Askerlik Tecil Ettirme İşlemleri

Bu makalede 1111 sayılı askerlik kanununa göre lise mezunu ve üniversite mezunları ile lise veya dengi okullar ile fakülte ve yüksekokullarda öğrenim gören öğrencilerin askerlik tecil ettirme işlemleri kapsamlı bir şekilde anlatılmaktadır.

Askerlik Tecil Ettirme İşlemleri

Askerlik Tecil için Gerekli Belgeler

  • 3 adet vesikalık fotoğraf
  • Nüfus cüzdanı aslı ve 4 adet fotokopisi
  • Diplomanızın aslı ve 2 adet fotokopisi
  • Ek-C2 Belgesi (AÖL ve AÖF öğrencileri için) (Açıköğretim irtibat bürolarından alınıyor)

Askerlik Tecil Süreleri

Lise veya dengi okullar ile fakülte ve yüksekokullarda öğrenim görenlerin askerlikleri, 29 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya veya okullarından ilişikleri kesilinceye kadar ertelenir. Yüksek lisans eğitimine devam eden öğrencilerin askerlikleri ise 35 yaşına kadar tecil edilebilmektedir.

Mezun durumundaki öğrencilerin askerlikleri; mezuniyet tarihleri dikkate alınarak lise mezunları için 3 yıl, üniversite mezunları için 2 yıl olmak üzere tecil edilir. Askerlik çağına girmeden önce lise veya dengi okullar yahut yüksekokullardan mezun olanlar ile fakülte veya yüksekokuldan ilişiği kesilenlerin ertelemeleri, askerlik çağına girdikleri yıldan itibaren başlar.

Tecil İşlemleri

Lise Mezunları

Lise mezunları, askerlik çağına girdikleri yıldan itibaren başlamak üzere 3 yıl süre ile askerliklerini tecil edebilir. Yukarıda yazılı belgelerle askerlik şubesine başvurarak tecil işlemlerinizi yapabilirsiniz. Lise mezunu olarak tecilinizi yaparken askerlik yoklamanızı da yaptırmanız gerekmektedir. Eğer yoklamanızı yaptırmamışsanız detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Üniversite Mezunları

Üniversite mezunları mezuniyet tarihi baz alınmak üzere 2 ay içerisinde askerlik tecil işlemlerini yapmak durumundadır. 2 ay içerisinde tecil işlemlerini yaptırmayan öğrenciler yoklama kaçağı durumuna düşmekte ve idari para cezası ile karşı karşıya kalmaktadır. Asker kaçağı para cezaları hakkında detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz. Tecil işlemleri için yukarıdaki belgelerle beraber askerlik şubesine başvurarak askerliğinizi mezuniyet tarihi baz alınarak 2 yıl süre ile tecil edebilirsiniz.

Öğrencilerin Tecil İşlemleri

Askerlik çağına gelmiş ve Lise veya dengi okullar ile fakülte ve yüksekokullarda öğrenim görenlerin askerlik tecil işlemleri okudukları okullar tarafından yapılmaktadır. Bunun tek istisnası AÖL ve AÖF‘dir. Eğer açıköğretim lisesinde veya açıköğretim fakültesinde öğrenim görüyorsanız; irtibat bürolarından alacağınız ek-c2 belgeniz ve yukarıda sayılı belgelerle beraber ikametgahınızın bağlı bulunduğu yerdeki askerlik şubesine giderek tecil işlemlerini yapıyorsunuz. Askerliğinizi tecil edebilmeniz için öğrencilik durumunuz aktif olmalıdır.

Yüksek lisans öğrencileri

Yüksek lisans öğrencileri askerliklerini öğrenci belgeleri ile beraber 35 yaşını geçmemek üzere tecil edebilmektedir. Askerlik yoklaması zorunluluğu yüksek lisans öğrencileri için de geçerlidir. Eğer yoklamanızı yaptırmamışsanız yukarıdaki yoklama sayfasını ziyaret ediniz.

Önemli
Askerlik tecil işleminin ikametgahın bulunduğu yerdeki askerlik şubesinde yapılması gerekmez. Askerlik şubeleri kendi celp dönemlerinde yoğun olduğundan, tecil tarihiniz yoğun dönemlere denk geliyorsa yoğun olmayan farklı bir askerlik şubesinde tecil işlemlerinizi yapabilirsiniz.

UYARI:
Sayfamıza gelen yorumların soru ağırlıklı olması ve sürekli tekrar eden sorulardan oluşması sitemiz ziyaretçilerinin kaliteli bilgiye ulaşmasını engellediği için askerlik tecili ile ilgili sorularınızı ayrı bir sayfaya taşıdık. Bu sayfada yalnızca bilgi ağırlıklı ve deneyimlerinizi içeren yorumlar onaylanacaktır. Sorularınızı ise buradan sorabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

1474 Yorum - "Askerlik Tecil Ettirme İşlemleri"

Bildir
avatar
1 2 3 101
wpDiscuz