Askerlik Tecil Ettirme İşlemleri

22.10.2014, 20:33

1111 sayılı Askerlik Kanunu‘na göre askerlik tecil ettirme; Lise mezunu askerlik tecil, üniversite mezunu askerlik tecil, aöf öğrencileri askerlik tecil, aöl öğrencileri askerlik tecil ve yüksek lisans askerlik tecil işlemleri.

ASKERLİK TECİL ŞARTLARI

Lise veya dengi okullar ile fakülte ve yüksekokullarda öğrenim görenlerin askerlikleri, 29 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya veya ilişikleri kesilinceye kadar ertelenir.

Askerliğinizi tecil edebilmeniz için

  • Lise yada üniversite öğrencisi olmanız veya mezun olmanız
  • 29 yaşından küçük olmanız

gerekmektedir. Okulla ilişiğiniz kesildikten sonra mazeretsiz olarak lise mezunları için 3, üniversite mezunları için 2 yıl tecil hakkı vardır.

ASKERLİK TECİL İÇİN GEREKLİ BELGELER

  • 3 tane vesikalık fotoğraf
  • Nüfus cüzdanı aslı ve 4 adet fotokopisi
  • Diplomanızın aslı ve 2 adet fotokopisi
  • AÖL öğrencileri için Ek-C2 Belgesi (Açıköğretim irtibat bürolarından alınıyor)

Askerliğinizi tecil edebilmeniz için yukarıdaki belgeleri hazırlamanız gerekmektedir. Eksik evrak götürmeniz durumunda askerliğiniz tecil edilmez.

ASKERLİK NASIL TECİL EDİLİR?

Lise Mezunu Askerlik Erteleme:

Lise mezunları askerliğini tecil edebilmek için 3 adet vesikalık fotoğraf, nüfus cüzdanının aslı ile 4 adet fotokopisi ve lise diplomasının aslı ve 2 adet fotokopisi ile en yakın askerlik şubesine giderek askerliklerini mezuniyet tarihinden sonra 3 yıl tecil ediyorlar.

Askerlik şubesinde size iki adet form veriliyor ve bu formları askerlik şubesinde dolduruyorsunuz. Bu formlarda sizin kişisel ve sağlık bilgileriniz gibi bilgileri dolduruyorsunuz. Daha sonra doldurduğunuz formla beraber aile hekimine gidiyorsunuz ve muayene oluyorsunuz. Aile hekiminize bu formlara askerliğe elverişlidir yazdırmayı unutmuyorsunuz. Aile hekiminden sonra askerlik şubesine dönerek formları teslim ediyorsunuz ve yapılan bir iki prosedürden sonra askerliğiniz 2 sene tecil edilmiş oluyor.

Üniversite Mezunu Askerlik Tecil

Lise mezunları askerliğini nasıl tecil ediyorsa aynısı üniversite mezunları için de geçerlidir. Üniversite mezunları mezuniyet tarihinden sonra 2 yıl mazeretsiz olarak askerliklerini tecil edebilir.

Açık Öğretim Lisesi (AÖL) Askerlik Tecil (Öğrenciler)

Okuduğunuz okuldan alacağınız ek c2 belgesi ile askerlik şubesine giderek askerliğinizi tecil edebilirsiniz. Askerliğiniz okuduğunuz süre boyunca 29 yaşına kadar tecil edilir.

Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) Askerlik Tecil (Öğrenciler)

Askerliğini tecil etmek isteyen AÖF öğrencileri, aöf irtibat bürolarından alacakları ek c2 belgeleri ile beraber askerliklerini tecil edebilirler. Askerliğiniz okuduğunuz süre boyunca 29 yaşına kadar tecil edilir.

Yüksek Lisans Askerlik Tecil

Yüksek lisans öğrencilerinin askerlikleri okudukları sürece 35 yaşına kadar tecil edilir. Yüksek lisans yapılan üniversiteden alacağınız öğrenci belgesi ile askerliğinizi tecil edebilirsiniz.

DİKKAT:

Nüfusa kayıtlı olduğunuz yerdeki askerlik şubesine gitmeniz gerekmez. Eğer yoğun bir zamanda tecil işlemi yapacaksanız size yakın ve yoğun olmayan herhangi bir askerlik şubesinde tecil işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Celp dönemlerinde askerlik şubeleri çok yoğun olacağından tecil ettireceğiniz şubenin celp dönemi dışında olup olmadığını kontrol edin.1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız6 Yıldız7 Yıldız8 Yıldız9 Yıldız10 Yıldız (18 Kişi oy verdi, 10 üzerinden ortalama puan: 8,50. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Kimler Neler Demiş?

1385 Yorum - "Askerlik Tecil Ettirme İşlemleri"

Bildir
Anonim

bende tecil ettirdim haftaya perşembeye kadar beli olur

acil cevap lütfen

94 doğumluyum iki yıllık üniversitede 4. yılım okulu bitirmeden atacaklar 2018 e kadar okulun vermiş olduğu tecil var ben simdi atılınca lise mezunu olarak gözükeceğim için tekrar tecil yapabilecek miyim? lütfen bilgili birisi dönsün.

Anonim

Düztabanım ve fmf hastasıyım şuan lise okuyorum ygs için tecil ettirmeyi istiyorum fakat ben bunları forma yazarsam muaf mı olurum yoksa tecil ederler sonra mı bakarlar muaf olup olmayacağıma askere gitmeyi istiyorum fakat sağlık hekimim hastalığımı biliyor forma yok diye yazsam muayenede çıkacak hastalığım ne yapmalıyım

kadir

Merhaba arkadaslar ilk defa tecil yaptırmak icin ekc 2 alıp gittim askerlik subesine yalnız pasif falan diyip kabul etmedi memlektimdeki askeri subeden onay alınması lazımmış lütfen yardımcı olun.

kadir

Ne yapmam lazım

kadir

merhaba ben aöl kayıtlı suan durumum aktif ama tecil isleme icin gittim bana pasif görünüyosun dedi sınavların bazılarına girmedigim icin .

Anonim

Ben AOL okuyorum tecil için ekc2 aldım tecil yapacam okul bittikten sonra diploma ile 3 yıl tecil yapabiliyormuyum tekrar yardımcı olursanız sevinirim

Onur

Yapabilirsin heralde

Tolga

gençler ekc2 yani tecil belgesini kaybettim tekrar nasıl alabilirim ?

Emir 1

Merhabaa acil yardım edin lütfen ne olur

2.lise okuyorum açık lise okuyorum şuan öğrenci durumum aktif ama askerlik şubesi tecil etmiyor

Onur

Liseyi 1 defa bitirdiysen birdaha lise okuyarak tecil edemezsin kardeşim

Emir 1

Pki ygs sınavını 1 dk ile kaçırdım nasıl tecil yapabilirim

Onur

O zaman tecil yapmayabilirler

Serdar

Merhaba muayene olduktan sonra lise diplomasiyla tekrar tecil olunurmu

Emir

Tabikide 3 yil tecil hakkin vardr. o hakkini kullan

wpDiscuz