekmez. Askerlik şubeleri kendi celp dönemlerinde yoğun olduğundan, tecil tarihiniz yoğun dönemlere denk geliyorsa yoğun olmayan farklı bir askerlik şubesinde tecil işlemlerinizi yapabilirsiniz.

UYARI:
Sayfamıza gelen yorumların soru ağırlıklı olması ve sürekli tekrar eden sorulardan oluşması sitemiz ziyaretçilerinin kaliteli bilgiye ulaşmasını engellediği için askerlik tecili ile ilgili sorularınızı ayrı bir sayfaya taşıdık. Bu sayfada yalnızca bilgi ağırlıklı ve deneyimlerinizi içeren yorumlar onaylanacaktır. Sorularınızı ise buradan sorabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

1467 Yorum - "Askerlik Tecil Ettirme İşlemleri"

Bildir
avatar
Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Liseden 3 sene once mezun oldum universiteye gitmedim iş hayatina atıldım askerlik cağındayım nasıl tecil ettiririm.(yoksa 2 ay sonra askere alacaklar)

Soner
Ziyaretçi
Soner

Merhaba ,İyi günler…Ben iki önlisans bölümü bitirdim şimdi DGS ile kazandığım taktirde ben bu arada yoklama kaçağı durumunda gözüküyorum..Tecil ettirebiliyor muyum?Teşekkürler..

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Arkadaşlar, milli savunma bakanlığının web sayfasında bir şey okudum tecil ile ilgili bu linkten bakabilirsiniz, acaba doğru mu anladım ? http://www2.msb.gov.tr/Askeralma/icerik/sevk-tehiri-islemleri lisans ve yükseklisans mezuniyetten sonraki tecil hakkını 35 yaşını doldurana kadar kullana bilir yazıyor.. 29 ile ilgili bir şey yok.. Eskiden 29 du lisans mezunları için değiştimi acaba bir bilginiz var mı ?

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Sevk tarihim kasim 2017 universiteyi bitirdim tecil etmeden son muayene oldum kasimda askere gidecem 97 dogumluyum askerlik yerim aciklanmadi tecil edebilirmiyim

ahmet
Ziyaretçi
ahmet

liseden bu sene mezun oldum istediğim bölüm olmayınca tercih yapmadım 1998 doğumluyum seneye askerliğim gelicek tekrar sınava hazırlanıyorum sanırım ocakta gelicek lise mezunları 3 yıl tecil edirme hakkı var deniyor bu doğrumu acaba

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

2014 haziran ayında liseyi bitirdim 2015 ağustos ayında askerliğimi 31.12.2019 yılına kadar tecil ettirdim.2 yıllık üniversite bu yıl bitti.Askerlik durum belgemde :Aşağıda kimliği yazılı yükümlünün öğrenciliği devam ettiği takdirde 31/12/2019 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakıncası yoktur.Öğrenciliği sona erdiği takdirde 2 ay içerisinde en yakım askerlik şubesine müracaat etmesi gerekmektedir. YAZIYOR. okulum bitti 2 ay içerisinde askerlik şubesinemi gitmeliyim? 2019 kadar tecilim var ama?

Emir
Ziyaretçi
Emir

Diplomanla zaten 2 yıl tecil hakkın bulunuyor yani hersekilde 2019un sonuna kdr tecil hakkın var subeyi ara sor detayli bilgi verecektir.

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

bu sene 2 yıllık üniversiteden mezun oldum 1 sene erteletip sınava girmeyi planlıyorum sınavı kazanırsam tekrar tecil ettirebiliyormuyum?

Müslüm
Ziyaretçi
Müslüm

Durumum aktif oldugu surece bi sıkıntı yasamayiz dimi kanunen tecil hakkim ogrenci oldugum surece dimi ?

Müslüm
Ziyaretçi
Müslüm

Acill yardimcii olumusunuz

Müslüm
Ziyaretçi
Müslüm

acik lise okuyorumm 23 yasindayim durumum aktif 2 sene 1 yil 1 yil tecil ettirmistim 2017 sonuna kdr tecilliyim suan hersenemi tecil ettrimem lazim 29 yasina kadr ?

1 2 3 100
wpDiscuz