Askerlik Tecil Ettirme İşlemleri

1111 sayılı Askerlik Kanunu‘na göre her Türk vatandaşı olan erkek askerlik yapmaya mecburdur. Eğitim nedeniyle askerliğini tecil ettirmek isteyenler için hazırlanmış rehber. Detaylar haberin devamında.

844 Yorum
askerlik-tecil

Lise veya dengi okullar ile fakülte ve yüksekokullarda öğrenim görenlerin askerlikleri, 29 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya veya ilişikleri kesilinceye kadar ertelenir.

Azami Öğrenim Süreleri

 • 2 yıllık okullarda 29 yaşına kadar
 • 4 yıllık okullarda 29 yaşına kadar
 • Açıköğretim Liselerinde 29 yaşına kadar

Okulla ilişiğiniz kesildikten sonra mazeretsiz olarak lise mezunları için 3, üniversite mezunları için 2 yıl tecil hakkı vardır.

Askerlik Tecili İçin Gerekli Belgeler

ÜNİVERSİTE MEZUNLARI

 • 3 tane vesikalık fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı aslı ve 4 adet fotokopisi
 • Üniversite Diplomanızın aslı ve 2 adet fotokopisi

LİSE MEZUNLARI

 • 3 tane vesikalık fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı aslı ve 4 adet fotokopisi
 • Lise Diplomanızın aslı ve 2 adet fotokopisi

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ ÖĞRENCİLERİ

 • Ek C-2 Belgesi (Açıköğretim Liseleri İrtibat bürolarından alınacaktır)

Açıköğretim Fakültesi öğrencileri, lise öğrencileri ve üniversiteler için askerlik tecil işlemleri, okulunuz tarafından yapılmaktadır. Sizin herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

Askerlik Nasıl Tecil Edilir – Ertelenir?

Yukarıdaki belgelerle birlikte yakınınızdaki bir askerlik şubesine gidiyorsunuz. Askerlik şubesinde size iki adet form veriliyor ve bu formları askerlik şubesinde dolduruyorsunuz. Bu formlarda sizin kişisel ve sağlık bilgileriniz gibi bilgileri dolduruyorsunuz. Daha sonra doldurduğunuz formla beraber aile hekimine gidiyorsunuz ve muayene oluyorsunuz. Aile hekiminize bu formlara askerliğe elverişlidir yazdırmayı unutmuyorsunuz. Aile hekiminden sonra askerlik şubesine dönerek formları teslim ediyorsunuz ve yapılan bir iki prosedürden sonra askerliğiniz 2 sene tecil edilmiş oluyor.
DİKKAT:

 • Nüfusa kayıtlı olduğunuz yerdeki askerlik şubesine gitmeniz gerekmez. Eğer yoğun bir zamanda tecil işlemi yapacaksanız size yakın ve yoğun olmayan herhangi bir askerlik şubesinde tecil işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Celp dönemlerinde askerlik şubeleri çok yoğun olacağından tecil ettireceğiniz şubenin celp dönemi dışında olup olmadığını kontrol edin.

Asker Kaçağı Üniversiteye Kayıt Yapabilir mi: Yoklama kaçağı olsun, bakaya olsun 29 yaş sınırını geçmediği sürece üniversiteye kayıt hakkı kazananlar, askerliklerini tecil edip, üniversiteye kayıt olabilirler.
Asker kaçağı yüksek lisans yapabilir mi? Yapabilir. Yüksek lisansa hak kazandığınızda askerlik şubesine gidip tecilinizi yapıyorsunuz.
Lise Bittikten Sonra Tecil Süresi: Liseden mezun olduğunuzda eğer yaşınız 20’den küçükse 20 yaşından sonra 3 yıl tecil hakkınız, 20’den büyükse mezuniyetten sonra 3 yıl tecil hakkınız oluyor. (29 yaş sınırı)
Üniversite Bittikten Sonra Tecil Süresi: Üniversite mezunları askerliklerini 2 yıl tecil edebilirler. (29 yaş sınırı)
Yüksek lisans Tecil Yaş Sınırı: Yüksek lisans öğrencileri askerliklerini 35 yaşına kadar tecil edebilirler.
Yüksek Lisans Askerlik Tecil: Bir lisans bölümünden mezun olmuş kişiler, yüksek lisans programına kayıt olmaları durumunda askerliklerini 35 yaşına kadar tecil edebilirler.
İkinci Üniversite Askerlik Tecil: Bir lisans bölümünden mezun olmuş kişiler, ikinci bir üniversiteye kayıt olursa artık askerlikleri tecil edilmez.
35C ÖĞRENCİ EYT Nedir: Açık öğretim Lisesi öğrencisi olduğunuz için askerliğiniz tecil edilmiştir demektir.
Askerlik Tecil Ettirme Yolları: Askerliğinizi eğitim yolu ile, sağlık nedeni ile, yurt dışında çalışıyor olmanız nedeni ile tecil edebilirsiniz.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (445 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 4,85. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Kimler Neler Demiş?

