Askerlik Tecil Ettirme İşlemleri

22.06.2017, 20:33

Bu makalede 1111 sayılı askerlik kanununa göre lise mezunu ve üniversite mezunları ile lise veya dengi okullar ile fakülte ve yüksekokullarda öğrenim gören öğrencilerin askerlik tecil ettirme işlemleri kapsamlı bir şekilde anlatılmaktadır.

Askerlik Tecil için Gerekli Belgeler

  • 3 adet vesikalık fotoğraf
  • Nüfus cüzdanı aslı ve 4 adet fotokopisi
  • Diplomanızın aslı ve 2 adet fotokopisi
  • Ek-C2 Belgesi (AÖL ve AÖF öğrencileri için) (Açıköğretim irtibat bürolarından alınıyor)

Askerlik Tecil Süreleri

Lise veya dengi okullar ile fakülte ve yüksekokullarda öğrenim görenlerin askerlikleri, 29 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya veya okullarından ilişikleri kesilinceye kadar ertelenir. Yüksek lisans eğitimine devam eden öğrencilerin askerlikleri ise 35 yaşına kadar tecil edilebilmektedir.

Mezun durumundaki öğrencilerin askerlikleri; mezuniyet tarihleri dikkate alınarak lise mezunları için 3 yıl, üniversite mezunları için 2 yıl olmak üzere tecil edilir. Askerlik çağına girmeden önce lise veya dengi okullar yahut yüksekokullardan mezun olanlar ile fakülte veya yüksekokuldan ilişiği kesilenlerin ertelemeleri, askerlik çağına girdikleri yıldan itibaren başlar.

Tecil İşlemleri

Lise Mezunları

Lise mezunları, askerlik çağına girdikleri yıldan itibaren başlamak üzere 3 yıl süre ile askerliklerini tecil edebilir. Yukarıda yazılı belgelerle askerlik şubesine başvurarak tecil işlemlerinizi yapabilirsiniz. Lise mezunu olarak tecilinizi yaparken askerlik yoklamanızı da yaptırmanız gerekmektedir. Eğer yoklamanızı yaptırmamışsanız detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Üniversite Mezunları

Üniversite mezunları mezuniyet tarihi baz alınmak üzere 2 ay içerisinde askerlik tecil işlemlerini yapmak durumundadır. 2 ay içerisinde tecil işlemlerini yaptırmayan öğrenciler yoklama kaçağı durumuna düşmekte ve idari para cezası ile karşı karşıya kalmaktadır. Asker kaçağı para cezaları hakkında detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz. Tecil işlemleri için yukarıdaki belgelerle beraber askerlik şubesine başvurarak askerliğinizi mezuniyet tarihi baz alınarak 2 yıl süre ile tecil edebilirsiniz.

Öğrencilerin Tecil İşlemleri

Askerlik çağına gelmiş ve Lise veya dengi okullar ile fakülte ve yüksekokullarda öğrenim görenlerin askerlik tecil işlemleri okudukları okullar tarafından yapılmaktadır. Bunun tek istisnası AÖL ve AÖF‘dir. Eğer açıköğretim lisesinde veya açıköğretim fakültesinde öğrenim görüyorsanız; irtibat bürolarından alacağınız ek-c2 belgeniz ve yukarıda sayılı belgelerle beraber ikametgahınızın bağlı bulunduğu yerdeki askerlik şubesine giderek tecil işlemlerini yapıyorsunuz. Askerliğinizi tecil edebilmeniz için öğrencilik durumunuz aktif olmalıdır.

Yüksek lisans öğrencileri

Yüksek lisans öğrencileri askerliklerini öğrenci belgeleri ile beraber 35 yaşını geçmemek üzere tecil edebilmektedir. Askerlik yoklaması zorunluluğu yüksek lisans öğrencileri için de geçerlidir. Eğer yoklamanızı yaptırmamışsanız yukarıdaki yoklama sayfasını ziyaret ediniz.

Önemli
Askerlik tecil işleminin ikametgahın bulunduğu yerdeki askerlik şubesinde yapılması gerekmez. Askerlik şubeleri kendi celp dönemlerinde yoğun olduğundan, tecil tarihiniz yoğun dönemlere denk geliyorsa yoğun olmayan farklı bir askerlik şubesinde tecil işlemlerinizi yapabilirsiniz.

UYARI:
Sayfamıza gelen yorumların soru ağırlıklı olması ve sürekli tekrar eden sorulardan oluşması sitemiz ziyaretçilerinin kaliteli bilgiye ulaşmasını engellediği için askerlik tecili ile ilgili sorularınızı ayrı bir sayfaya taşıdık. Bu sayfada yalnızca bilgi ağırlıklı ve deneyimlerinizi içeren yorumlar onaylanacaktır. Sorularınızı ise buradan sorabilirsiniz.Kimler Neler Demiş?

1474 Yorum - "Askerlik Tecil Ettirme İşlemleri"

avatar
  Subscribe  
Bildir
Emre
Ziyaretçi
Emre

Ben 2015 haziran ayinda 2 yillik universitenden mezun oldum. 30.12.2017 tarihinde tecilim bitiyor. Ayni zamanda 2. Universite okuyorum. Bu yilda dgs sinavina hazirlancam tecil ettirme sansim var mi cvp verirseniz sevinirim.

