2016 Yeni ABD Başkanı Kim Oldu

8 Kasım 2016 ABD Başkanlık Seçimleri sonrası Yeni ABD Başkanı Kim Oldu? Detaylar haberin devamında …

Taciz iddiaları, e-mail skandalı, FBI incelemeleri, ırkçılık suçlamaları ve sağlık sorunları derken ABD oldukça tartışmalı bir seçim kampanyası dönemini geride bıraktı.

Artık söz yeni başkanını seçecek olan ABD seçmeninde. Cumhuriyetçi emlak zengini Donald Trump mı, siyaset tecrübesini ön plana çıkaran Demokrat Hillary Clinton mı?

TRUMP SÜRPRİZİ OLABİLİR
Trump, kritik eyaletleri alırsa sürpriz yapabilir. 250 milyon Amerikalı seçmenden ne kadarının sandığa gideceği, yarışın en kritik sorusu.

TAHMİNLER
ABC/Washington Post: Clinton 48, Trump 43

NBC/Wall St. Journal: Clinton 44, Trump 40

Morning Consult: Clinton 45, Trump 42

FiveThirtyEight: Clinton 48, Trump 46

Fox News: Clinton 45, Trump 43

USA Today: Clinton 45, Trump 43

Rasmussen: Clinton 44, Trump 44

McClatchy/Marist: Clinton 46, Trump 44

Ipsos/Reuters: Clinton 44, Trump 40

Lucid/The Times-Picayune: Clinton 44, Trump 39

YouGov/Economist: Clinton 46, Trump 43

New York Times/CBS News: Clinton 47, Trump 44

Pew: Clinton 46, Trump 40

CNN: Clinton 49, Trump 44

CLİNTON ÇOK GERİDE KALDI

Ülkenin kuzeydoğusunda yer alan eyalette geleneksel seçim sistemiyle yapılan ön seçimleri, Demokrat Parti’de aday adayı Vermont Senatörü Bernie Sanders partililerin yüzde 60’ının desteğini alarak önde tamamladı. Partinin diğer aday adayı eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise kendisine yüzde 39’luk bir destek bulabildi.

Eyalette yapılan kamuoyu yoklamalarında Sanders’ın ilk sırada yer aldığı görülüyordu. Dolayısıyla New Hampshire’ın komşu eyaleti Vermont senatörü olan Sanders’ın bu galibiyeti birçokları için sürpriz olmadı. Sanders ilk ön seçimlerin yapıldığı Iowa’da ön seçimi binde 2 puanlık farklı Clinton’a kaptırmıştı. Sanders’ın Amerikan tarihinde bir eyalet ön seçimini kazanan ilk Hristiyan olmayan politikacı olduğu belirtiliyor.

ADAYLAR ÖNEMLI VAATLERDE BULUNDU

DONALD TRUMP

Gelir vergileri yüzde 33’e, kurumlar vergisi ise yüzde 15’e inecek. Mirasa vergi olmayacak. Vergilerini yurtdışına taşıyan ABD’li şirketlerin peşine düşülecek. Düşük gelirli vergi vermeyecek.

Başta Meksika ve Asya ülkeleri olmak üzere yurtdışına kaçan istihdamı tekrar ülkeye getireceğini savundu. Saati 10 dolardan asgari ücret konusuna değindi ama çok ısrar etmedi.

Dodd-Frank Yasası’nı ortadan kaldıracak. ABD Merkez Bankası (FED) ve Wall Street’in çok kazanan ve vergi vermeyen bankalarıyla da hesaplaşacağını sürekli dile getirdi.

Trump serbest ticaretin her türüne karşı çıkıyor. Şu ana kadar yapılmış NAFTA ve TPP gibi anlaşmaların ABD lehine tekrar gözden geçirileceğini söylüyor. AB ve Çin için vergi ve gümrük duvarlarını yükseltecek.

HILLARY CLINTON

Milyarderler yüzde 30’un altındaki herhangi bir vergi diliminde yer almayacak. Yıllık geliri 5 milyon doların üzerinde olanların vergi oranı yüzde 39.6’dan yüzde 43.6’ya çıkacak. Mirasa vergi devam edecek.

Serbest ticaret anlaşmalarına genel olarak karşı çıkmıyor. Dışişleri Bakanı olduğu dönemde Trans Pasifik Ticaret Anlaşması’na (TPP) aracı oldu. Ancak anlaşmalara yönelik beklentileri düşük tutmak istiyor.

Wall Street’in haksız kazanç sağladığını belirterek reform yapılacağını söyledi. Kriz döneminde kabul edilen ve tüketici haklarını savunan Dodd-Frank Yasası’nın devamını istiyor.

İstihdam konusunda işlerin daha da düzene gireceğini söyledi ama detaya girmemeye özen gösterdi. Buna paralel halen 7.5 dolar olan saatlik asgari ücretin yükseltilmesini önerdi.

ABD başkan adayları Donald Trump ve Hillary Clinton toplam 10 milyar dolara mal olan kampanya dönemleri boyunca sayısız vaatle seçmenlerin başını döndürdü.

Ancak her ikisi de konuşmalarında zaman zaman değinse de toplumun geneline hızla yayılan sosyal ve ekonomik eşitsizliği nasıl çözeceklerini açıklamadı.

ABD’de orta direk olarak tanımlanan bir ailenin yıllık geliri 60 bin dolar olarak hesaplanıyor. Ancak bu miktarla ne ev almak ne de çocuk okutmak mümkün değil.

Diğer yandan ülke genelinde devam eden ırkçı olaylar sonucu hem sosyal hayat hem de ekonomi ağır yara alıyor. Adayların bu konuda da somut çözüm sunmamaları tepki çekti.1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız6 Yıldız7 Yıldız8 Yıldız9 Yıldız10 Yıldız (48 Kişi oy verdi, 10 üzerinden ortalama puan: 9,05. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
wpDiscuz