844 Yorum - "Askerlik Tecil Ettirme İşlemleri"

Bildir
avatar

maliiiiii
Ziyaretçi
maliiiiii
24 Ekim 2016 22:42

bizim sıkıntı arkadaslar yardımcı olun bize

Erray
Ziyaretçi
Erray
24 Ekim 2016 00:42

Merhaba ben 96lıyım geçen sene ilk defa tecil ettirdim aralık sonunda tecilim bitiyor tekrardan ettirebiliyor muyum ? Ettirebilirsem ne kadar daha hakkım var ?

İlkcan
Ziyaretçi
İlkcan
22 Ekim 2016 23:43

05.01.1997 doğumluyum 2015 lise mezunuyum
Bu sene 2 yıllık normal bir üniversite kazandım fakat ailevi sorun nediyle gidemedim ve devamsızlık tan sınıfta kaldım şimdi okul askeriyeye öğrenci olduğuma dair bir belge gönderir mi yoksa benim lise diplomasiyla tecil ettirmem gerekir mi??

özcan alkan
Ziyaretçi
özcan alkan
22 Ekim 2016 23:37

arkadaslar ben 97 dogumluyum ve şubat ayında asker alımı var ben bu ay icinde yada bir dahaki ay tecil ettirebilirmiyim çıraklık egitimiyle

Ozan gonulacar
Ziyaretçi
Ozan gonulacar
22 Ekim 2016 19:00

meraba arkadaslar 97 dogumluyum 1 yıl mezun kaldım askerlık kagıdım geldı sun subatta askere gıdıyor gorunuyorum tecıl ıslemı nasıl olucak yardımcı olabılcek var mı acıll

Fahri
Ziyaretçi
Fahri
23 Ekim 2016 01:08

Lise diplomasiyla

semih
Ziyaretçi
semih
21 Ekim 2016 22:29

tecilim 1 yıl daha var ama sistemde 2 yıl gözüksün istiyorum bu tecilimi dolmadan 1 yıl daha uzatabilir miyim?

yavuz
Ziyaretçi
yavuz
19 Ekim 2016 00:20

Mrb arkadaslar bn 2 yillik onlisans mezunuyum.31.12.2016 da tecilim bitiyr.Aof yede bu yil kayit yaptiramadim.onumuzdeki yila hazirlaniyrm.acaba smdi tecilimi uzata bilirmiym bilgisi olan varmi…

ersin
Ziyaretçi
ersin
24 Ekim 2016 02:15

benimde 31.12.2016 doluyor aöf kahpelik yaptı ortalamadan kaldım 4 ders ortalama yükseltecem kaydımı yaptırdım bu aralar öğrenci belgesi alıp gidecem askerlik şubesine senin durumunda kritik git sor yada ara kardeşim o tarihten sonra seni görmesinler alırlar hemen askere 😉

Muhammet
Ziyaretçi
Muhammet
18 Ekim 2016 23:31

Merhabalar ben 15.09.1997 doğumluyum 2015 te liseden mezun oldum herhangi bir tecilde bulunmadım şuan muayene olsam askere ne zaman giderim

Bordomavi
Ziyaretçi
Bordomavi
18 Ekim 2016 16:59

97 liyim 2016 mayis ayinda askerlik subesinin gndrdigi kagit gldi gittim tecilli olrak gornuyorsn dedi tkrr ekim de gittim kacak gorunursun die konustular diplma vs istediler tecil yapabilrmiyim ne kdr surem vr acaba

Bordomavi
Ziyaretçi
Bordomavi
18 Ekim 2016 16:54

Liseyi yeni bitirdim üniversiteye bu sene gitmedim tecil yapabiliyormuyum

wpDiscuz
İletişim Site yönetimine söylemek istedikleriniz...
Künye Sitemiz künyesi ...
Reklam Ver Reklam vermek için buraya ...
Gizlilik Politikası burokrasi.com.tr gizlilik sözleşmesi