Can
Ziyaretçi
Can
Merhabalar. Soruma cevap verirseniz çok memnun olurum öncelikle. Ben 1995 doğumluyum 22 yaşındayım. Maalesef ki 2 senedir bakaya durumundayım. Yani yoklama kaçağıyım. Herhangi bir şekil de muayene falan olmadım sadece askere gitmem gerekiyordu maalesef ailevi sorunlardan dolayı gidemedim. Açık öğretim Ortaokulundan 2 sene önce mezun olmuşum, bir kaç hafta önce de Açık Öğretim Lisesine kayıt oldum acaba EK-C2 belgesi alıp şubeye götürsem askerliğimi tecil ettirebilir miyim? Herhangi bir şekilde askere alınma gibi bir durum söz konusu olur mu birden? Askerliğimi tecil ettirebilir miyim? Bir de ben ehliyet alacağım. Acaba bakayadan dolayı hehangi bir sorun teşkil eder mi? Ehliyeti mi şubeden… Devamını Oku »
İlk
Ziyaretçi
İlk

Merhaba Açıköğretim fakültesine kayıt oldum 2012 yılında yanlız e devletde 31.12.2018 kadar tecilim Gözüküyor yaş sınırı 29 olduğuna göre 2019 yılın sonuna kadar tecilli olmam gerekli değilmi ( bu arada 1990 lıyım Cevaplar için şimdiden teşekkürler

SEZER
Ziyaretçi
SEZER

MERHABALAR YÜKSEK OKULDAN MEZUN OLUP 2 AY İÇERİSİNDE ASKERLİK ŞUBESİNE GİTMEDİM ŞUAN E DEVLETTE SON YOKLAMA 28.02.2018 YAZIYOR BUNDA PARA CEZASI VARMIDIR HALA TECIL HAKKIM VARMI

berkay
Ziyaretçi
berkay

1993 doğumluyum yaş 24 bu arada

berkay
Ziyaretçi
berkay

s.a ben 2011 de iki yıllık okula kayıt oldum2013 te mezun oldum sonra 2015 e kadar tecil ettirdim tecil sürem dolmadan örgün olarak 2 yıllık bir bölüm daha okudum ama şubeye gittiğimde 2016 şubattan beri yoklama kaçı gözükürsun dedi yani en son okuduğum okul da iki yıllık olduğu için tecil olmamış şimdi dgsy girdim herhangi bir lisans bölümüne kayıt olursam tecil edebilirmiyim yoklama kaçağı olduğum için

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Liseden 3 sene once mezun oldum universiteye gitmedim iş hayatina atıldım askerlik cağındayım nasıl tecil ettiririm.(yoksa 2 ay sonra askere alacaklar)

Soner
Ziyaretçi
Soner

Merhaba ,İyi günler…Ben iki önlisans bölümü bitirdim şimdi DGS ile kazandığım taktirde ben bu arada yoklama kaçağı durumunda gözüküyorum..Tecil ettirebiliyor muyum?Teşekkürler..

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Arkadaşlar, milli savunma bakanlığının web sayfasında bir şey okudum tecil ile ilgili bu linkten bakabilirsiniz, acaba doğru mu anladım ? http://www2.msb.gov.tr/Askeralma/icerik/sevk-tehiri-islemleri lisans ve yükseklisans mezuniyetten sonraki tecil hakkını 35 yaşını doldurana kadar kullana bilir yazıyor.. 29 ile ilgili bir şey yok.. Eskiden 29 du lisans mezunları için değiştimi acaba bir bilginiz var mı ?

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Sevk tarihim kasim 2017 universiteyi bitirdim tecil etmeden son muayene oldum kasimda askere gidecem 97 dogumluyum askerlik yerim aciklanmadi tecil edebilirmiyim

ahmet
Ziyaretçi
ahmet

liseden bu sene mezun oldum istediğim bölüm olmayınca tercih yapmadım 1998 doğumluyum seneye askerliğim gelicek tekrar sınava hazırlanıyorum sanırım ocakta gelicek lise mezunları 3 yıl tecil edirme hakkı var deniyor bu doğrumu acaba

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

2014 haziran ayında liseyi bitirdim 2015 ağustos ayında askerliğimi 31.12.2019 yılına kadar tecil ettirdim.2 yıllık üniversite bu yıl bitti.Askerlik durum belgemde :Aşağıda kimliği yazılı yükümlünün öğrenciliği devam ettiği takdirde 31/12/2019 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakıncası yoktur.Öğrenciliği sona erdiği takdirde 2 ay içerisinde en yakım askerlik şubesine müracaat etmesi gerekmektedir. YAZIYOR. okulum bitti 2 ay içerisinde askerlik şubesinemi gitmeliyim? 2019 kadar tecilim var ama?

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

bu sene 2 yıllık üniversiteden mezun oldum 1 sene erteletip sınava girmeyi planlıyorum sınavı kazanırsam tekrar tecil ettirebiliyormuyum?

1 32 33 34